начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Пълномощно за управление на автомобил

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот desss » 03 Юни 2006, 09:21

Божке, накъде отиде темата :lol:
Според мен правилно е обвързана ГО с автомобила.
Представете си хипотезата, в която Вие управлявате МПС на приятел, за да го закарате до тях понеже е пийнал повечко или Ви го е дал да си свършите нещо набързо – трябва ли да имате ГО за МПСто? Не е ли по-нормално, всеки шофьор, който управлява МПС, да има сключена застраховка ГО, която не е обвързана с МПСто, а с него, вноската му и действията му.
Именно с това не съм съгласна - аз имам книжка от 10 години, но карам може би веднъж годишно именно някой подпийнал---е трябва ли всяка година да си правя ГО, за да имам за всеки случай, ако някой прекали с алкохола - не мисля. А и ако някой има 3-4 автомобила, а по вашата логика трябва да плати само една ГО...еми те застрахователите ще я окъсат - не може да искаш да ти покрият щети за 100 000 лева, за 3 автомобила примерно са 300 000, а ти да платиш стотина лева.
desss
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 06 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот ko4ev » 17 Мар 2007, 20:36

А необходимо ли е полномощно ако на този който е български гражданин е МПС, а го предоставя на управление в чужбина на друго лице което не е български гражданин? И дали може този договор да се завери в чужбина?
ko4ev
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 05 Мар 2007, 22:00

re

Мнениеот harmaiani » 18 Мар 2007, 12:11

Ами искат такова пълномощно и по митниците, за да се уверят, че автомобилът не е краден. Това пълномощно може да се завери и в българското консулство в чужбина, но е необходимо собственикът на автомобила лично да присъствува.
harmaiani
Потребител
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Фев 2006, 17:09

Мнениеот marter » 20 Мар 2007, 11:55

Миналата година имаше изменение в Наредба №І-45...., където беше записано, че всички, които имат право на ползване на МПС, трябва да бъдат регистрирани. Имаше подобна дискусия във форума през есента на 2006г.
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Re: Пълномощно за управление на автомобил

Мнениеот Sarkis_999 » 16 Май 2007, 00:51

desss написа:Въпроса ми е, задължително ли е да се управлява чужд автомобил с нотариално заверено пълномощно, и ако да - къде го пише?
отг : НЕ
Sarkis_999
Потребител
 
Мнения: 180
Регистриран на: 11 Май 2007, 04:27
Местоположение: Пловдив

Мнениеот tedyana » 10 Окт 2007, 17:06

Здравейте,
За да допълня още повече картинката какво ще кажете за следния казус:
Едно лице с не-софийско гражданство иска да си закупи автомобил, нов внос...но за негова най-голяма изненада се оказва, че след като постоянния адрес не е в София, той няма право да си регристрира закупения автомобил в София , а там където е издадена личната му карта (или по постоянен адрес).
Тогава въпросното лице решава да избегне бюрюкрацията на нашата родина и плаща колата, записвайки я на името на негов приятел със софийски постоянен адрес.Следва нотариално заверено пълномощно, с което въпросното лице управлява автомобила.
Какво се случва обаче, ако софийският гражданин, на чието име е записано МПСто откаже да подпише реши да измами "приятеля си"и докаже че сам е платил колата и тя е негова?
tedyana
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 14 Сеп 2005, 11:21
Местоположение: Sofiq

Мнениеот pvln73 » 10 Окт 2007, 17:28

е това със софийското гражданство направо ме разби. :lol:
pvln73
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 12 Сеп 2007, 14:58

Мнениеот Gabi1 » 10 Окт 2007, 19:23

А защо пък трябва да се регистрира автомобила точно в София? :shock:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот tedyana » 12 Окт 2007, 11:49

Защото евентуалната регистрация на автомобила на друго място би означавало няколко дни платен/неплатен отпуск например.
tedyana
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 14 Сеп 2005, 11:21
Местоположение: Sofiq

Мнениеот barri » 12 Окт 2007, 11:57

монтескио, няма ли да е по-лесно обаче човекут да отиде и да даде 3лв на нотариус за заверка, отколкото в последствие да му се налага да води дела, да обжалва постановления и да си къса нервите???
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Re:

Мнениеот keith_flint69 » 28 Апр 2010, 02:31

monteskio написа:Според мен отговорът на колегата е формално правилен, но недостатъчно обоснован.

На първо място, ако се следи логиката на отговора на колегата, как тогава може да бъде сигурен проверяващият - в случая контролен орган, че подписа на НОТАРИУСА, е точно подпис на този НОТАРИУС?!
Вярно е, че по презумпция НОТАРИУСЪТ е орган имащ удостоверителна функция. Но е вярно също, че законодателят е указал изрично случаите, в които се изисква удсотоверяването на подпис на конкретно лице. Това са тези случаи, които имат по-висока обществена значимост, засягат особен род обществени отношения. Именно в защита именно на тези отношения, законодателят е въздигнал особена форма за действителност на волеизявлението на страните.
Според мен, в конкретния случай законодателят е прав. Отново по презумпция, никой няма да управлява чужд автомобил:
1. без знанието и съгласието на собственика му / изкл. случаите на престъпни деяния/
2. без доброволно дадени документи / свидетелство, гражданска отговорност и прочие /
3. комплект ключове
4. ако собственикът своевременно е подал сигнал за това
С други думи, законодателят е предвидил, че не следва да се утежнява излишно гражданския оборот с въвеждане на нот.заверка на пълномощно за управление на чуждо МПС.

СЪВЕТ / къде на шега, къде на сериозно /
В случай, че контролен орган оспори автентичността на пълномощното / което едва ли някога би се случило /, най -учтиво му обяснете, че неистиността , т.е. че този документ не е подписан от лицето сочещо че го е подписало, може да се установи по съдебен ред и ако желае, може да предявите иск срещу него - полицая, за да се убеди във вашите твърдения. В този случай, му кажете, че най-вероятно ще бъде осъден да заплати всички д.такси свързани с хода на делото, а така също и не малък размер на адвокасто възнагажение както за вашия процесуален представител, таак и за неговия.
Възможно е служителят да се подразни. Може да ви разпореди да му представите пълномощно с нот.удсотоверен подпис. Понеже вие нямате такова ще му откажете. Евентуално това може да се приеме за неизпълнение на полицейско разпореждане по смисъла на ЗДвП и да Ви бъде съставен акт.
В последствие обаче, ще се наложи да оспорвате издаденото въз основа на акта наказателно постановление, което със сигурност ще бъде отменено от компетентния Районен съд.Това е така, понеже с бездействието си - вие не сте нарушили новелите на ЗДвП. За целта ще бъе необходимо да ползвате услугите на адвокат. След като спечелите делото, можете да претендирате сторените от вас разноски - тези за заплатено адвокатско възнаграждение от РДВР, чийто служител Ви е съставил акта, по реда на ЗОДВПГ. След като спечелите и това дело / вярно е че цялата процедура - тази по обжалването на НП и тази по реда на ЗОДВПГ , ще отнеме поне една година/ , но след това РДВР ще има т.нар.обратна връзка за неправилните действия на нехните служители. Това от друга страна може би ще поправи неправилната им практика за изискват нотариално заверено пълномощно.
Ето защо, ако предприемете такъв ход - ще Ви трябва голямо търпение, но си заслужава - ще бъдете признат за един от малкото, които са променили мисленето на полицайте.

ИЗВОД: ЗАКОНЪТ не изисква нот.заверка на пълномощно, по силата на което са дадени права да се управлява чуждо МПС, като условие за действителност на волята на упълномощителя. В тази връзка проверяващият орган НЯМА ЗАКОНОВО ОСНОВАНИЕ да Ви оспори истинността на документа - подписан е - приема се,че документа е подписан от лицето, което се сочи.
Всичко останало е в резултат от неправилно установена ПРАКТИКА и то именно поради недобро познаване ан нормативната уредба, която е остта, около която се гради законноста.

УСПЕХ!


Колега, не прочетох целия пост - спрях, когато прочетох, че ще накараш РДВР-то да ти платят разноски по делото по обжалване на НП!!! Интересно как ще ти присъдят разноски по такова дело, но щом казваш!!!
keith_flint69
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 25 Авг 2006, 13:22

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта


cron