начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата градина

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата градина

Мнениеот member313 » 18 Май 2017, 15:02

Здравейте,
Имам следния казус, вчера спрях до стадион червена армия на паркинга пред входа - намира се в Борисовата градина (гр. софия) и след една среща с мой колега в парка открих, че колата ми е репатрирана. Охраната на портала на стадиона ми каза, за което се радвам, защото представете си стреса да не си намериш колата след като си я спрял на видимо свободна за паркиране зона...
С помощ от приятел намерих къде са откарали автомобила и по-късно отидох да си го прибера.
"Взриви" ме и отношението и репресивния подход на Столична община, тъй като дори и да съм пропуснал знак или да съм в нарушение на цитираната наредба, която признавам не бях и чувал, признавам не съм очаквал да ми вдигнат автомобила. Доколкото съм на ясно преместване на автомобил се прави когато той пречи, а пред въпросния стадион има разчертани парко места с табела ВИП, както и свободна площ отстрани. Според общинския служител съм паркирал в зелена площ - доколкото си спомням паркирах на асфалтова настилка, не на улица или алея (поправиха ме, че в парка няма улици а имало само алеи) и не на тротоар (интересно като няма улици, защо имат алеите тротоари). Също така бях информиран, че на входа откъм бул. Драган Цанков имало знак (до автокъща Капитолия), когато запитах защо след всяка пряка (кръстовище) няма такъв...
На непосредствено преди самото паркингче, имаше знак пред една алея с бариера, водеща към Стадион Васил Левски, но това не може да се отнася за паркинга.
Следва странната симбиоза на ЦГМ ЕАД и Столична Община - служителят на първите прибира такса за репатриране и престой на паркинг и едва тогава служителя (инспектор) на общината издава фиш, а не акт - ако не го разпиша (като нарушител) не мога да си тръгна с автомобила си... малко мафиотски подход бих казал...
Също фишът им на стойност 50 лв. не подлежи на обжалване - с други думи доброзорен рекет.
Въпросът ми тук е как да си търся правата - не смятам, че този е правилният начин на налагане на глоби - случвало ми се е да забравя да си пусна смс на синя зона и да ми поставят скоба - плаща се на място - не те репатрират ако не се налага. Отделно редно ли е там, където има все пак някакъв режим на движение и паркиране на автомобили да има двоен стандарт (вип зони и пр.) нали уж били зелени площи и редно ли е знака, който ми описват (до автокъща Капитолия) да е единствен - при положение, че все пак има кръстовища след автокъщата и съответно няма никаква табела или знак указваща кой може и кой не може да спира на паркинга на стадиона (примерно само за автомобили с абонамент и т.н.)?

Има ли шанс да си търся правата или каузата е загубена?

П.С. За да избегна негативни коментари за влизането в въпросната зелена зона (не е било умишлено) все пак колата има инвалиден стикер, но не съм привърженик да се възползвам от това предимство, когато не е в услуга на инвалида, а и там не е зелена или синя зона (не ме притеснява да си пусна и смс - в жабката съм си приготвил и два талона за паркиране, защото обикновено, когато водя инвалида на преглед рядко намирам свободно инвалидно място - презастраховам се).
member313
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Май 2017, 14:29

Re: Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата град

Мнениеот member313 » 18 Май 2017, 18:00

В допълнение:
Фишът е издаден на основание :"неправилно паркиране върху терен, който е част от Общинска зелена система"
по чл. 2 б, ал.1, т.7 от Наредбата за организация на движението на територията на Столична Община /НОДТСО/, поради което на основание чл. 133 и чл. 140 от НОДТСО се налага глоба от 50 лв.

Проблема е, че с малък шрифт отдолу пише, че признавам нарушението с подписването на фиша - дори и да съм нарушил, защо този абзац е с толкова ситен шрифт??? Намирисва на измама - а уж следва да е прилагане на закон.

Четох в Интернет, че репатрирането също е своеобразно нарушение на чл. 17 от Конституцията на РБ - интересно някой досега преборил ли е тази псевдо законова симбиоза на ЦГМ и Столична Община?

Нямам нищо против закона да бъде прилаган - въпроса е дали е приложен правомерно?
member313
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Май 2017, 14:29

Re: Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата град

Мнениеот TheOldMan » 20 Май 2017, 23:27

Влизането в Борисовата градина е забранено - тотално и изцяло. Подминал сте знак "Забранено влизането", а са ви глобили за неправилно паркиране ... тъпо, но факт.
https://www.google.bg/maps/@42.6841048, ... 6656?hl=bg
Но както се вижда и на кадъра заснет от гугълмобила нито единия, нито другия знак има някакъв осезаем ефект... :)
Фиша не е трябвало да го подписвате - искате да ви се състави акт. Но не виждам причина да го правите - нарушили сте закона, и вие сам го знаете, не виждам защо ще го отричате.
Какво е това "фиш" би трябвало да знаете четейки закона за движение по пътищата. Фиш се издава само когато водача е съгласен с нарушението си. Подписвайки го вие се съгласявате с констатираното нарушение. Няма смисъл да го обжалвате.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата град

Мнениеот member313 » 22 Май 2017, 15:07

Дори и да съм в нарушение, не разбирам защо колата ми е репатрирана - доколко законно е това...
Може ли някой да препоръча вещ адвокат в материята, поне да се консултирам?
Благодаря!
member313
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Май 2017, 14:29

Re: Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата град

Мнениеот barakuda » 22 Май 2017, 21:43

Изведи жената на вечеря. И не се занимавай с глупости.

ПП В добрите стари времена съм репатриран поне 15-20 пъти. Хич не ми пукаше.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Репатриране на автомобил и глоба с фиш в Борисовата град

Мнениеот kalahan2008 » 25 Май 2017, 20:52

Някои състави от Административен съд София град считат НОДТСО за нищожна в тази й част...няма да соча практика, защото се споменава името ми :wink:
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron