начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот emanera » 16 Авг 2017, 12:25

Здравейте,
Възможно ли е да ми помогнете: Закупих л.кола от обява, но понеже нищо не разбирам от коли се предоверих на продавача, и я платих без съм я проверила в сервиз. Оказа се,че съм си купила купчина добре изглеждаща ламарина, но пълна гробница. Разговарях с продавача, но той отказа да анулира договора за покупко-продажба,като започна дори да ме заплашва.
СМЯТАМ, че умишлено съм подведена в заблуждение, възможно ли е да предявя иск за обещетение? МОЛЯ СПЕШНО за помощ, тел-а ми е 098889484, Мария! :cry:
БЛАГОДАРЯ!
КОЛАТА НЕ Е РЕГИСТРИРАНА, нов внос е и договора е обикновен типичен за покупко-продажба, без нотариус!
emanera
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2016, 10:12

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот bludniq_sin » 16 Авг 2017, 13:33

Какви са дефектите на автомобила?
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот emanera » 16 Авг 2017, 17:56

По двигателя основно, само три от четири клапана работят, свети чека на комп-а на колата, неизвестно защо, казанчето за антифриз е пълно с боклуци и седи на парцали, не се отчита, няма парно, няма климатик....няма стерео уредбата, която трябваше да е в колата, тапицерията е сменена , но много нескопосано, седи на гънки, гумите са тотал-щета, единствено отвън изглежда добре, но ми казаха, че двигателят е свършил и не си заслужава нито ремонт, нито обслужване - смяна на консумативите масло, филтри, спирачна течност, агренажен ремък и ролка....УЖАССС!! Документите са зле попълнени - има сериозно разминаване в платената и вписаната сума, и внесена по банков път?!, а я дадох на ръка...колата трябваше да е от ноември 2004г., а се оказа от януари 2002г.! Докараха ми я от Благоевград с техен репатрак, но бързаха да си тръгнат и по-късно сглобих "картинката"! А скоро ще съм шофьор и ми трябваше кола за работа! А сега съм само с дългове и пълно объркване.... :roll: :cry: :evil:
emanera
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2016, 10:12

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот telman » 16 Авг 2017, 23:34

Вещ с недостатъци, това на пръв прочит.

Имате право - разбира се.

Трябва да уведомите веднага Авто къщата или който и да е там, за да има ефект.
Правите възражение при преглед на вещта, тоест, това което е - описвате дефектите.
Навремето имах такъв случай с лека кола и като описахме дефектите - клекнаха.

Ключовото е - незабавно да го направите, за да не пропуснете. Тоест писмено да излъчите към адрес някакъв писмо или каквото може, по куриер, лично ако трябва дори, че има дефекти.
Имате право и на повторна рекламация, но ако не е явна, тоест ако е трудно да се разбере на пръв поглед.

Искате връщане на вещта и обратно цената, искате поправка.
Ключовоте е да уведомите с рекламация лицето - лично, с писмо или както и да е.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот bludniq_sin » 17 Авг 2017, 09:20

Ясно. Без да заемаме страна трябва да се има предвид следното - В своята преобладаваща част разпоредбите на ЗЗД относно отговорността за недостатъци на продаваната вещ са уговорени в интерес на купувача. Останалите са по-скоро изключение от правилото. Законът застава зад продавача тогава, когато при наличието на недостатъци, които са били забелязани при обикновен преглед, купувачът се е съгласил да придобие вещта в това й състояние. Тук е в сила правилото Res perit domino - рискът преминава към купувача от момента на прехвърлянето на собствеността върху вещта. Със съгласието си да приеме вещта в този й вид, купувачът освобождава от отговорност продавача, който във всички останали случаи би следвало да понесе санкция за допуснатото отклонение в качеството на вещта. Ако се стигне до съд важен се явява въпросът дали е налице дефект в двигателя още при закупуването на автомобила, т. е. скрит такъв или дефект по вина на експлоатиращия автомобила.

Съгласно разпоредбата на чл. 193, във връзка с чл. 194 и. чл. 195 от ЗЗД, купувачът е длъжен да прегледа вещта и да уведоми продавача за забелязани недостатъци незабавно, иначе вещта се счита за одобрена, освен ако по-късно се открият недостатъци, които не са могли да се забележат при обикновен преглед. При открити в последствие скрити недостатъци, то правата на кредитора се запазват, ако незабавно уведоми длъжника за същите. Уведомяване не е нужно ако продавачът е знаел за недостатъка. Продавачът отговаря пред купувача, ако вещта е имала недостатъци, които съществено намаляват стойността й, съответно я правят негодна за обикновено, съответно предвидено в договора, предназначение, като в този случай за купувача са предвидени възможностите по чл. 195, ал. 1 и. ал. 2 от ЗЗД. Преценката за знание на купувача за недостатъци се извлича от характера, видимостта, размера на недостатъците, спецификите на вещта и. познанията на купувача.

Не става ясно в какво се изразява от ваша страна предоверяването на продавача - оставам с впечатлението, че сте платили автомобила без изобщо да го видите и не съм сигурен дали при бъдещ спор ще се приеме, че сте положила необходимата грижа да охрани интересите си.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот emanera » 17 Авг 2017, 23:57

МНОГО БЛАГОДАРЯ за отговорите и съветите!! Аз също си мислех за законовите ми възможности, при един бъдещ съдебен спор...прегледах съответно ЗЗД и споменатите членове и алинеи, а също текстове от НК, класифициращи случая - чл.209 ал. 1 и ал.2, но ... не знам как и срещу кого по-напред?! Тъй като се оказа, че няколко фирми оформят ,като цяло продажбата - 2-ма( съответно 2 различни фирми) купуват стари коли, отчислени от Италия, докарват ги до Благоевград в една обща "авто-къща", но всеки си продава неговите коли!
Единият има репатрак и превозва колите до КАТ - Благоевград или до място посочено от купувача, а трета фирма (баща и син) оформя документите за новите собственици, като обичайна практика е документираната цена да е крайно минимална! (спестявали от ДДС-то, което не било в ущърб на купувача?!)
НО при рекламация, ВСИЧКО е за сметка на крайния купувач! Заявиха ми категорично, че независимо от откритите дефекти след продажбата, не връщат нито колата, нито парите!! Това са все пак употребявани коли, какво съм очаквала??! НЕ ЗНАМ какво да правя, защото освен цената и датата на продажбата е невярна и абсолютно нереална - вместо 14 август, е записана дата 14 септември!! НЕВЪЗМОЖНО било да се анулира продажбата, а фактурата била вече осчетоводена!?... А колата за да се използва, ще трябва да й се направи скъпо струващ основен ремонт на двигателя или да отиде за скраб.... :( :shock: :shock: :cry: :cry:
emanera
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2016, 10:12

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот lawchoice » 18 Авг 2017, 00:41



Извън това, не бива да очаквате да намерите дистанционно разрешение на проблемът ви и то след той вече се е развил в пълнота! Нито продавачът по договора, нито трето лице има задължение да следи за своевременното осъществяване от вас на предвидените от закона възможности!
Така или иначе в правото място за емоции няма! Всеки трябва да плати за неадекватното си поведение, по един или друг начин...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот telman » 18 Авг 2017, 07:38

То хубаво сте говорили, но за доказателство, трябва да се подпишат.

Относно цената има начин да се иска реалната - като се направи искане за ремонт за сметка на продавача, което ще ги затапи.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот bludniq_sin » 18 Авг 2017, 09:27

С НК изобщо няма какво да се занимавате - това са гражданскоправни отношения и в най-добрия случай става въпрос за неизпълнение на договор. Много сте далеч от измама по НК. Във форума няма да намерите решение на проблема си - обърнете се незабавно към адвокат тъй като имате срокове за претенциите за скрити дефекти.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот emanera » 19 Авг 2017, 10:58

Здравейте, отново!
И отново БЛАГОДАРЯ на всички за вниманието и съветите, които получих!
Aко Ви интересува, ще Ви пиша как не се отказах да се боря, как излязох
от нелепата ситуация, в която се оказах, с един все пак добър изход!! :D :D :D

Благодаря и на lawchoice за музикалната"закачка", но аз по никакакъв начин не се
вписвам в нея...Ироничната препратка е груба и неуместна! :roll:

Моят случай е просто едно прибързано решение..., а те не водят до нищо добро!

ПРИБЪРЗАНИТЕ РЕШЕНИЯ СА ГРЕШНИ РЕШЕНИЯ И
ОТДАЛЕЧАВАТ ОЧАКВАНИЯ РЕЗУЛТАТ, ИЛИ ГО ПРОВАЛЯТ!!

ПОЖЕЛАВАМ на всички прекрасен и спокоен уикенд! :D
emanera
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юни 2016, 10:12

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот dog123 » 23 Авг 2017, 16:18

Ами осветлете ни , ще ни бъде интересно!
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот dog123 » 23 Авг 2017, 16:26

Ами осветлете ни , ще ни бъде интересно!
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: МОЛЯ СПЕШНО за помощ

Мнениеот lawchoice » 25 Авг 2017, 01:01

emanera написа:...
Благодаря и на lawchoice за музикалната"закачка", но аз по никакакъв начин не се
вписвам в нея...Ироничната препратка е груба и неуместна! ...


Да, вероятно препратката е груба, но такъв е възприетият от мен подход, като участник в този форум. Целта ми, чрез това поведение, не е отправяне на личностни нападки към други участници във форума, а опит да помогна на хора /като Вас/ да осъзнаят, че заявката за реализиране на законови възможности /при нарушени права/ зависи преди всичко от своевременно проявена от тях инициатива.

Не мога да се съглася обаче, че препратката е неуместна. Оставете това, че /както признавате по темата/ не разбирате от автомобили, но съгласно посоченото от Вас - дебне, макар и заспал, проблем във връзка с установяването на изпълнението на задълженията Ви по договора относно плащането на цената.

Както казах, в правото място за емоции няма!

Оставам с надеждата, че сте осъзнали грешките си в казуса!

Бъдете здрава!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron