начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Свободна професия и пенсиониране

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свободна професия и пенсиониране

Мнениеот dobri_chervenkov » 23 Окт 2016, 14:43

Здравейте!

Регистиран съм в регистъра на БУЛСТАТ като свободна професия и като самоосигуряващо се лице в НАП. В момента работя по граждански договор за една фирма и като самоосигуряващо се лице внасям всичките си осигуровки и данъци сам. Нямам други доходи от трудова дейност.

Въпросът ми е, ако работя по този начин в продължение например на 5 години и след това до края на кариерата си работя на трудов договор, тези 5 години ще ми се броят ли за трудов стаж за пенсия? Има ли някакви особености, които трябва да имам предвид като самоосигуряващо се лице що се касае до пенсионирането?

Също така искам да попитам и следното. Забелязах, че като самоосигуряващо се лице имам възможност да избирам дали да се осигурявам само за пенсия + здравно, или за пенсия + здравно + общо заболяване и майчинство. Характера на моята работа е такъв, че доходът, който получавам всеки месец, изцяло зависи от постигнатите от мен резултати. Тоест ако например съм болен, никой не ми иска болничен, за да отсъствам от работа - просто пропускам възможността да генерирам доход за себе си за времето, през което съм болен. В такива ситуации мога ли по някакъв начин да се възползвам от това, че се осигурявам за общо заболяване и майчинство? Ако да, моля кажете ми какъв е редът и какво трябва да направя? Ако не, моля обяснете ми тогава каква е идеята на този фонд и за какво се използва той при самоосигуряващи се лица?

Благодаря ви предварително!
dobri_chervenkov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Окт 2015, 15:04

Re: Свободна професия и пенсиониране

Мнениеот morka » 23 Окт 2016, 22:46

За пенсия е необходим не трудов, а осигурителен стаж, който придобивате и когато се осигурявате като самоосигуряващо се лице. Просто трябва редовно да си подавате декларациите и да си плащате вноските.

Фонд ОЗМ при самоосигуряващите се има същия смисъл както и при хората по трудов договор - да компенсира до определена степен загубата на доход когато осигуреният не може да работи поради болест, бременност и раждане, отглеждане на дете. Ако решите че искате да се възползвате - декларирате промяна в осигуряването, плащате увеличените вноски и съответно получавате обезщетение когато ви се наложи.

За подробности относно деклариране и под. най-добре се консултирайте със счетоводител.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron