начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Авторско право на книги втора употреба

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот nelly_koeva » 15 Юли 2017, 00:48

Здравейте,

Ще съм благодарна, ако ми дадете повече информация по следния казус: става въпрос за един от сайтовете за продажба на книги втора употреба, стари книги и антикварни книги. Много пъти съм попадала на различни книжари, които продават някои от книгите си на цени, надскачащи реалната 2,3, а понякога и повече пъти. Като тук не става въпрос за антикварни или редки издания.
Например ето тази книга, която се продава в книжарницата на издателството на цена от 7,80 лв., във въпросната платформа се продава от двама различни книжари на цени от 18 и 23 лв. Срещала съм и различни учебници на университетски издателства, които най-вероятно се продават в книжарниците на университетите (повечето не разполагат с онлайн книжарници, за да проверя), но се продават в платформата, отново на цени 2-3 пъти надхвърлящи оригиналната.
Оправданието на собственика на сайта е, че това е вторична продажба, отделно и че повечето книги били наследявани, от домашни библиотеки, бракувани книги и т.н.
Тук може ли да се говори за нарушаване на авторското право и като цяло подобно нещо може ли да се счита за легално? Защото в крайна сметка и аз мога да си купя книга за 10 лв., да я прочета и после да я препродам на двойна цена...
Рових се в ЗАПСП, но не успях да си отговоря сама. :roll:
nelly_koeva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юли 2017, 00:29

Re: Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот jhoro » 17 Юли 2017, 12:15

Дълъг въпрос с кратък отговор:
Във въпросния сайт книгите се предлагат - продават се чак когато някой ги купи! Щом въпросния купувач е съгласен да заплати исканата сума - проблеми няма.
Цена има когато има сделка - другото са само оферти!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот smith7 » 12 Яну 2019, 13:24

Авторски права са нужни на издателя за да издаде книгата. Copyright означава право на създаване на копие - копието вече е създадено и е стока от хартия. Ако искаш от притежаваната книга да направиш още една със същото съдържание, тогава вече ти трябват авторски права (лиценз). Т.е. с твоето копие правиш нарушение дори да го подаряваш, но издадената книга си е с уредени права и е една хартиена стока като стар часовник на 100 години.
nelly_koeva написа:Защото в крайна сметка и аз мога да си купя книга за 10 лв., да я прочета и после да я препродам на двойна цена...

Може - продавай. Трудното е да намериш купувач. Може да я продадеш дори без да си я чела, казват му търговия.
smith7
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2019, 00:39


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron