начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Онлайн архив на стар вестник - права?

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Онлайн архив на стар вестник - права?

Мнениеот deltichko » 20 Фев 2016, 00:06

Здравейте на всички. Първо малко за дейността ми, за да стане ясно защо питам.
Аз съм колекционер на стара българска техника и техническа литература. В сайта си качвам ресурси по история на българската техника - множество книги, документации, а понякога дори цели списания. Става дума за ресурси, които не се преиздават и не могат да бъдат намерени в наличност освен по случайност на някой щанд за стари книги - всичките издавани преди няколко десетки години. Всички тези хартиени ресурси - вече стотици - аз изкупувам, скенирам и качвам в сайта напълно безплатно, само за да се запазват и да бъдат налични на хората, които се интересуват от историята на българската техника - можете да видите каченото тук - http://www.sandacite.bg/%D0%BB%D0%B8%D1 ... %80%D0%B0/
Както виждате, има архиви на списания като Млад конструктор, Космос, Компютър за вас и др подобни.
Сега съм решил да направя такъв архив и на в. Направи сам. Той излиза от 1981 до 1991 г. като вестник, а от 1991 г. нататък като списание, издавано от изд. Ню текник пъблишинг, кето функционира и в момента. Те даже качват стари броеве на списанието онлайн - http://napravisam.net/?page_id=2
Важно е да се уточни, че архивът планирам да бъде само на вестника - от 1981 до 1991 г. - не на списанието, излизащо от 1991 г. нататък. Закупил съм освен това (пак на собств. разноски) и А3 скенер на собствени разноски специално заради този архив, защото А3 е форматът на вестника.
Въпросът ми е дали бих имал проблем с издателите, ако кача архива на вестника? Той не може да се намери в библиотека - имам близки връзки с такива - а аз успях да се сдобия с пълния му хартиен архив от дългогодишен абонат, който ми го продаде наскоро.

Благодаря много на всички, които ще отговорят!
http://www.sandacite.bg - Българският портал за стара техника
deltichko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Авг 2012, 00:12
Местоположение: гр. Съндърланд

Re: Онлайн архив на стар вестник - права?

Мнениеот courage » 14 Мар 2016, 12:26

Погледни чл. 18, ал. 1 и 2 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАСП). Съветвам те да не лежиш на чл. 24, ал. 1, т. 9 от ЗАСП (Не, че кой знае ще се случи и да не го направиш, най-много, ако се разсърдят и да ти дадат срок да ги изтриеш от Нета), а да се свържеш с въпросното издателство, за да им обясниш и да се споразумеете. Иначе изключително много ти симпатизирам, браво за работата :D
courage
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 07 Мар 2016, 16:18


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron