начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Здравни осигуровки на починал ЕТ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки на починал ЕТ

Мнениеот valio4kata » 25 Апр 2016, 10:50

Здравейте,имам следния въпрос:
Съпругът ми почина на 06.04.2016г.Беше регистриран като ЕТ.Наследници сме аз и дъщеря ми.Аз ще поема предприятието.Към датата на смъртта има неплатени здравни осигуровки за 1,2 и 3-ти месец на 2016г. и изравнителни З.О.по Годишната Данъчна декларация.Тези задължения трябва ли да се платят от наследниците?Мога ли да се позова на решение 1097 от 03.12.2004г.на ВАС "Задълженията за здравни осигуровки на самия починал търговец в качеството му на самоосигуряващо се лице не следва да се заплащат от наследника,тъй като това са лични осигурителни вноски."Ако е така заявление ли трябва да пусна?
Благодаря Ви.
valio4kata
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 21 Фев 2011, 12:00

Re: Здравни осигуровки на починал ЕТ

Мнениеот jhoro » 27 Апр 2016, 21:25

Моите съболезнования.

Първо - Вие ще поемете предприятието (дейността) - не виждам смисъл да запазвате фирмата. Вие можете да си регистрирате Ваша.

Колкото до здравноосигурителните вноски - ако са само личните, на самия едноличен търговец - единственото последствие от неплащането е лишаване от здравно-осигурителни права. Което, по отношение на починало лице, е абсурдно.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron