начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Изнудване от Глобул/СГ Груп

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот canko1604 » 07 Окт 2013, 15:29

Здравейте, много моля някой да ми даде съвет по следния казус:
Сключих договор с Глобул през април 2008. През април 2009 когато изтече едногодишния срок на договора поисках прекратяване, но явно нещо са ме замотали.
Първо писах молба, после обаче трябвало да се обадя на някакъв номер че да ми дадат код и едва тогава се прекратявал договора. Както и да е явно съм прецакан.
В последствие започнаха да ме притесняват СГ Груп като ми звъняха и "учтиво" ми напомняха че имам дълг от 70 лв. към Глобул. Започнаха да идват писма от СГ Груп - уведомление за цесия. Тези писма идваха директно в пощата - без обратна разписка и никъде не съм полагал подпис за получател. Редно ли е така?
Върха беше вчера, когато на адреса ми ме посети една жена, която ме уведоми че срещу мен е образувано арбитражно дело :shock: и задължението ми с таксите вече е 216 лв. . И тъй като съм правно невеж, отказах да ми връчат каквото и да е. Сега осъзнавам че може би съм направил грешка.
Много ви моля да ми разясните какви са последиците от всичко това. Какво следва оттук нататък? Мога ли също така да претендирам за погасяване по давност на това задължение.
Ще ви бъда изключително благодарен ако ми дадете някаква насока.
canko1604
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Юли 2004, 13:16

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bludniq_sin » 07 Окт 2013, 15:47

Според мен прехвърлянето на вземането не е произвело действие спрямо Вас, тъй като Ви е съобщено от цесионера (новия кредитор - СГ Груп),а не от цедента (глобул - както са изискванията на закона) арг. чл.99, ал.4 ЗЗД. В този смисъл е и задължителната съдебна практика - Тълкувателно решение № 1 от 11.11.1954 г. на ОСГК на Върховен съд и решение № 123/24.06.2009 г. на ВКС по т.д. № 12/2009 г., ІІ т.о. ТК, както и в решение № 1279/12.11.1996 г. по гр.д. № 29/1996 г. гр.о.
Най-вероятно глобул ще кажат че били упълномощили СГ-Груп да Ви съобщи за цесията, но тази практика е широко отхвърлена в съда (мога да Ви дам множество съдебни решения в тази посока) така че може да им кажете да го .. дирят неде тъй като вие за цесия нищо не знаете и не сте уведомен и арбитража да им ходи по дяволите :lol: Чл. 36 ЗЗД установява принципната допустимост на представителството за всички правни действия. Има обаче изключения, които се извеждат или от самото естество на акта, който подлежи да се извърши, или направо от закона. В случая болшинството съдилища считат, че е приложима тази втората хипотеза.

Относно писмата - няма да могат да представят никакви доказателства по делото цесията да е съобщена на ответника и от цесионера. Не е достатъчно само писмото да е било изпратено, а е необходимо същото да е достигнало своя адресат (значи ако не е било с обратна разписка пак не вАжи според мен)

Относно давността - също мисля че е изтекла - май беше 3 г. (да ме поправят ако бъркам)
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот canko1604 » 07 Окт 2013, 16:19

Благодаря за бързия отговор.
Междувременно посетих магазин на Глобул, и след направена справка се оказа че все още си стои задължението от 70 лв. Ако съм даден на арбитраж не би ли трябвало да го няма? А служителя ми обясни че "плащаш 70 лв и нямаш проблеми" :shock:
При това положение мога ли да се позова на чл.111 т.б от ЗЗД и зда поискам погасяване на задължението по давност? Въпреки че е започнало арбитражно производство.
canko1604
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Юли 2004, 13:16

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bastard » 07 Окт 2013, 17:01

Включете си личните съобщения от настройките на форума, аз ще ви оправя.
bastard
Потребител
 
Мнения: 247
Регистриран на: 04 Мар 2009, 15:18

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот andy70 » 07 Окт 2013, 17:39

В срока за отговор на исковата молба, депозирана пред арбитражния съд, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО оспорете компетентноста на арбитража.
Освен това направете възражение за изтекла погасителна давност.
ПП - За искове с цена на иска до 25 000 лева се прилагат правилата на ускореното производство по правилата на Арбитражен съд София. При тях срокът за отговор на исковата молба е 7 дни. Внимавайте да не просрочите срока за отговор!
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот votpuska » 07 Окт 2013, 21:22

bastard написа:Включете си личните съобщения от настройките на форума, аз ще ви оправя.

Toва обещание от такъв ник звучи като закана :lol: :lol:
По кой член ще я оправяш жената?
А, мъж бил, моя грешка, извинявам се.
Юризмът не е лъжица за всяка уста!
votpuska
Потребител
 
Мнения: 362
Регистриран на: 24 Ное 2012, 16:06

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот andy70 » 07 Окт 2013, 21:28

votpuska написа:
bastard написа:Включете си личните съобщения от настройките на форума, аз ще ви оправя.

Toва обещание от такъв ник звучи като закана :lol: :lol:
По кой член ще я оправяш жената?

Колега @votpuska,
Задаващият въпроса @canko1604, не е жена, а мъж.
Справка -
canko1604 написа:Както и да е явно съм прецакан.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот canko1604 » 08 Окт 2013, 12:10

Развитие по проблема от днес:
Ходих при адвокат за консултация по въпроса и не останах обнадежден от отговора, който беше - нищо не може да се направи.
Затова реших да ги платя тези 70 лв и звъннах в кол-центъра на Глобул и попитах стои ли още задължението. Отговорът беше - Да имате задължение от 71 лв. и ако го платите ще информираме СГ Груп че задължението е погасено.
След това звъннах в СГ Груп за информация дали ако платя законният им рекет ще приключим въпроса. Отговорът беше - Вие сте осъден :shock: и ми дадоха тел за повече информация на който обаче никой не отговаря. Като се свържа ще пиша какво е станало.
Вече съм съгласен на варианта да ги платя тези пари и да си спестя главоболията с тези мошенници.
canko1604
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Юли 2004, 13:16

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bird_of_paradise » 08 Окт 2013, 12:36

:roll: Съзнавам, колко нелепо ще ви прозвучат следващите думи, така щото за дълг от 70 лв. ще харчите пари, ама какво толкова му дадохте на колегата, че ви отговори така категорично, че нищо не може да се направи?

Първо съм много скептична за тоя арбитраж, второ че сума от 70 кинта не отговаря дори за неустойка, глобалните, и тогава и сега, нямат практика да пишат клаузи за арбитраж, респективно не правят такива гимнастики, цесията ( щото за това мисля става също дума не е наред).... да не казвам, че имате толкова пътища за изход. Щото си мисля, че е заповед (няма начин да у друго)-, предлагам да отидете до съответния районен съд по постоянния ви адрес и да направите справка по ЕГН дали има дело срещу вас. Ако има- проверете за какво е и да ви връчат книжата. Тогава веднага отново при адвокат, ама друг- не при първия.

Арбитраж?!?- само, като си помисля и пропъждам тея мухи.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bludniq_sin » 08 Окт 2013, 13:00

Canko не си прочел внимателно това което ти написах затова може пак да си блъскаш главата. На кого искаш да платиш? На Глобул ли? Ми според тях те вече са си прехвърлили вземането за тия 70 лв на СГ Груп и нямат основание да твърдят, че им дължиш пари щото те вече не са твой кредитор. Ако има платиш (и под условие че приемем че си информиран и цесията и за теб е породила действие) ти плащаш грешно и на грешния субект, а СГ Груп ще продължат да си искат техните пари за разноските+тия 70 лв които претендират, защото придобивайки вземането на Глобул срещу теб те встъпват в правата на Глобул и вече те са твоя кредитор а глобул не те интересуват повече. Ако пък приемеш становището че за теб цесията не е породила ефект, щото не те е информирал правилния субект за нея то плащайки на Глобул ще изпълниш правилно, но за сметка на това ще се съдите с СГ Груп и ще трябва да доказваш, че изпълнението ти е правилно, защото който изпълнява грешно изпълнява 2 пъти. Та хубаво си помисли ако ще плащаш на кого ще е това и дали ще е правилно, за да не трябва да плащаш пак! По тая причина не знам какво сте си говорили с адвокатина при който си ходил, но или не си му обяснил всичко или той не те е слушал грам понеже има мн условности и така категорично да ти каже - "край" си е съмнително както ти написаха по-горе.

Първо съм много скептична за тоя арбитраж
Амчи като гледам от разказа на цанко следва, че арбитражното дело следва да си го е образувал СГ груп ама на кво основание н'дей ме пита :)
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот andy70 » 08 Окт 2013, 21:56

bird_of_paradise написа:Арбитраж?!?- само, като си помисля и пропъждам тея мухи
bird_of_paradise написа:и тогава и сега, нямат практика да пишат клаузи за арбитраж

Райска птичке, не бъди толкова сигурна за арбитражната клауза, защото няма нужда да се пише клауза за аритраж.
Виж чл.2, ал.(4) на правилника на АСС -
http://arbitrationcourtbg.org/new/index ... vilnik-ass

АХАААААААААА, каква стана тя :D
Виж и какъв е срока за отговор на ИМ в ускореното производство - при цена на иска до 25 000 лева.
ПП - Ама пак го измислиха монополистите, а?!
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Окт 2013, 09:15

Чела съм го и имам малко по-различно виждане от това да повторя нечия норма дори някой да не е съгласен.
Арбитражното производство е изключение от общото държавно правораздаване и тея финтове с бързината, която съществува в сегашното гражданско процесуално право, ниските такси и прочее направо издишат - за мен това си е чиста проба шмекерско заобикаляне съдебната институция и няма сила, която да ме убеди в противното. А, фактът, че на сайта на лекс са оповестени 21 бр. арбитражни съдилища ( всеки със свой, различен, правилник) буди разни размисли - при 28 окръжни съдилища, очевидно напъните за приватизиране на държавното правораздаване са сериозни ( не оспорвам компетентността на всички вписали се, но и няма да се извинявам) - нещо сериозно девалвира, ала това е друга тема. Мисълта ми е, че на това нещо трябва да се сложи край или да бъде контролирано повече от стриктно, респективно санкционирано.

По въпроса с арбитража- допустимо е фингиране на компетентност, но за разлика от този правилник, които сочиш- чл.7, ал.3 ЗМТА визира неща различни: изрично съгласие или съгласие с конклудентни действия. Бездействието е ирелевантно и на прима виста мнението ми е, че са стигнали твърде далеч - презумират мълчаливо съгласие за (арбитражно) споразумение. 8)
Безумността в сроковете оставям настрана.

Истина е, че не съм водила такива дела ( оспорване на арбитражно решение), но мисля, че може да се развият и допълнителни аргументи в тази насока, не за друго, а за да се спре ( ако е отпочнала- не знам) такава порочна практика.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот andy70 » 09 Окт 2013, 09:29

bird_of_paradise написа: ниските такси и прочее направо издишат - за мен това си е чиста проба шмекерско заобикаляне съдебната институция и няма сила, която да ме убеди в противното.

Абсолютно сте права, колега. Тук сме на едно мнение. Но таксите им изобщо не са ниски.
ПП - Факт е, че С.Г.Груп стартираха със Заповеди по 410, но последствие почнаха да губят установителните искове. И, ето, направили са си частен съд.
ППП - Апропо, такъв частен съд имат и Профи Кредит. Техният е Арбитер Юстициарум.
http://www.arbjus.eu/
Ако погледнете ОУ на Профи Кредит ще установите, че в арбитражната клауза са описали правилата на почти целия процес пред техния Арбитражен съд.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Окт 2013, 17:07

Оттеглям скептичността си за арбитража, колеги - току що ми подсказаха, че СГ Груп вече имат не едно и две дела пред Арбитражен съд при Сдружение Правна Помощ и Медиация, ерго- поел е по този "извънреден" път 8) . Причините са повече от ясни- когато държавното правораздаване не дава, все ще се намери друг.

Защо го пиша?- за да не сте като мен невярващи, за да не изпуснете твърде кратките срокове, за да си свършите работата професионално и навреме ( за възражението- знаете) и прочее: от колегиална солидарност, дет се казва.

Благодаря на andy70 :) .
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот fbr65 » 26 Окт 2016, 23:04

Да използвам темата, че написаното пасва за въведение на моя въпрос. Моя близка, пенсионерка, получава писмо от Софийски Арбитражен съд, че срещу нея има искова молба от СГ груп за сериозна сума, като не е ясно, нито за какво са тези пари, нито за какъв период от време (имаше проблеми 2012г с договор от разстояние, без обаче да е получавала подарък и да е подписвала нещо). Само се цитират номера и дати на договори за цесия между БТК и СГ груп. И тя трябвало да даде становище за компетентността на съда, допустимостта и основателността на иска, като е указан 7 дневен срок да стане това. Та пращаме в указания срок писмо с обратна разписка, в което даваме становище, че оспорваме компетентността, допустимостта и т.н. И писмото се връща неотворено, като на обратната разписка пише "преместен". Далеч съм от мисълта, че съд може да се премести в срок от 7 дни, та какво трябва да се направи оттук нататък, че да не събуди една сутрин със запорирана пенсия. Нелогично е някак, да им се вържеш на акъла, и да се грабнеш от Варненска област, да търсиш Софийски арбитражен съд.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот ivanov_p » 27 Окт 2016, 09:30

Когато сумата е голяма няма нищо по-логично от това да отидеш където трябва и да разбереш за какво става дума.
От тук нататък следва да отидете в съда и да проверите какво е движението по номера на делото, което са ви изпратили. Писмата с обратни разписки са с описан грамаж, съответно може да се докаже какво е имало в полученият от вас плик. Вариант е и да чакате решението и в тримесечен срок да жалите във ВКС, но предвид липсата на всякаква юридическа подготовка и безхаберието ви към сериозни неща се пригответе да плащате.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4333
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот fbr65 » 27 Окт 2016, 10:38

Изглежда не сте разбрали кой плик не е отварян.
ivanov_p написа: От тук нататък следва да отидете в съда и да проверите какво е движението по номера на делото, което са ви изпратили
И как ще стане това, трудно подвижна жена, да се грабне от единия край на България, на другия, само щото някой това го кефи.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот bludniq_sin » 31 Окт 2016, 19:00

Ако нещата се развият зле за вас и ви почука чси на вратата отивате при адвокат. От там той атакува некомпететния арбитраж пред вкс щото съм убеден, че в договора на бабата нигде няма арбитражна клауза, еле пък арбитражна клауза предвидена спорът да се решава пред частния арбитраж на СГ-груп. И да има такова нещо арбитражната клауза като процесуален договор не се цедира /има стабилна практика на вкс по въпроса, че може и тъулкувателно решение даже да има .. не ми се рови/ т.е тоя арбитраж между тия страни е Псолютно некомпетентен да решава спора. От там ако претърпите някакви вреди ги подкарвате по СГ, след което ако спечелите делото намирате ония фирми justice for all и тн дето като осъдеха някоя банка цедираха вземане от 1000 лв 100 пъти по 10 лв и джаскаха банката с 30 хил разноски пред чси м. петков и ако все още минава номера ще ги накарате да си говорят сами.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот ivanov_p » 02 Ное 2016, 09:42

Ако беше лесно нямаше да знаем, че има проблем. Получаваш по пощата съобщение, не отговаряш и делото се гледа. След като се постанови решение отново ти изпращат писмо с обратна разписка с решението и имаш 3 месеца да се жалиш. Минат ли и те остава Арменския поп. Ако свариш в рамките на трите месеца ВКС вероятно ще уважи жалбата ти.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4333
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изнудване от Глобул/СГ Груп

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Ное 2016, 11:20

Когато се заведе превантивно дело в мирови съд - тоест, преди да се заведе арбитража, то арбитражното дело не се взема предвид. Предвидено е в ГПК, при конкуренция на редови съди и арбитражен. В това е разковничето. завеждаш им на арбитражните мераклии едно редовно исково дело и замръзват.

Разбира се, трябва да си нащрек, че те търсят.
Аз сега осъдих БТК и някаква СГ Груп, там, някаква Виолетка, не знам какво си.
Превантивно.
Завеждаш пръв дело.
Пътища много.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron