начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имот, който не ползвам, но е частично мой

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот vannila » 08 Авг 2017, 20:10

Здравейте,

Моля за съвет по следния казус:

Имам 1/6 идеална част от апартамента на родителите ми.
Баща ми е починал имам и брат, също с 1/6.
Майка ми ми прехвърли нейните 4/6 преди години, със запазено право на ползване.
Не живея в апартамента от 2006г., там живеят майка ми и брат ми.
Та .... Какви права, наеми и пр. мога да предявя относно моята идеална част?
Въобще - какви са ми опциите в случая?

Мн благодаря, предварително!
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот jhoro » 08 Авг 2017, 21:23

Моя съвет е - ти нали искаш съвет/и.

Казваш, че не живееш там - значи има къде да живееш, друго жилище.
Гледай си живота и се радвай, че майка ти и брат ти не са на улицата (или при теб).

След време - когато се загуби майка ти - ще си делите апартамента.
А може да се откажеш от твоята част и да го оставиш целия на брат ти.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот vannila » 08 Авг 2017, 21:30

Jhoro, мн си ларш :)
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот jhoro » 08 Авг 2017, 21:43

vannila написа:Jhoro, мн си ларш :)


Факт. И не само на приказки - това е правено в нашето семейство 2 пъти (отказването).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот vannila » 08 Авг 2017, 22:12

Човек, блакодаря ти за дупликата! Не ми беше от голяма полза.
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Авг 2017, 00:42

Мисля, на първо време, е важно да уточните по какъв начин "ви прехвърли" нейните 4/6ид.части ( дарение, ДИГ или продажба).
От там насетне да се замислите наистина струва ли си нервите едно такова дело и дали в резултат на него няма да загубите повече ( не само финикийски знаци) и къде по-съществено. И, колко смятате, че е справедливата пазарна цена, която ще претендирате като обезщетение от брат ви и майка ви заедно за собствената ви 1/6 ид.част( не бъркайте "прехвърлените" от майка ви 4/6, така щото за тези ид.части сте т.н. "гол собственик" и ще търпите ( запомнете глагола, защото е важен) ограничението наречено "вещно право на ползване" без-въз-мезд-но! ( запомнете и тази дума, важна ви е)
- 20лв.? 30лв. месечно?

И, не на последно място: с орлите ли смятате да живеете? ( последното не е въпрос правен, но звучите толкова категорично за едни 30лв. месечно, при това в най-добрия случай, защото ако се окаже, че имате ключ от това жилище ще си приготвите и една студена вода).

Имате по наследство от баща си, с голяма доза на вероятност, едни 1/6ид.ч, майка ви е била неблагоразумна да прехвърли на вас, не по равно, не и на другото дете, нейните 4/6, но не някак малко ви се вижда това, а казвате и нещо да шумоли в ръцете ви? Оскотял народ, след като не се сеща сам, че има алтернатива и тя е да бъде просто човек.

Няма по-жалка гледка от ампутирания дух. За него няма протези!


Не държа да съм полезна, просто се отвратих от мислите ви.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот vannila » 09 Авг 2017, 08:21

Bird_, ид части на майка ми са покупко-продажба.
От както брат ми се нанесе и аз се изнесох /2006г./, сметки не са плащани, освен тока.
Дори запорираха на майка ми пенсията от Топлофикация. Познай кой плати сметката, за да й я освободят? Неговата логика е, ап е почти мой, той сметки не плаща.
Мисля, че е крайно време да предприема нещо, като изключим да се откажа от апартамента.
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Авг 2017, 10:06

За да наложат запор на майка ви, очевидно и партидата е на нейно име( и така е правилно- ползвател е). Платили сте чужд дълг и ще е доста трудно да търсите част от платеното от брат си ( има неяснота по отношение размера, която няма как да отстраните, респективно да докажете точно колко от общата сума в зала...).
Ще се допълня- от друга страна, ако имате документ, че сте платила може да заведете заповедно ( ако се наложи отпосле и исково) срещу майка и син, като искате солидарно да бъдат осъдени да ви заплатят сумата. Когато се снабдите с ИЛ, образувате ИД, като търсите събиране на парите само от брат си ( взискателят диктува правилата на играта)...Дори да ги съберете, той има полезни ходове срещу майка ви за част от изцяло погасената сума. Не знам доколко сте склонна на авантюри, отделно разходите по делата също ще са немалка сума.

Не виждам друг вариант, защото той, като съсобственик, има право да ползва собствеността си, след като и майка ви е съгласна той да живее там ( съгласието няма правно значение ....), а очевидно имате и ключ за жилището... та, ако имате финансова възможност да му наплатите неговите 1/6ид. части- действайте, за да го разкарате от там. Ако не стане доброволно имате алтернатива съдебна делба, но и там е рисково - заради ВПП справедливата пазарна цена на имота няма да е висока, вероятно ще излезе на публична продан, където апетитната цена ще наложи да се съревновавате наравно с него, или да потвърдите цената предложена от трети купувачи.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Имот, който не ползвам, но е частично мой

Мнениеот vannila » 09 Авг 2017, 11:17

Благодаря, bird_!
Опитавала съм да му платя частта, но не желае. Иска половината апартамент.
И ми става ясно, че един ден, когато майка ми я няма, пак не мога да го помръдна от там.
Щял да подпише при продажба, само срещу половината сума...
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron