начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

документи за чужденец в България

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


документи за чужденец в България

Мнениеот rominagam » 07 Май 2014, 11:10

Здравейте! Чудесен сайт,пълен с доста подробна и ценна информация дори и за "лаици" (като мен) ,за които "правните дебри" са доста абстрактни ,като понятия и интерпретации :lol: ! Моля специалистите за съвет по моя казус! Правя уговорката,че вече съм ходила в в Дирекция "Миграция" на "М.Луиза" ,но такаи "не ми дойде редът" ...дадоха ми номер,на който да се обадя ,но никога никой не отговаря и до сега....писах преди време и на сайта им,но...отново мълчание...четох и Закона за Чужденците и този за Българските документи ,но ...явно не ми достига "юредически нюх" да ги съотнеса към конкретна интерпретация на моя казус -а именно как и какви български документи има право да получи съпругът ми ! Той е гражданин на Аржентина. Имаме сключен и регистриран в България брак преди 8 години . Имаме и две деца ,които ,освен аржентински,са и български граждани. Имаме закупени и няколко имота в България,в единия ,от които живеем тази година-( той е съсобственик с мен) и е вписан в адресната книга на етажната собственост. Имаме и сметки в тукашни банки. За моя радост,напоследък на съпругът ми все повече му харесва животът в София и би искал да се задържи за по-дълго време тук та...накратко,моля кажете -дългосрочно пребиваване; лична карта; къде; какви документи са необходими за кандидатстване и всякаква друга информация,която прецените ,че би ми била полезна в тази насока! Благодаря предварително и усмихнат ден на всички! :D
rominagam
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Май 2014, 10:17

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот karanedeff » 07 Май 2014, 12:29

По всички въпроси най добре на място
ДИРЕКЦИЯ “МИГРАЦИЯ”
1202 СОФИЯ,, БУЛ. “КНЯГИНЯ МАРИЯ ЛУИЗА” №48
ТЕЛ: +35929825707; ФАКС: +35929823775
e-mail: migration@mvr.bg
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот eurolinker » 07 Май 2014, 12:53

¡Hola! Que interesante-un arjentino que le gusta la vida en Sofia... :shock:
Si usted (o su marido) puede leer artículos 15 (1) y 24 (1) punto 18 de aqui http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134424576 , creo que podeis encontrar sus respuestas...
En general, si hay tiempo bastante, el mejor es leer completamente la ley (para los estranjeros en RB).
Si tiene preguntas, puede contactarme de "ЛС".
Hasta luego.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот rominagam » 07 Май 2014, 15:52

Благодаря!
Muchas gracias! Estaremos en contactos entonces! :D
rominagam
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Май 2014, 10:17

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот oleg-sentia » 15 Май 2014, 09:53

дългосрочно пребиваване - няма как, трябва да живее тук не по-малко 5 години с легален статут в РБ + още
продължително пребиваване - ЗЧРБ чл.24(1).18 са членове на семейството на български гражданин по чл. 2, ал. 6;
документите са такива
ППЗЧРБ
Чл. 29. (1) За получаване право на продължително пребиваване на основание чл. 24, ал. 1, т. 18 ЗЧРБ чужденецът прилага документите по чл. 14, ал. 1 и:
1. удостоверение за граждански брак или удостоверение за раждане;
2. копие от личната карта на българския гражданин;
3. документи за наличието на родствени връзки по чл. 2, ал. 6 ЗЧРБ;
4. медицински документи относно наличието на сериозни здравословни причини, които налагат полагането на лични грижи.
(2) За установяване на фактите и обстоятелствата по чл. 26, ал. 4 ЗЧРБ службите за административен контрол на чужденците изготвят мотивирано становище, което се прилага към заявлението за предоставяне право на продължително пребиваване.
По чл. 14 още
Чл. 14. (1) За получаване право на продължително пребиваване чужденецът лично представя в дирекция "Миграция" - МВР, СДВР или в ОДМВР заявление по образец съгласно приложение № 3, към което прилага:
1. копие на редовен документ за задгранично пътуване със страниците на снимката, личните данни, виза по чл. 15, ал. 1 ЗЧРБ, когато такава се изисква, и печата за последното влизане в страната; за сверяване на автентичността на копието се представя и оригиналът на документа за задгранично пътуване;
2. документ за платена държавна такса по чл. 10, ал. 3 от Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси;
3. доказателства за осигурено жилище;
4. задължителна медицинска застраховка, валидна на територията на Република България, когато лицето не е осигурено по ЗЗО;
5. доказателства за наличието на достатъчни средства за издръжка, без да се прибягва до системата за социално подпомагане, в размер, не по-малък от минималната месечна работна заплата или минималната пенсия за страната, за срока на пребиваване на територията на Република България;
6. свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на обичайното му пребиваване - при първоначално подаване на заявлението.
oleg-sentia
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2010, 12:56
Местоположение: Бургас

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот shila7 » 20 Май 2015, 13:07

Здравейте!

Прочетох някои от въпросите и отговорите на Вашия форум и мисля че въпросът ми е подобен на предишния, обаче все още намирам някои затруднения.

Аз съм от Македония. Моят приятел с когото щте сключваме граждански брак сега е със двойно гражданство, българско и македонско.Да напоменa че бракът ще бъде сключен в Македония.
Аз в момента съм студент (тук в София) и имам "D" виза (на основ студент).
1. Дали за нас важат същите документи които са наброени тук?
2. И това за което най-много се интересувам е....дали за продължаване на пребиването ми на основ на граждански брак (а не на студент) ще се нуждая от "D" виза (или някаква друга)? И ако имам нужда от "D" виза, дали ще мога да се исползвам от тази която притежавам сега, на основ на студент?

За документите които са Ви наброени тук, искам да попитам:

-3. доказателства за осигурено жилище; - Дали трябва жилището да е на мое име или на име на приятела?

Благодаря Ви предварително!
shila7
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Май 2015, 12:22

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот nikiboy » 16 Юни 2015, 22:17

Да, освен че може, и е най-добре за Вас след сключване на гражданския брак в Македония и регистриране на същия в България, да подадете документи за пребиваване на основание чл.24 ал.1 т.18 - брак с български гражданин. Така след 5 години ще може да вземете постоянно пребиваване (освен ако не ви се роди по-рано дете тогава е друго), а като студент годините се броят на половина, тоест след 4 години студентстване ще имате само 2, които се броят за постоянно пребиваване.
А документите...са малко по-различни, но като цяло почти същите.
И да не изтече визата гледайте :)
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот s4a1960 » 19 Авг 2015, 18:34

Здравейте! Аз имам следния проблем и тьрся помощ.Майка ми негражданин на Латвия и сега ще живее при мен.Аз сьм с бьлгарско гражданство,омьжена сьм за бьлгарин,живея и работя в Бьлгария 25 год.Майка ми на 81 год. и се нуждае в мойте грижи.В МВР ми казаха, че трябва виза Д, за целта трябва да я закарам в Полша,защото там има найблизкото Латвийско Посолство,което е невьзможно,поради годините и здравословното сьстояние на майка ми.Майка ми има европейска мед .карта. ,получава пенсия в Латвия,има осигурено жилище в Бьлгария.Какво може да се направи?Или ще живее нелегално, защото аз не мога да я оставя в Латвия сама.Благодаря за отговор.
s4a1960
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Авг 2015, 16:35

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот nikiboy » 15 Сеп 2015, 20:12

Латвия е в европейския съюз и на майка Ви не й трябва виза "Д".
Просто и трябва самолетен/автобусен билет и да дойде в България.
Вариант 1 е да дойде и да стои и живее тук без регистрация, като се позове на това, че гражданите на ЕС пребивават до 90 дни в България, но ние нали сме "разграден двор" и прилагаме някакви мерки спрямо европейски граждани само ако са терористи...тоест дори в закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства няма записани някакви глоби, мерки и т.н. за граждани на ЕС, които са пресрочили срока си на пребиваване.
Вариант 2 е с картата за здравноосигуряване в Латвия и осигурено жилище в България да получи пребиваване срещу държавна такса и лична карта за общо около 30 лв.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: документи за чужденец в България

Мнениеот nunibg » 06 Яну 2016, 17:59

Здравейте! Много полезен сайт, в който намерих изключително полезна информация, мнения и съвети, но не успях да открия подобен на нашия случай. Съпругът ми е израелски гражданин, но живее в България повече от 12 години с документ за постоянно пребиваване.Говори български, завърши български университет, работи тук и въобще вече е повече българин, отколкото израелец :) Решихме да проверим как стои въпросът с придобиване на българско гражданство и започнахме да звъним на посолства, министерства, но все ни препращаха от българско към израелско и обратно, в крайна сметка не получихме отговор, нито ни насочиха къде да позвъним, за да ни дадат конкретен такъв. Това, което прочетохме,като варианти е или след навършване на 3 год. Брак с български гражданин, което ни предстои след около 8 месеца или ако лицето е получило документът за постоянно пребиваване преди да навърши 18 г, както се е случило със съпругa ми. Той ми каза, че преди години семейството му е проверявало и тогава са им казали да се откажат от израелското гражданство, да кандидатстват за българско и след това пак да си върнат израелското, което не мисля , че е подходящ вариант, ако въобще е верен.
Интересуват ме какви са вариантите той да получи гражданство, какви процедури трябва да предприемем или да ме насочите къде мога да се обърна, някакви координати на институцията, която може наистина да ни даде информация , а не да ни прехвърлят на някой друг?
Благодаря предварително!
nunibg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Окт 2011, 13:55


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron