начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот FlaSk4o » 10 Фев 2017, 11:41

Здравейте, колеги!

Имам следния казус:
1. Фирмата, която представлявам е сключила договор за доставка на стоки с физическо лице. Подписани са следните документи:
- договор за доставка на стоки цена франко склада на купувача
- фактура
- приемо - предавателен протокол за доставка на стоките, подписан от трето лице, най-вероятно служител на титуляра по договора.
- запис на заповед
2. След настъпване на падежа е извършено едно частично плащане от титуляра по договора. След изчерпване на всички извънсъдебни способи за събиране на остатъка от задължението, образувам заповедно производство по чл. 417 ГПК. Съдът издава заповед и изпълнителен лист, и аз си завежда изпълнително дело. Длъжникът възразява. В процеса на подготвяне на иска за установяване на вземането разбирам, че всички гореизброени документи не са подписани от титуляра по договора, а от неговия син.

Има ли смисъл да водя иск за установяване на вземането, предвид факта, че една експертиза ще докаже, че подписът на записа на заповед не е на посоченото лице и ще ми отпадне основанието по чл. 417?

Какви са ми другите възможности?
- Да завеждам дело за неизпълнение по договора и да се опитвам да доказвам предвид плащането, че лицето наистина дължи сумата.
- Да търся обезщетение по чл. 42 от ЗЗД от лицето подписало документите без представителна власт? (с една условност, че аз сам съм достигнал до извода кой ги е подписал)

Ще се радвам на мнения от по-опитните колеги.
Поздрави!
FlaSk4o
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 12:12

Re: Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот Melly » 10 Фев 2017, 12:18

Колега, частичното плащане от кого изхожда - от сина или от страната по договора и как е извършено - кеш, или по банков път?
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот FlaSk4o » 10 Фев 2017, 12:32

От страната по договора, по банков път е, с основание "плащане по фактура". Сумата малко надвишава ДДС-то по фактурата.
FlaSk4o
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 12:12

Re: Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот Melly » 10 Фев 2017, 13:00

Още един въпрос: издателят на ЗЗ е страната по договора, а подписът е на друго лице - така ли? Ако да, нямаш шанс - ЗЗ не поражда действие. Но ако издателят на ЗЗ е и подписалото го лице - тогава може да се опиташ да твърдиш, че трето на договора лице е обезпечил вземането на Кр. по него. Много хлъзгава конструкция, признавам..., и обременяваща клиента ти с разноски. :cry:

По-чисто ще е да се предяви иск по чл.79, ал.1 предл.1 ЗЗД. Имаш договор, имаш частично изпълнение - сочи на извънсъдебно признание на неизгоден за страната факт и т.н.

С оглед фактите - преценката е твоя, колега.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот FlaSk4o » 10 Фев 2017, 13:10

Да, издател по ЗЗ е страната по договора, а подписът е на друго лице. :cry:

Най-вероятно ще избера варианта с иск по чл. 79 ЗЗД. Ще преценя дали да не поискам от РС Пловдив, по седалище на ищеца, обезпечение на бъдещ иск. Съдът тук е доста благосклонен що се отнася до обезпеченията :D

Благодаря много, Melly!
FlaSk4o
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 10 Сеп 2006, 12:12

Re: Иск за установяване на вземането или иск чл. 79 ЗЗД

Мнениеот Melly » 10 Фев 2017, 13:59

FlaSk4o написа:Да, издател по ЗЗ е страната по договора, а подписът е на друго лице. :cry:

Най-вероятно ще избера варианта с иск по чл. 79 ЗЗД. Ще преценя дали да не поискам от РС Пловдив, по седалище на ищеца, обезпечение на бъдещ иск. Съдът тук е доста благосклонен що се отнася до обезпеченията :D

Благодаря много, Melly!

За нищо, колега FlaSk4o,
УСПЕХ!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron