начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Въпрос за учебници и техните авторски права

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за учебници и техните авторски права

Мнениеот kostovtd » 30 Окт 2016, 22:40

Здравейте!

Пиша във форума и се обръщам към вас понеже имам нужда от правен съвет, а далеч не съм специалист в тази сфера.

Интересувам се дали издателите на учебници по математик имат авторски права върху решенията на задачите или само върху самите условия публикувани в даден учебник. Питам това, понеже всяко определено решение е базирано на условието на определена задача и според мен авторите имат някакви било то и малки права върху решенията, като например да не се извършва търговска дейност с решенията на тези задачи. Това така ли е?

Знам, че въпросът ми звучи глупаво за по-опитните от вас, но ще се радвам ако споделите някаква информация или съвет!

Благодаря ви предварително!
kostovtd
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Окт 2016, 22:23

Re: Въпрос за учебници и техните авторски права

Мнениеот teogeo » 31 Окт 2016, 21:08

kostovtd написа:Здравейте!

Пиша във форума и се обръщам към вас понеже имам нужда от правен съвет, а далеч не съм специалист в тази сфера.

Интересувам се дали издателите на учебници по математик имат авторски права върху решенията на задачите или само върху самите условия публикувани в даден учебник. Питам това, понеже всяко определено решение е базирано на условието на определена задача и според мен авторите имат някакви било то и малки права върху решенията, като например да не се извършва търговска дейност с решенията на тези задачи. Това така ли е?

Знам, че въпросът ми звучи глупаво за по-опитните от вас, но ще се радвам ако споделите някаква информация или съвет!

Благодаря ви предварително!


Точният отговор на въпросите Ви в случая силно е обусловен от конкретните обстоятелства. Давам Ви пример защо точен отговор не може да Ви се даде. Ако във Вашия учебник напишете задачи като: 2+2=?, sin * cos = ? и аз напиша в мой учебник: 2+2=4, sin * cos = 1, то недейте търси никакви права...
Ако някой дословно прекопира условията и решенията на задачите - да, ще наруши авторското право. Но да се даде решение на задача - категорично не е нарушение на авторското право. Например, ако Вие издадете учебник със задачи (или тестове), а аз публикувам учебник с решенията към тях, то не считам, че с това съм нарушил авторското Ви право (върху учебника със задачите). Дълго и сложно - не ми се обяснява. Но най-малкото бих стъпил върху факта, че идеите и концепциите не са обект на защита по ЗАПСП, а решението на една задача е точно концепция.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Въпрос за учебници и техните авторски права

Мнениеот kostovtd » 01 Ное 2016, 21:52

@teogeo благодаря Ви за отговора и нагледните примери!
Сега нещата определено ми се струват с една идея по-разяснени!
kostovtd
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Окт 2016, 22:23


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron