начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот vinsse » 26 Юли 2016, 12:18

Здравейте,
бих искал да Ви попитам следното:
Баща ми почина на почти 66 години и е осигуряван през цялото време, тоест има го стажа за пенсия, но не стигна до момента в който да си оправи документите, за да се пенсионира и на практика. Последната година и половина взима инвалидна пенсия (100% инвалид, без чужда помощ).
Въпросът е - възможно ли е да го пенсионирам (по години) след смъртта му или това няма как да стане и си остава инвалидната му пенсия, която е взимал последните месеци и ако е възможно пенсионирането по години какво е нужно, за да задействам процедурата.
vinsse
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Юли 2016, 11:47

Re: Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Юли 2016, 12:24

Доколкото знам - не може - няма как да получавате пенсията.
Абсурдно е да пенсионирате починал човек, освен в случай, че не учите или нещо такова - като компенсация един вид.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот vaskovasko » 26 Юли 2016, 13:27

В качеството си на наследник можете да подадете заявление за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст на баща Ви, която да бъде отпусната от дата 6 месеца преди подаването на заявлението /ако тогава е бил жив/. Ако към онази дата е имал пенсионноосигурителните права за такава пенсия, въпреки че е починал, следва от НОИ да ви изплатят разликата между двете пенсии.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот vinsse » 26 Юли 2016, 14:41

Виждам, че съм пропуснал едно (предполагам) важно уточнение :roll: :
Парите не ги искам аз, пък и съм чувал (колко е вярно нямам си на идея), че мога да получавам наследствена пенсия ако съм на максимум 26 години и уча, аз съм на 35. Идеята е парите (предполагам процент от цялата пенсия на баща ми) да отиват всеки месец към пенсията на майка ми.
Има ли нещо по-различно, което трябва да се направи в този случай или е пак както го описа vaskovasko
В качеството си на наследник можете да подадете заявление за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст на баща Ви, която да бъде отпусната от дата 6 месеца преди подаването на заявлението /ако тогава е бил жив/. Ако към онази дата е имал пенсионноосигурителните права за такава пенсия, въпреки че е починал, следва от НОИ да ви изплатят разликата между двете пенсии.
vinsse
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Юли 2016, 11:47

Re: Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот vaskovasko » 26 Юли 2016, 15:02

В такъв случай майка Ви трябва да отиде да подаде заявление в НОИ за изплащане на добавка от пенсията на починал съпруг.

Освен това аз нямах предвид наследствената пенсия, а пенсията която му се е полагала на човека докато е бил жив. Това са различни неща.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Наследствена пенсия / инвалидна пенсия

Мнениеот vinsse » 27 Юли 2016, 09:02

Благодаря Ви за помощта, тези дни ще отидеме до НОИ да видиме как стоят нещата.
vinsse
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Юли 2016, 11:47


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron