начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Възнаграждение за юрисконсулт

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот ivanov_p » 07 Фев 2017, 20:07

Заплащането на разноските в изпълнителното е отделно от заплащането на разноските в съдебното, които от своя страна са за такси, разноски по производството и хонорар. Разноските и таксите по изпълнението са подробно описани в ЗЧСИ и Тарифата, въобще не се разглежда въпроса за възнаграждение на адвокат.
Разноските се присъждат по старото разбиране, че изпълнението е част от съдебния процес, както казваше не помня кой "то е венеца на процеса", май Сталев. В две ТР се говори за присъждане на адвокатски, съотв. ю.к., като в едното не уточнено, че са са за сметка на длъжника (как се определя възнаграждението на особен представител), в другото ТР/2013 г. не се разглежда въпроса дали възнаграждението е разноска по изпълнението, но то се приема за привилегировано. ТР, и то не по конкретния казус, не са закон.
В изпълнителното имаше и една забрана разноските да надхвърлят 10% от дълга, а включването на адвокатските надхвърля самостоятелно тези 10% за суми до към 5000 лв. Отделно има безумни хонорари - напр. за въвод, където на практика се пише молба. Молбата за образуване на ИП е оценена на 200 лв., докато тази за въвод може да стигне няколко хиляди лв.

Много пъти съм казвал, че само глупави хора клатят лодката!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот teogeo » 07 Фев 2017, 20:58

Заплащането на разноските в изпълнителното е отделно от заплащането на разноските в съдебното, които от своя страна са за такси, разноски по производството и хонорар. Разноските и таксите по изпълнението са подробно описани в ЗЧСИ и Тарифата, въобще не се разглежда въпроса за възнаграждение на адвокат.


А, можеш ли се досети защо? :)

Аз не мога да се съглася, че разноските за адвокат са си съвсем обосновани. Процес като процес. В който няма засилено служебно начало (като в ЗАНН). Знаеш ли какво е тичане и нерви понякога да събереш едно вземане? Щото тази приказка, че ЧСИ-то е пълномощник на взискателя (и прави всичко възможно и по законосъобразния начин, за да му събере вземането) е пълен бошлаф.

Не са толкова изолирани случаите, в които ЧСИ-то прибира паричките на взискателя и после го слага на х** си да види Истанбул. И без ръчкане и тръшкане не става.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот FlaSk4o » 08 Фев 2017, 11:15

Тази промяна в ГПК не в интерес на никой друг, освен на адвокатското съсловие. Много се извинявам, ама не може никой да ме убеди, че при материален интерес от 200 000 лв., да речем, 150 лв за заповедното и 100 лв за изпълнителното са достатъчни за каквото и да било, особено като си искал възбрана на 200 имота, които си селектирал от справка от ИКАР с 1000 вписвания сред ипотеки и продажби, за които няма кадастър, събирал си актове, писал си описания.. все действия, които съдебният изпълнител като "пълномощник" на взискателя ще извърши, но или друг път, или никога.

Оттам пък като длъжникът ти възрази и се почне едно ходене по мъките, две-три експертизи на първа инстанция - тук сумата вече е задминала юрисконсултското възнаграждение, прехвърляне на възбранени имоти, то пък били в различни населени места, те пък били в различни съдебни райони, айде едни павлови искове, следите ли ми мисълта? След това втора, трета инстанция... Тотал да се съберат 800-1000 лв. Вие, ако сте адвокат, бихте ли я свършили тази работа за такова възнаграждение? Не мисля. Повечето колеги юрисконсулти си договарят с работодателя как се процедира с получените възнаграждения, при това много рядко взимат 100% от полученото. Няма да ви смятам колко са да речем 60% от горните 1000 лв.

В този ред на мисли, какво ми остава на мен освен да се впиша като адвокат или да поискам да речем двойно по-голяма заплата, на което работодателят ми ще се зарадва много? Тук идва и следващата стъпка, която ще е върхът на сладоледа - промяна във възможността за вписване без полагане на изпит, нещо, с което се спекулира от доста време насам. Направо си представям как някой колега с 10+ години юридически стаж решава да се впише поради изброените по-горе причини и се явява на изпит, жалка картинка.

Относно "дребните суми" за събиране също положението не е точно както се описва. Не знам защо се създава едно такова впечатление, все едно тези пари не се дължат. Трудно се събират 600 лева просрочени с 3-4 години, а случаи поне при мен доста. Какво ми остава след като съм провел 100 разговора по телефона, подписвал съм споразумения, за което съм ходил до някой си край на България, пращал съм покани и практически съм изчерпал всички извънсъдебни възможности за събиране на дълга? Акцентът пада върху монополите, които извиват ръцете на горките длъжници и се пренебрегват случаите със сериозен материален интерес, защото де факто там е съществената разлика.
FlaSk4o
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 12:12

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот n_ikito » 08 Фев 2017, 11:30

FlaSk4o написа:......Акцентът пада върху монополите......

За да е "доволен" електората! Политика :!: Нищо повече! От тези "разноски" страдат различни правни субекти, от обикновени хора , до сериозни фирми.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 985
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот teogeo » 08 Фев 2017, 18:45

FlaSk4o написа: Тук идва и следващата стъпка, която ще е върхът на сладоледа - промяна във възможността за вписване без полагане на изпит, нещо, с което се спекулира от доста време насам. Направо си представям как някой колега с 10+ години юридически стаж решава да се впише поради изброените по-горе причини и се явява на изпит, жалка картинка.


Що, бе, пезевенк? Що пъшкаш? Какво му е странното да си представиш как някой колега с 10+ години ЮС се явява на изпит? Искаш ли да ти покажа една купчина пенсионирани съдии, които са настанали адвокати без изпит, какви ги пишат и плещят по залите??? Един ми разваля договор по 87/1 от ЗЗД без да даде допълнителен срок за изпълнение. Друг си няма хал-хабер кога настъпва преклузията по ГПК. Трети ми прави реторсия с престъпления по общ характер (самоуправства). А колко чапкъни и шафрантии се скатават по разни службички като юрк-ове и чакат да минат 5-те години, за да прескочат този гаден, мръсен, проклет изпит. Щото си знаят силичките и знанията.
Какъв ти е дертът да отидеш на един изпит? Едно тестче - нащракай го с Х за половин час, после реши казусчетата за един час и ги убий там със знания проверяващите.
Пък, ако някого с Х+ години ЮС го е страх от изпита, представям си какви са му знанията. Те това е жалката картинка. Някой, който с 10+ години ЮС се явява и не издържа изпита и се разбира, че 10+ години ги е срал едни и всички са му яли ексрементите и са пъшкали - съдии, колеги, клиенти.

Нека се затяга примката, нека се затяга още. И за съдии, и за прокурори , и за адвокати.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот FlaSk4o » 08 Фев 2017, 22:56

Няма нужда от жаргонните ви епитети, колега. Когато човек е калпав, някакво си вписване няма да му донесе нищо, нали така? Който иска да се развива ще намери начина. Аз нямам проблеми нито с тестове, нито с изпити, нямам и 5 години стаж :D
FlaSk4o
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 12:12

Re: Възнаграждение за юрисконсулт

Мнениеот ivanov_p » 09 Фев 2017, 11:56

Аз не смятам, че за заповедно трябва да се плаща повече от 150 лв. на когото и да било. Размерът на вземането няма никакво значение, най-трудното заявление и иск, които съм писал, бяха за 191 лв. с 15 доказателства и нужна експертиза.
За изпълнителното зависи, ако е тип адвокатско - пусни и забрави, 100 лв. са добре, все пак и клиентът сам може да си пусне молбата. Ако трябва обаче да събереш дължимото са малко и ще трябва да се наблегне на събраното.

Има обаче и друг момент. Сега стана законно да се работи на дъмпингови цени, дългът се прехвърля и вместо да дадеш 1000 лв. на адвокат за заявление, 1000 по 422 и 1000 за изпълнително, плащаш 150 + 300 + 100 или общо 550 лв. Това е все едно при себестойност на стока от 30 лв. едни да са задължени да я продават под страх от наказание за 300 лв., а други да могат да я предлагат за 50 лв.

Колега FlaSk4o, насочете се натам - рязко увеличаване на работата! Възползвайте се от това, че предлагате цени 5-10-20 пъти по-ниски от адвокатите. Аз от няколко дни в предложенията към клиенти директно пиша: при прехвърляне на вземането ще ви струва толко и толко, ако искате да водите производствата от ваше име и с адвокат ще ви струва 8 пъти повече, и то пари, които трябва да дадете преди да видите и стотинка от вземането.
Отделно искате всички присъдени ю.к. да ви се превеждат като заплата, ако отворковците не искат ги пратете да ползват адвокат - 8000 парчета са само в София, а тарифата им е в нета. Като платят за една фактура от 250 лв. и 20 лв. мораторна 1550 лв. адвокатски и то напред ще се светнат за какво иде реч.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron