начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследствена пенсия - въпроси

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена пенсия - въпроси

Мнениеот blueparadox » 24 Фев 2017, 11:52

Здравейте,

имам няколко въпроси, но преди това малко факти: студент магитър съм, последен семестър. В последно подаденото уверение към НОИ, тъй като от университета не бяха определили дата за защита в уверението фигурира "февруари 2017г.", в последствие университета определи дата за защита 01.03.2017г.

От НОИ не изплащат сума за м. февруари т.г. На мое обаждане се отговаря със следното: "донесете уверение че сте се дипломирали/не сте се дипломирали и после ще ви се изплати със задна дата"

Въпросите ми са:
Не е ли неправомерно това спиране, още повече, че няма решение, на чието основание да бъде спряна.
Вторият въпрос е: Доколко имам право на продължение на наследствената пенсия, тъй като паралелно с горепосочената магистратура изучавам още една, чийто срок на обучение е по-дълъг (остават още 2 семестъра). Съгласно Чл. 82. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г., в сила от 1.01.2008 г., доп., бр. 106 от 2013 г., в сила
от 1.01.2014 г., бр. 107 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г., бр. 98 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.)
Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след
навършването й, ако учат - за срока на обучението, но не по-късно от навършването на 26-
годишна възраст
, както и над тази възраст, ако учат и ако са се инвалидизирали до 18-, съответно
до 26-годишна възраст. Децата, които се считат за учащи, се определят с наредбата по чл. 106.
Децата, които полагат стаж след дипломиране, не се смятат за учащи.

Никъде не се казва, че срока на обучението важи за една степен, а изискването е да имат статута на "учащ". Според мен, дипломирайки се в едната магистратура, но продължавайки обучението си в другата, имам статута на "учащ" спрямо КСО. Според вас, дали има смисъл да подам уверение за другата магистратура и да се занимавам с НОИ или е causa perduta.

Благодаря предварително.
blueparadox
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Фев 2017, 11:34

Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron