начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Свидетелство за съдимост

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свидетелство за съдимост

Мнениеот nikol21 » 25 Мар 2017, 08:55

Здравейте, от мен.
Вчера имах неприятен опит, при изваждане на свидетелство за съдимост. Когато бях, непълнолетно лице, извърших една глупост - отнемане на чужда вещ, за което понесох съответните последствия, което ориентировъчно, се случи, през 2007г. Премина един доста дълъг период, докато завърша образованието си и ми се наложи изваждането на свидетелство за съдимост.
Първите 2, ми ги извади адвокат, чрез пълномощно и съответното заплащане. Първия път, имаше някаква процедура, с която той доказа, че съм понесла необходимото наказание, след което в свидетеството излизаше НЕОСЪЖДАН.
Скоро, преди около седмица, ми се наложи да подам за ново, тъй като сменям работата. В графата професия изписах социален работник - като такава работя до момента, и като такава ще бъда назначена, на новото място. Съобщиха ми, че е необходимо да изчакам 3 дни, за което се консултирах, съответно със същия юрист, тъй като е запознат със случая ми. Обясни ми, че е рутинна процедура и преминава проверка, тъй като имам минало. Да, ама не - в свидетелството ми пише, ОСЪЖДАН, като е описано всичко детайлно, а накрая завършва, с реабилитиран по право, на сътветната дата.
Обяснението на служителката беше, че с нова наредба, или указ, не беше много сигурна, всички за професии, касаещи работа с деца, се изписва всичко, в свидетелството за съдимост. Съответно, ако подам молба, за друга длъжност, няма да фигурира нищо, а ще излезе НЕОСЪЖДАНО. Първия ми въпрос е - това така ли е?
Във връзка с това, изчетох доста неща, в интернет, и действително открих, че това е в сила, за учителите, по нововъведенията в закона за образованието, но никъде не открих информация, това да е валидно и за професиите социален работник, психолог и останали, които работят с деца.
Та втория ми въпрос е, валидно ли е в случая, това, за социалните работници, до живот ли ще излиза, в свидетелството ми за съдимост, въпреки, реабилитацията, и ако не е - какво мога да предприема, за да получа ново свидетелство, със точната професия. Защото сега подадох ново заявление, в което фигурира друга професия, но не знам, как ще се приеме, от работодателя ми.
Благодаря Ви!
nikol21
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2017, 08:43

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот Pause » 31 Мар 2017, 16:46

Отнесли сте наказанието се затова ,но законът за някой професии изисква по високо обществено доверие и затова ,като кандидатствате за работа преглеждайте условията за длъжността. Ако във изискванията е посочено ,че е необходимо лицето да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията.
Там няма как да ви се изчисти облачното минало във розови облаци.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Свидетелство за съдимост

Мнениеот teogeo » 31 Мар 2017, 17:10

Pause написа:Отнесли сте наказанието се затова ,но законът за някой професии изисква по високо обществено доверие и затова ,като кандидатствате за работа преглеждайте условията за длъжността. Ако във изискванията е посочено ,че е необходимо лицето да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията.
Там няма как да ви се изчисти облачното минало във розови облаци.


Обикновено към визираната от Вас хипотеза се добавя "като пълнолетен", което си е по-справедливо.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron