начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Права на ЧСИ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Права на ЧСИ

Мнениеот ipsss » 08 Фев 2017, 22:03

Здравейте! Моля за съвет. Накратко: поради преустановяване на плащането на вноски по фирмен ипотечен кредит (имам фирма ЕТ), ЧСИ извърши опис на ипотекирания имот (работилница). Освен това наложи възбрана и описа единственото ми жилище, в което живея с децата ми и което е ипотекирано към друга банка и с редовно обслужван кредит. Към ипотеката за апартамента е включен и гараж в същата сграда. Работилницата е обявена за продажба от няколко месеца, а апартамента не е. Преди няколко дена ми се обади адвокат, чийто клиент бил купил гаража, за да му предам ключа. Има ли право ЧСИ да продава имот, ипотекиран в друга банка, при положение, че аз продължавам да плащам месечните си вноски и банката няма никакви претенции към мен?
ipsss
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Фев 2017, 21:38

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ch3oh » 08 Фев 2017, 23:06

И още как!
Проспали са си ипотеката. Сега, за да прикрият леващината ще направят ипотечния предсрочно изискуем.
Изучавайте обявите за наеми, освен ако не можете изключително бързо да погасите погасите другия кредит...и за ваше добро, може да съм объркал въпроса.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ipsss » 15 Фев 2017, 18:14

Благодаря за отговора, колкото и да не ми харесва! Мисля, че правилно сте разбрали въпроса.
Значи казвате, че не може нищо да се направи. Този апартамент е единствения имот, който се води на моето име. Нямаме сключен брак с жена ми. Не мога ли да оспорвам това "предсрочно изискване" на заема при положение, че вноските ги внасям редовно?
Има ли смисъл да наема адвокат? Бях наел такъв, за да оспори описа на жилището в началото, но загубихме делото (защото ЕТ-то отговаря с цялото си имущество). Най-лошото е, че на мен лично ЧСИ нищо не ми е предал, с което да ме информира, че гаража е продаден (нито съм получил известия по пощата) и съответно срокък за обжалване е изтекъл на 16.01.17г. В пълен капан съм!
ipsss
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Фев 2017, 21:38

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ch3oh » 15 Фев 2017, 20:49

Да се обжалва опис е действие, предварително обречено на неуспех. Единствения ефект от такова, са пари хвърлени на вятъра от обжалващия.
Дали си струва да наемате адвокат, това ще си го решите сам. Зависи и от адвоката...но поне ще може да ви ориентира по-бързо в делата.
Сигурно усещате, че някаква "секира" е надвиснала над главата ви, но може би не подозирате колко е голяма и колко е близо.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ipsss » 16 Фев 2017, 08:18

Може ли още един въпрос - какво означава, че банката "са си проспали ипотеката"?
Благодаря предварително.
ipsss
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Фев 2017, 21:38

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ch3oh » 16 Фев 2017, 10:57

ipsss написа:Здравейте! Моля за съвет. Накратко: поради преустановяване на плащането на вноски по фирмен ипотечен кредит (имам фирма ЕТ), ЧСИ извърши опис на ипотекирания имот (работилница). Освен това наложи възбрана и описа единственото ми жилище, в което живея с децата ми и което е ипотекирано към друга банка и с редовно обслужван кредит. Към ипотеката за апартамента е включен и гараж в същата сграда. Работилницата е обявена за продажба от няколко месеца, а апартамента не е. Преди няколко дена ми се обади адвокат, чийто клиент бил купил гаража, за да му предам ключа. Има ли право ЧСИ да продава имот, ипотекиран в друга банка, при положение, че аз продължавам да плащам месечните си вноски и банката няма никакви претенции към мен?


По-интересно е какво разпределение е направено и какви пари са преведени на банката, където е ипотекиран апартамента?
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот kalahan2008 » 17 Фев 2017, 23:50

Доколкото аз разбрах от въпроса, ЧСИ продава само работилницата и гаража (нежилищни имоти), а апартаментът е само възбранен и не е предмет на публична продан.
Тъй като изпълнението е по искане на хирографарен кредитор, по отношение на него този апартамент е несеквестируем (освен ако няма друго жилище) и не може да се продава от ЧСИ, освен ако ипотекарният длъжник-банката (който е и присъединен по право взискател) не поиска публична продан.
За гаража няма какво да се направи, той не е жилищен имот и винаги може да се продаде, а банката-ипотекарен кредитор е привилегирован при извършване на разпределението.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ipsss » 18 Фев 2017, 09:01

Банката, ипотекирала апартамента, разбра от мен, че гаража е продаден и твърди, че пари от това не е получила. Сега умува как да не направи кредита "предсрочно изискуем". Ако това стане ще доведе до много лоши последици. Не знам дали мога да повлияя по някакъв начин решението им, освен с това, че редовно плащам вноските (а и имам намерение и възможност да продължа да го правя). Нямам друг имот на мое име.
Защо не може банката да застави ЧСИ да плати на нея парите от гаража? Защото не е присъединена към него ли? Каква полза има банката да иска "предсрочно погасяване", при положение, че няма как да и предоставя парите на куп? Доста съм объркан и не знам какво мога да предприема, за да се защитя. Много ще съм ви благодарен, ако дадете съвет.
ipsss
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Фев 2017, 21:38

Re: Права на ЧСИ

Мнениеот ivanov_p » 18 Фев 2017, 09:20

Няма как банката да не е присъединен кредитор при ипотека върху продадените имоти. Ако ЧСИ е продал ипотекиран имот без да плати парите на банката ще трябва да ги плаща от джоба.
Банката има право да обяви кредита за предсрочно изискуем, точно защото друг кредитор може да изнесе обезпечението за продан. Друг е и въпросът, че не може да удовлетворявате избирателно кредитори, защо банката ще си получава парите, а другите не?
Насоката ви е грешна, трябвало е да се разберете с втория кредитор, а не с банката, ако той спре описа на жилището банката няма да има основание да иска предсрочна изискуемост. Така или иначе ще ви е трудно да плащате и на двамата и е по-добре да се продаде имота.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 27 госта


cron