начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот mrsjudeva » 16 Май 2017, 15:01

Здравейте, надявам се темата да е на мястото си. Аз и моите съкооператори имаме следния казус:

Живеем в стара кооперация от 40-те на миналия век в София. От двете страни на входа на кооперацията са разположени два магазина. Преди години (аз съм била дете, но го помня) лицата на магазините (витрините) са били на нивото на входната врата, което е около 1м по-назад от колкото са сега. Надявам се можете да си го представите. Входът има козирка и две хубави колони от двете страни на вратата и като цяло е бил доста широк. Собствениците на тези магазини са се споразумели с тогавашната (2005г.) управа на етажната собственост да изнесат магазините си с почти 1м. напред, зада са по-близо до тротоара, за което са подписали и договори за наем (договорите са подписани между ЕС и наемателите на магазините). Години наред са плащали ежемесечен наем на кооперацията за ползваното пространство, което е част от входа. С времето собствениците на единия магазин решават, че не желаят да плащат (или техните наематели да плащат) и заплашват, че ще си извадят нотариален акт за това пространство. Договори не са подновявани, незнайно защо и към днешна дата собствениците на единият магазин са представили нотариален акт (това се е случило миналата година), че тази част от входа ни е тяхна собственост, а другият магазин (явно той е с други собственици) няма договор за наем, но плаща от дъжд на вятър.

ЕС разчита на тези приходи за редица ремонти,а защо не сме си потърсили правата досега не ме питайте, аз съм от т.нар ново поколение ентусиасти и много неща от миналото не ги знам. Сега съм заела длъжност касиер и не мога да се примиря с факта, че някой просто може да отиде и да си извади нот. акт за чужда собственост. Какво можем да направим?

Благодаря предварително.

ПП: Бих искала да допълна, че разполагам и с някои документи:
- Оргинален договор за наем от 2005г. първи и единствен.
- Квитанции за заплатен наем с подпис.
- Касова книга на ЕС, в която са описвани приходите.
- чертеж на сградата (един син) от 1971г., на който има доста информация и се вижда ясно какво представлява входната врата и пространството пред нея и отстрани.
- единият магазин е затворил прозорчето на мазето на ап.1., което се намира под магазина.

Не знам с какво бихме могли да докажем, че това е наша обща част.
mrsjudeva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2017, 14:47

Re: Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот borovinka » 16 Май 2017, 16:30

Описаната ситуация е меко казано странна.
Първи важен съвет - хващате всички налични документи и отивате при адвокат.
Договорът за наем е достатъчно основание да не може да се придобие по давност това пространство. Важно е обаче до кога е съществувал този договор в правния мир.
Повече подробности може да ви даде наживо юрист, който ще се запознае с документите ви.

Ако действително единия собственик на магазин си е извадил КНА, включващо и част от вашето "дворно място" (да го наречем условно, т.к е място под "козирката" на блока), този КНА може да бъде оспорен, но за целта се води дело, има и срокове.

Съберете документите и направете консултация с адвокат.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот barakuda » 16 Май 2017, 21:22

Кой тоз нотариус, толкоз умен, бе?
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот mrsjudeva » 17 Май 2017, 13:00

Благодаря, че ми обърнахте внимание.

Договорите за наем са били за 1 година и не са подновявани. Ако сега поискам да подпишат договори, едните ще кажат, че имат нот. акт, а другите може и да откажат. Не знам какво се прави при отказ. Как да докажем, че това е наша собственост, кой има документи за обща част? План на сграда ли да търся, къде?

"Кой тоз нотариус толкоз умен, бе?" В смисъл?

Ще направя консултация с адвокат задължително, вещно право ли ми трябва, някакви насоки?
mrsjudeva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2017, 14:47

Re: Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот ivanov_p » 17 Май 2017, 13:33

Няма какво да търсите повече. Имате договор за наем, който е писмен и нямате предизвестие за прекратяване, т.е. договорът си тече, а като се има предвид, че е от 2005 г., едва ли наемателят си е променил намерението и е започнал да свои от 2006 г., за да си извади КНА през 2016 г. Достатъчно е да има един платен наем през десетгодишния период преди датата на вписване на НА за да оттече в едно заседание.
Хванете адвокат, той да избере какво да прави, лично аз бих започнал производство по освобождаване на наетото помещение и при възражение, че наемателят е станал собственик ще боря НА, но той може да избере друг иск.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Присвояване на обща част. Моля за помощ.

Мнениеот mrsjudeva » 18 Май 2017, 09:49

Договорът е сключен за някакъв срок (не е пред мен в момента, но съм почти сигурна), предполагам автоматично се прекратява след изтичането му, освен това е сключен с предишните наематели на помещението, но наеми са плащани до миналата година и това може да се докаже. Благодаря много, ще наемем адвокат и каквото сабя покаже.
mrsjudeva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Май 2017, 14:47


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron