начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Виза, необходима за Продължително пребиваване

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот ivcho » 20 Дек 2016, 13:41

Здравейте, сключих брак с китайска гражданка в Китай и планираме да се преместим в България и когато го напраавим, тя да кандидатства за продължително пребиваване. Въпросът ми е, възможно ли е да пристигне в България с виза C (краткосрочно пребиваване) или виза от държава член на Шенген, или е задължително кандидатстването за продължително пребиваване да става с виза D. Объркването ми идва от там, че чета едни неща в закона (може би не съм разбрал), а консулката ни в Пекин, твърди, че кандидатстването в отдел Миграция може да стане и с Виза C. Благодаря ви предварително!
ivcho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Дек 2016, 13:38

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот teogeo » 20 Дек 2016, 15:06

ivcho написа:Здравейте, сключих брак с китайска гражданка в Китай и планираме да се преместим в България и когато го напраавим, тя да кандидатства за продължително пребиваване. Въпросът ми е, възможно ли е да пристигне в България с виза C (краткосрочно пребиваване) или виза от държава член на Шенген, или е задължително кандидатстването за продължително пребиваване да става с виза D. !


Да, възможно е да пристигне в България с виза за краткосрочно пребиваване.
Вадите виза за съпругата си по чл. 8а, ал. 1 от ЗЧРБ.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот petttto » 23 Дек 2016, 16:10

:D а честито Изображение
petttto
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 12 Ное 2010, 15:48

Re: Виза, необходима за Продължително пребиваване

Мнениеот ivcho » 23 Дек 2016, 16:12

Извинявам се, ако съм задал въпроса си неправилно, имах предвид - Възможно ли е да кандидатства за Продължително пребиваване с виза различна от виза D ? Наясно съм, че може да пристигне в България и с виза C, както и с виза на всяка държава член на Шенген, но що се отнася до кандидатстването за Продължително пребиваване и необходимите документи за това, чета следното:

15. Правно основание в ЗЧРБ и ППЗЧРБ:
Членове на семейството на български гражданин
Чл. 24, ал. 1,т. 18 ЗЧРБ
Чл. 14. (1) и Чл. 29 ППЗЧРБ
Срок за подаване:
14 дни преди изтичане на разрешения срок на пребиваване или срока
на издадената виза вид “D”
Срок за разглеждане:
до 14 дни от датата на подаването му. При правна и фактическа
сложност и необходимост от представяне на допълнителни документи
този срок може да бъде удължен с един месец.
Необходими документи:
1. Копие на редовен документ за задгранично пътуване;
2. Виза по чл. 15, ал. 1 ЗЧРБ;
3. Документ за платена държавна такса;
4. Доказателства за осигурено жилище;
и т.н.
А пък чл. 15, ал. 1, гласи:
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2007 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 9 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г.) Виза за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до 6 месеца и с право на пребиваване до 180 дни може да бъде издадена на чужденец, който желае да получи разрешение за продължително, дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България на едно от основанията, посочени в този закон.
Това означава ли, че виза D (за дългосрочно пребиваване), е единствената която може да се изполва при кандидатстването за Продължително пребиваване?
ivcho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Дек 2016, 13:38


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron