начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Рекламен клип като обект на ЗАПСП

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Рекламен клип като обект на ЗАПСП

Мнениеот mkyuchukov » 28 Май 2016, 17:03

Здравейте! Имам много конкретен и кратък въпрос : рекламният клип как бива третиран по отношение на интеректуалната собственост? Третира ли се като аудио-визуален продукт (като филмите напр.) и авторските му права същите ли са като останалите аудио-визуални продукти? Благодаря предварително за отговорите.
mkyuchukov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Май 2016, 16:58

Re: Рекламен клип като обект на ЗАПСП

Мнениеот svettoslav » 31 Май 2016, 16:34

Ами какво да е друго.Има картина,има звук-аудио-визуално значи.
Законът казва "филми,както и други аудио-визиални произведения". Могат да бъдат най-различни клипове-на песни,на музиални и др. изпълнения;развлекателни всякаквии т.н.
Защитено е във всеки случай.Но ако работят няколко човека-налице е съавторство.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Рекламен клип като обект на ЗАПСП

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Май 2016, 21:54

Навремето бях мисля по проекта "Столица - в сто лица", по Нова телевизия. Седят нещата така с клиповете - можеш примерно да използваш кадри от "Терминатор" или от който и да е филм - но до определен секундаж. Тоест не можеш да развиеш цял кадър, а просто няколко секунди или просто като флаш. Няма как да използваш Джулия Робъртс или Робърт Де Ниро или Джак Никълсън за реклама - в смисъл да ти станат заставка на клипа. Тоест да са ти част от хапката. В смисъл може да мерне нещо за миг и дотам.

Но вие питате за друго - аз говоря общи приказки, разбира се - интелектуално изкуство е - прочетете ЗАПСП, има си терминологична част, операционни понятия, както се казва. Трябва обаче да сте подплатен със желание за успех и знания също.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Рекламен клип като обект на ЗАПСП

Мнениеот jhoro » 04 Юни 2016, 04:25

mkyuchukov написа:Здравейте! Имам много конкретен и кратък въпрос : рекламният клип как бива третиран по отношение на интелектуалната собственост? Третира ли се като аудио-визуален продукт (като филмите напр.) и авторските му права същите ли са като останалите аудио-визуални продукти? Благодаря предварително за отговорите.

Не ти е много ясен въпроса. Какъв е казуса с този клип:
- авторски права по отношение на използваните в клипа кадри;
- между съсобственици на авторски права върху клипа; или
- използването на готовия продукт (клип) от трети лица ?

Накратко - кое точно е собствеността и от кого ще бъде защитавана (щом говориш за ЗАПСП)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron