начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Смяна на ответника по гражданско дело?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот krastinko » 16 Май 2017, 21:52

Аз съм ищец по гражданско дело. Призовал съм свидетел, който да свидетелства, че ответникът действително е извършил неправомерното деяние, за което е делото (става въпрос за деликт). Свидетелят обаче казва, че не ответникът, а той самият е извършил неправомерното деяние. В такъв случай мога ли да направя отказ от иска спрямо ответника и да привлека свидетля като ответник на базата на неговите показания? Ако е възможно и го направя, съдът ще постанови ли решение, основавайки се на показанията му?
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот teogeo » 16 Май 2017, 22:38

krastinko написа:Аз съм ищец по гражданско дело. Призовал съм свидетел, който да свидетелства, че ответникът действително е извършил неправомерното деяние, за което е делото (става въпрос за деликт). Свидетелят обаче казва, че не ответникът, а той самият е извършил неправомерното деяние. В такъв случай мога ли да направя отказ от иска спрямо ответника и да привлека свидетля като ответник на базата на неговите показания? Ако е възможно и го направя, съдът ще постанови ли решение, основавайки се на показанията му?


Чл. 228 от ГПК.
Трябва нов иск срещу това лице. Показанията му като свидетел (обективирани в протокола от съдебното заседание) в това дело ще ползвате като признание на неизгоден за страната факт.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот krastinko » 16 Май 2017, 22:49

Точно чл. 228 чета и препрочитам и не мога да схвана ал. 3. "Мога да насоча иска си" - това какво означава? Същия иск да насоча към друг ответник? Ако да, какво означава това уточнение кога се смята предявен иска? А ако трябва да предявя нов иск, каква замяна на ответника е това? Това си е ново дело. А ако е ново дело, не мога да ползвам показанията му като свидетел от друго дело, не може да бъде и свидетел по новото ... объркана работа.
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот ivan_lawyer » 16 Май 2017, 23:23

Трябва като че ли да използвате фигурата Трето лице помагач.

Така по едно дело искахме да се плати за строеж на сграда. Възрази се че проектът е калпав. Привлякохме проектанта - като лице отговорно за проекта - така ако не ни платят за сградата можем да съдим проектанта - има обвързващи мотиви спрямо него.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Смяна на ответника по гражданско дело?

Мнениеот teogeo » 19 Май 2017, 21:25

ivan_lawyer написа:Трябва като че ли да използвате фигурата Трето лице помагач.

Така по едно дело искахме да се плати за строеж на сграда. Възрази се че проектът е калпав. Привлякохме проектанта - като лице отговорно за проекта - така ако не ни платят за сградата можем да съдим проектанта - има обвързващи мотиви спрямо него.


А разноските?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 28 госта


cron