начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Договор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор

Мнениеот cveti_stoyanova » 03 Апр 2017, 16:03

Здравейте!Искам съвет от вас:
Братовчедка ми С сключи предврителен договор за купуване на недвижим имот от с лицето Б,при което му платила половината от цената и получи имота.Тя не му плати другата половина от имота понеже нямаше възможност смяташе да тегли кредит.Трябваш да му даде и останалите пари за да сключат окончателния договор.Лицето Б предяви иск срещу нея на основание чл 108 от закона за собствеността.Какво трябва да направи тя ,за да не и вземат къщата?
cveti_stoyanova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Мар 2017, 19:04

Re: Договор

Мнениеот neutralen » 03 Апр 2017, 21:56

Няколко неща, но преди всичко да плати останалата част от цената :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Договор

Мнениеот Melly » 04 Апр 2017, 01:13

neutralen написа:Няколко неща, но преди всичко да плати останалата част от цената :D


Твърде неправилен съвет, драги!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот ivanov_p » 04 Апр 2017, 09:12

В договора трябва да е написано какво следва при неплащане, то обвързано ли е с разваляне на договора или има неустойка, важно е как определен дадената половина, цялата или част от нея е задатък или е предварително плащане, което не е задатък, изправната страна развалила ли е договора и как го е направила т.н. Съдът решава по документи, не по разкази.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Договор

Мнениеот teogeo » 04 Апр 2017, 21:09

Иск по чл. 19/3 от ЗЗД, но Пеяка е прав - in epistulum speramus (вярваме на хартията).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Договор

Мнениеот cveti_stoyanova » 04 Апр 2017, 22:20

А защо чл.19/3
cveti_stoyanova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Мар 2017, 19:04

Re: Договор

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Апр 2017, 22:48

На практика договорът (предварителния) е развален с изявлението че се иска владението. би могло да се заведе дело теоретично за окончателен договор но - при това положение - не става.

Иначе - зависи какъв срок за окончателен договор са сключили.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Договор

Мнениеот teogeo » 04 Апр 2017, 23:33

ivan_lawyer написа:На практика договорът (предварителния) е развален с изявлението че се иска владението. би могло да се заведе дело теоретично за окончателен договор но - при това положение - не става.

Иначе - зависи какъв срок за окончателен договор са сключили.


Практика на ВС - дали исковата молба, по която се претендират последиците от развалянето на един договор, съдържа в себе си и експлицитно изявление за разваляне на самия договор, е обстоятелство, което изхожда от конкретното твърдение в исковата молба. (13. Решение № 43 от 06.02.2015 г. по гр. д. № 4792 / 2014 г. на ВКС, IV г.о.)

Т.е. - зависи
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Договор

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 01:03

cveti_stoyanova написа:Здравейте!Искам съвет от вас:
Братовчедка ми С сключи предврителен договор за купуване на недвижим имот от с лицето Б,при което му платила половината от цената и получи имота.Тя не му плати другата половина от имота понеже нямаше възможност смяташе да тегли кредит. Трябваш да му даде и останалите пари за да сключат окончателния договор.Лицето Б предяви иск срещу нея на основание чл 108 от закона за собствеността.

Какво трябва да направи тя ,за да не и вземат къщата?

Във всички случаи следва да обсъди предварителния договор с адвокат "лице в лице".
Съвсем хипотетично - Ако владението е предадено със сключване на договора и НЕ СА изтекли 5 години от този момент.... съмнително е успешното провеждане на иска по 108 ЗС. Друг е въпросът за набавяне на средствата за останалата половина от уговорената цена....
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот neutralen » 05 Апр 2017, 10:08

В случая Продавача е предявил иск по чл. 108 ЗС и със сигурност ще го спечели, защото очевидно ползва адвокат компетентен по вещно право, а не консултации от този форум. Така че няма нищо съмнително относно изхода на делото. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Договор

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 12:02

neutralen написа:В случая Продавача е предявил иск по чл. 108 ЗС и със сигурност ще го спечели, защото очевидно ползва адвокат компетентен по вещно право, а не консултации от този форум. Така че няма нищо съмнително относно изхода на делото. :D


Колкото и да ми се усмихваш, ще си спестя писането гук,
като те препращам в другата тема на същия :idea: юзър:
viewtopic.php?f=7&t=63527#p585395
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот ch3oh » 05 Апр 2017, 16:20

Хайде да предположим, че т.нар. "братовчедка" не направи нищо.
Оставаме на положението от казуса. Братовчедката владее имота на правно основание - предварителния договор. Май за продавача ще бъде по-добре да се застреля.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Договор

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 19:40

ch3oh написа:Хайде да предположим, че т.нар. "братовчедка" не направи нищо.
Оставаме на положението от казуса. Братовчедката владее имота на правно основание - предварителния договор. Май за продавача ще бъде по-добре да се застреля.

Драго ми е да те прочета, Метаноле. :lol: :lol: :lol:
Съвсем правилно си уловил "нишката" на мисълта ми. Ето затова е удоволствие за мен да си "бъбрим" с малко, или с почти никакви думи, но да се разбираме. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот ch3oh » 05 Апр 2017, 20:17

Удоволствието е изцяло мое, Мели!
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Договор

Мнениеот lawchoice » 05 Апр 2017, 22:10

ch3oh написа:... Май за продавача ще бъде по-добре да се застреля.

Може би адекватно решение, което той следва да вземе, едва след изтичането на десет години от предаването на владението.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Договор

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 22:22

lawchoice написа:
ch3oh написа:... Май за продавача ще бъде по-добре да се застреля.

Може би адекватно решение, което той следва да вземе, едва след изтичането на десет години от предаването на владението.

Точно така. Но не съм сигурна дали към датата на предявяване на иска срещу т.н. "братовчедка" по 108 давностният срок за оригинерното придобиване на собствеността в/у къщата е изтекъл. За подобно релевантно обстоятелство липсват данни. Но и не сме длъжни да поднасяме разрешения по наши предположения. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот lawchoice » 05 Апр 2017, 22:31

Melly написа:
lawchoice написа:
ch3oh написа:... Май за продавача ще бъде по-добре да се застреля.

Може би адекватно решение, което той следва да вземе, едва след изтичането на десет години от предаването на владението.

Точно така. Но не съм сигурна дали към датата на предявяване на иска срещу т.н. "братовчедка" по 108 давностният срок за оригинерното придобиване на собствеността в/у къщата е изтекъл. За подобно релевантно обстоятелство липсват данни. Но и не сме длъжни да поднасяме разрешения по наши предположения. :wink:


+1
Затова и както си посочила по-горе, следа да се види "очи в очи" с адвокат.

Приятна вечер!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Договор

Мнениеот Melly » 05 Апр 2017, 22:43

Встрани от темата,
Интересно ми е къде са "кандидат-младшите магистрати" да се поупражнят в тази тема преди кОнкурса?
Ама що ли те питам, като зная какъв ще да е отговорът ти, който съм уверена, че ще съвпадне с моя реторичен въпрос. :lol:

Приятна вечер и на теб!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор

Мнениеот tomcruzz » 17 Апр 2017, 12:45

Може би адекватно решение, което той следва да вземе, едва след изтичането на десет години от предаването на владението. gclub online
tomcruzz
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Апр 2017, 12:37


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron