начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Помощ при казус при ЗОП

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ при казус при ЗОП

Мнениеот silviivanova » 12 Юли 2017, 20:45

Здравейте,
нова съм в писанието тук. Досега винаги съм четяла консултации или съм правила проверки за закони.
Въпросът ми е свързан с казус при обществена поръчка. Обществената поръчка в с предмет на стока (МПС) при условията на финансов лизинг. Участието ще се осъществява от фирмата доставчик на МПС-то и подизпълнител финансовата институция, която да предлага финансовия лизинг. Фирмата участник, напълно отговаря на изискванията за доставки сходни с предмета на поръчката, със сертификатите за системите за управление.
Затруднението идва при декларирането на подизпълнителя в ЕЕДОП, защото подизпълнителя е финансова институция и няма как да отговаря на критериите за подбор по отношение на сертификати ISO и сходни доставки.
Молбата ми е дали някой има информация как финансовата институция да бъде посочена като подизпълнител в ЕЕДОП, като да стане ясно, че основния участник покрива критериите за подбор, а поизпълнителя само предлага финансовата услуга по лигинговите условия.
Предварително благодаря за съветите и изказаните професионални мнения по въпроса.
silviivanova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юли 2017, 20:28

Re: Помощ при казус при ЗОП

Мнениеот bird_of_paradise » 13 Юли 2017, 00:34

Най-лесно е да ви посоча да погледнете чл. 66, ал.2 ЗОП ( да отговарят на критериите за подбор СЪОБРАЗО ВИДА И ДЕЛА от поръчката, а именно финансов лизинг- ), а относно ЕЕДОП- чл. 67, ал.2 ( отделен ЕЕДОП- личното състояние и вс. други формалности, като в раздел ІV В т.1б попълва описание, дати, суми, получатели на предоставени от подизпълнителя услуги по финансов лизинг, с което доказва обстоятелствата по отношение чл. 64, ал.1 т.2. Доказва е силно казано, защото отпосле ще се наложи да представя референции, освен ако регистрите не са публични, но все таки декларира съответствие).
Въпреки изложеното, все ми се струва, че нещо не е така в обяснението ви ( напоследък нещо съм параноик и не вярвам на думи, но от друга страна възможно е да участвате често в процедури, а аз да подценявам разбраното от вас по поръчката).
Бихте ли посочили УИН на поръчката в АОР, за да видя документацията, "какво е възложител сторил"? Не вярвам възложителят да не е уредил този въпрос в обявлението или документацията ( където би следвало да е посочил информация и всички формалности за оценка на минималния икономически и технически капацитет, който се изисква от подизпълнителите съответстващ на изискването на закона в частта " съобразно вида и дела от поръчката). Разбирате, че подизпълнителят участва в поръчката само с финансовия лизинг, поради което няма как да отговаря на критерия по 64, ал.1 т.10 ЗОП....( всъщност не знам, може и да има банка с ISO, но то категорично няма да е свързано с доставки :))

А, ако не споделите исканата информация, или ако не вляза скоро тук ( влизам рядко)- прочетете отново, но спокойно обявлението и документацията за участие ( не образците), и в случай, че не ви е ясно- ползвайте се от възможността да искате разяснения по поръчката.

Молбата ми е дали някой има информация как финансовата институция да бъде посочена като подизпълнител в ЕЕДОП, като да стане ясно, че основния участник покрива критериите за подбор, а поизпълнителя само предлага финансовата услуга по лигинговите условия.

Може и да е съвсем простичък въпроса, а аз да съм усложнила хипотезите, но погледнете част ІІ раздел В от ЕЕДОП- там е мястото да кажете на възложителя, че ще ползвате капацитета на трети лица.
Пак да повторя, че:
- в самото обявление и файла с наименование " документация" тези неща ( за раздел В, евентуално Г) трябва да са изрично посочени.
- имате право да искате разяснения, стига да не е изтекъл срока за тези действия.
И помнете, че каквото и да пуснете, ако комисията прецени, че документацията ви не е наред е длъжна да констатира в протокола нередностите, да даде указания и срок от 5 работни дни, считано от дата на получаване на протокола ( публикуване в ел. досие на поръчката...) за отстраняването им.
Мисълта ми е, че нещата са поправими. Успех :).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Помощ при казус при ЗОП

Мнениеот silviivanova » 13 Юли 2017, 09:18

Добро утро,
много благодаря за ангажираността Ви с моя въпрос. Възложителя по отношение на изискванията към подизпълнителите е преписал само чл. 66, ал. 2 от ЗОП и нищо друго. Посочил е също така за ЕЕДОП, че трябва да бъде представен за подизпълнителя също.
Мисля, че много ще Ви затрудня с документация от 60-70 страници по обществената поръчка. Иначе като опит, имам такъв с участие в ОП. Последните 7-8 години главно това е работата ми. Но този вид участие ми се явява малко казусно от към посочване на подизпълнителя, предвид че изпълнява само финансов ангажимент (лизинг) по изпълнението.
Притеснява ме посочването в ЕЕДОП, част II, раздел А (мисля си, че не следва да отбелязвам отговор ДА), раздел В (Икономическият оператор ще използва ли капацитета на други субекти, за да изпълни критериите за подбор, посочени в част IV, и критериите и правилата (ако има такива), посочени в част V по-долу? - Ползвам поизпълнител и трябва да отбележа ДА, но не го използвам за покриване на критериите за подбор, защото ние си ги покриваме и така се насочвам към отговор НЕ), раздел Г (Икономическият оператор възнамерява ли да възложи на трети страни изпълнението на част от поръчката? - тук твърдо трябва да съм с отговор ДА). Но ако в раздел В отговоря НЕ, а после в раздел Г с ДА, не допускам ли грешка спрямо попълването и информацията към Възложителя.
Благодаря Ви предварително.
Успешен ден.
silviivanova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юли 2017, 20:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron