начало
Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата Прокурорите видяха дискриминация към тях в чернова на проекта на Закона за адвокатурата

Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот sstancheff » 05 Май 2016, 01:23

Здравейте,
Отдавна съм регистриран в сайта и съм член на форума.

Би ли ми отговорил някой колега или съфорумец.

Пенсионер съм по чл. 69 от КСО с напускане на МВР от дата 03.12.2015 г. с общ стаж от 28г. и 1 месец, от които 26 г. първа категория.
Въпроса ми е от коя дата ми се полага пенсия - от 15.08.2015 г. , т.е. когато съм придобил право на пенсия съгласно КСО или от дата 03.12.2015 г., когато съм напуснал местоработата си. До момента получих сумата, която ми се полага след дата 03.12.2015 г.
Благодаря Ви предварително и Ви пожелавам приятен ден.
sstancheff
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Авг 2005, 11:19

Re: Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот jhoro » 08 Май 2016, 23:39

С уговорката, че темата ми е много далечна ... по редица причини ... Според мен от датата на напускане и пенсиониране. От по-ранната дата сте придобили правото, но не сте се възползвали.
Преди време, мой познат се пенсионира и след това продължи да работи на същата работа. Но - първо напусна, пенсионира се и после беше назначен наново - като работещ пенсионер.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Май 2016, 03:06

jhoro написа:Според мен от датата на напускане и пенсиониране. От по-ранната дата сте придобили правото, но не сте се възползвали.

това не е съвсем коректно- ал.2 на чл. 94 КСО е отменена от 1 януари миналата година, обаче трябва да уточни в коя от всичките хипотези на 69 в редакцията към дата 03.12.2015г., щото там е разковничето.
Отделно, кога му е връчено разпореждането, че има един 2-ву месечен срок по 117, който е фатален.

Да си съобрази фактологията и ако има шанс- знае пътя, след като е член на форума отдавна.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот sstancheff » 09 Май 2016, 20:45

Хипотезата е параграф 50 от ПЗР на ЗИДКСО, която ми дава право да пенсионирам по старите правила за първа категория труд. Измененията в КСО влизат в сила след 01.01.16 г. Чл.94, ал. 1 от КСО изрично казва, че трябва да получа пенсии от дата 15.08.15 г. В разпореждане за отпускане на пенсия от НОИ Варна е изписано да се изплаща пенсия от дата 03.12.15 г., т.е. когато съм освободен от служба в МВР.
В сряда ще хода в НОИ Варна за попитам как да процедирам, понеже чл. 117, ал. 1, т. 2, б. "А" ми дава срок два месеца.
За адвокат ли съм, или сам мога да депозирам, според мен мотивирана жалба, ако се наложи?
sstancheff
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Авг 2005, 11:19

Re: Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот jhoro » 09 Май 2016, 23:28

Колеги (казвам колеги - по форум, да не се засяга някой - нямам никакви претенции) - съвсем принципно. В историята и в правото няма минало и бъдеще време. Какво щеше да стане "ако" и какво ще стане "когато" - гледа се само какво е сега - по сега действащия закон, влязло в сила. По-точно - към конкретната дата.
Цитирания член 94, ал. 1 и в момента е в сила, последно е променен 2011, в действие от 2012. Тоест - към 15.08.2015 си е действал и е трябвало да се приложи. Ако сте си подали документите преди 15.02.2016 !!! (явно сте).

Така, че - вие сте за оплакване, жалба, адвокат, омбудсман ...
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пенсиониране - от кога се полага пенсия?

Мнениеот sstancheff » 10 Май 2016, 01:07

Здравейте отново,
Благодаря на отзовалите се до момента.
Всъщност, аз съм придобил право на пенсия при отработването на 27 години трудов стаж. Към момента на пенсионирането съм имал 28 години трудов стаж, от които 2/3 първа категория. Чл. 94, ал. 1 от КСО казва, че при пенсиониране до 6 месеца от придобиването на право на пенсия мога да получа съответните пенсии за месеците.
Това ми го обясниха в пенсионния отдел на НОИ Варна.
sstancheff
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Авг 2005, 11:19


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron