начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Назначаването на магистрати-само с висок успех от следването

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Назначаването на магистрати-само с висок успех от следването

Мнениеот 111888 » 20 Мар 2015, 10:29

В ЗСВ липсва изискване за минимален успех от дипломата при назначаване на магистрати. Напълно нередно е тройкаджии и четворкаджии , лица с посредствени резултати от следването(дори от периферен ВУЗ) да получат възможност да стават магистрати. Как така някакъв си тройкаджия ще решава човешки съдби? Да не коментираме как тройко-четворкаджията изведнъж на магистратския конкурс изкарва отлична оценка. В университета ги реди тройки, на държавния изпит му пишат тройко-четворки , и извeднъж от посредствено -никакви резултати при над 30 текущи изпита и 3 държавни изпита изкарва шестица на конкурса(не коментираме безконкурсието допреди 2005г-когато нещата бяха още по-грозни) и получава властта да решава човешки съдби?!
Вие бихте ли се доверили на зъболекар тройкаджия да ви лекува зъбите?
Бихте ли завели детето си при педиатър тройкаджия?
Бихте ли възложили на архитект тройкаджия да ви проектира дома .
Е държавата възлага и на тройко-четворкаджии да съдят и обвиняват. И решават чужди човешки съдби.
Толкова ли е трудно в ЗСВ да се запише критерии за успех от дипломата-поне 4,50 или 5,00-и от текущите оценки, и от държавните изпити-за да можеш да се явиш на магистратски конкурс- с елементарна добавка на няколко думи в чл 162 т. 1. ЗСВ. Намирам за изключително нередно тройко-четворкаджия от университета да няма пречка да стане магистрат-който е елита на обществото. Магистратурата не е спасителен пристан, ако не можеш да намериш друга работа поради посредствени разултати в университета!
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот portokal » 20 Мар 2015, 10:52

Аз съм такъв магистрат с посредствен успех. Няма да пиша точно какъв, защото хората от форумите имат гадния навик да използват всяка доверена лична информация против теб - било за обидно натриване на носа или за нещо по-сериозно, няма значение.
И кво? 8) Викаш, не мога да стъпя на малкия пръст на никой отличник?
Опасна съм за обществото и на такива некадърници като мен, ненамерили работа другаде, се дължи оплюването на съдебната система?
Ами така стоят нещата засега, дай боже и в бъдеще, колкото и да те е яд. :lol:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот 111888 » 20 Мар 2015, 11:20

"След изпитна сесия в ЮФ ректорът вика проф.Живко Сталев за разговор на четири очи:
-Упрекват ви,че не изпитвате внимателно...
-Напротив, мога да характеризирам всеки студент, говорил пред мен.
-Е?
-Двама знаеха-пуснах ги... Дванадесет даваха надежди-пуснах и тях. Още толкова нито знаеха, нито даваха надежди, но ги пуснах, защото ги прецених като безопасни за обществото...
-Останалите?
-Те вече наистина бяха заплаха..."

*стрн 97 от книгата "Темида" на Дойчин Войвода
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот mi_lena » 20 Мар 2015, 11:37

Имам впечатления от работата на всякакви съдии. Категорична съм, че 6.00 от следването не е абсолютен критерий за годност. Изисква се и още нещо.
За връзкарските 6-ци, зубрачеството и фотографската памет, неподплатена със здрав разум няма да говорим, нали?
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот Pause » 20 Мар 2015, 22:18

Според мен разсъжденията на питащия ,са морално остарели не може да се осланяме на старите си познания и да си присвояваме нещо, което го нямаме. Ето и един пример какви ще са знанията на един студент току що завършил със нисък успех ,но работещ по профила си и върху себе си и един с отличен успех ,но в реципрочен вид. Не е едно и също ,знанията са различни даже и практическите умения се придобиват с времето. Не мисля,че става дума за човешки съдби пресилено е това може да го придобият, само малцина и то с рутина. Тези приказки си ги говорехме във ВУЗА да мотивират студентите за сериозността на изпитите ,не са сериозни аргументи има го в коментар на новата правна литература и то от върховен магистрат.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот kenjin » 20 Мар 2015, 23:32

пак на нашите конкурси се явяват малко хора за 50-60 места - 1000 човека, в Англия когато последно 2012г. говорих с приятел който работи като адвокат там , за помощници в Кралските Прокурорски Служби за 25-30 места се явявали над 5000 души, а от както са отворили и възможност за граждани на ЕС, завършили право там - над 10 000:)
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот ivanov_p » 21 Мар 2015, 08:05

Няма особена връзка между успеха в училище и реализацията. Да не говорим, че тези дето са по-на години все едно са учили само теория, общо събрана в два семестъра, защото почти всички закони са изцяло променени, където не са променени( е променена практиката на съда. Друг довод е интернет. Преди можеше да си купиш зелени и червени книжки с решения на ВС и това беше. Сега четеш всяко едно решение на всички съдилища и е много по-лесно.
Съдия е отговорна работа и се говореше, че ще има прием след завършване за съдии, където да учат още три години, което беше разумно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот AcTivE » 21 Мар 2015, 08:55

На първо място, нашата образователна система няма качествата за достойно и обективно оценяване. Да не става дума, че бележкари обикновено са "нашите чеда" или нахъсани подлизурковци.
Замислял колко студенти реално заслужават например много добрите или отличните си оценки от държавните изпити, където поне по конспект е включено почти цялото право на академично ниво. Една реална шестица върху този материал би трябвало да означава професорът да стане и да му седнеш на мястото, тъй като ти ще си един перфектен теоретик в цялата сфера на българското право. На практика съм виждал да се пишат шестици на държавен изпит само защото професорът е познал колежката по физиономия, защото му се е мазнила два семестъра и е носила къси полички да си проветрява катеричката. Но това не е толкова важно, аз принизявам университета до едно гимназиално ниво, защото моята гимназия ми преподаваха доценти и професори и затова не бях толкова респектиран от ВУЗ. Който си мисли, че в България има ВУЗ, в който се преподава на западноевропейско ниво, просто е далеч от истината. Това го осъзнават и самите професори. Чувал съм лично професори да смятат университета за "едно приятно запознаванство с юридическата терминология и създаване на контакти с потенциални колеги". Смятам, че реалното обучение е в праткиката и наистина не осъзнавам как някои колеги си пренебрегват стажа за юридическа правоспособност заради някаква заетост, при положение, че след месец практика при съдия, запознаване с практиката и писане на решения са по-полезни то цял семестър лекции и упражнения.

Позволете да направя и една кратка личностна характеристика на автора. Най-вероятно лицето е от женски пол, съмнявам се един мъж да проявява такова хленчене. В изказа се промъква едни архаичен социалистически морал и детски наивитет. Употребено е словосъчетанието "елита на обществото" - очевидно заветната цел дамата, която си е снимала отличната диплома в фейсбук и въпреки стотиците лайкове все още не може да пробие сред конкуренцията по някаква причина. Въпреки неистовите усилия, удари по достойнството за тази безупречна диплома, издадена от столичен университет, ако съдим по самочувствието в изказа и акцентирането на "периферен ВУЗ", сега е решила да разчисти малко от конкуренцията, като приканва към незабавни законодателни промени. Честно казано, писнало ми е от такива възмутени граждани, които не си гледат собствената паничка и ни пробутват някакви арационални "решения", само за да си угодят на малката душица.
AcTivE
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Авг 2008, 23:01

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот 111888 » 21 Мар 2015, 10:03

За да бъде тезата ми още по -непопулярна ще продължа и нататък. Считам,че следва да има и възрастов ценз при назначаването на съдии-да си поне на 30г. възраст. Никъде по света момчета и момичета на по 26 г не им се позволява да съдийстват. Съдия ставаш, като дълги години работиш друго-адвокат, юрисконсулт, прокурор и тн. Съдия ставаш примерно на 60 г-на 60 г са младите съдии на запад. Справка Великобритания-не просто е неъзможно , немислимо е на 27 годишен да му позволят да съдийства. На 27 г носиш папките в някоя кантората. В Турция има възрастов ценз-поне да си 30г(не касае заварените назначения). Преди да решаваш чужди съдби(защото това е основата на наказателното право-ако досега не е разбрано от някой)-трябва да си натрупал достатъчно житейски опит.
Когато идват западняци са изумени от младостта на съдиите в България. въпросът който задават-това сътрудници ли са на съдиите?
А за да бъде още по-непопулярна тезата ми-считам-че от окръжно ниво нагоре-следва да се въведе и изискването да си доктор по право-неписано правило за съдиите във Франция-да са доктори по право. Сериозни изисквания-за успех от следването, защитена дисертация, дълъг стаж-все пак говорим за хора от елита, в класово разделеното общество. На запад почти няма начин да си магистрат в по-горен съд, без да си доктор.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот bludniq_sin » 21 Мар 2015, 11:07

За да бъде тезата ми още по -непопулярна ще продължа и нататък. Считам,че следва да има и възрастов ценз при назначаването на съдии-да си поне на 30г. възраст - дискриминация по признак възраст?, ограничаване на правото на труд?. Никъде по света момчета и момичета на по 26 г не им се позволява да съдийстват - толкова сте категоричен, а твърденията проверени ли са? има едно правило при нас некадърните с ниския успех, че твърденията следва да се доказват - особено такива категорични, които започва т с "никъде по света". Съдия ставаш, като дълги години работиш друго-адвокат, юрисконсулт, прокурор и тн - това, че си добър адвокат, прокурор, юрисконсулт не означава, че ще си добър сидия и не е критерий. Съдия ставаш примерно на 60 г-на 60 г са младите съдии на запад - и това ако можете да ми го докажете шапка ви свалям Нека да кажем, че на мен ми е преподавал професор Хубер на 38-40 г. тогава който беше съдия във Verfassungsgericht-a на окръг Бремен, а малко по-късно стана съдия в Bundesverfassungsgericht-a (техния конституционен съд - твърде млад вероятно? Тогава беше на 50 приблизително, но забележете, че става съдия на най-високо ниво. На 34 вече е съдия във съда в окръг Тюринген като не е най-младия такъв . Справка Великобритания-не просто е неъзможно , немислимо е на 27 годишен да му позволят да съдийства. На 27 г носиш папките в някоя кантората. В Турция има възрастов ценз-поне да си 30г(не касае заварените назначения - но има такива?). Преди да решаваш чужди съдби(защото това е основата на наказателното право-ако досега не е разбрано от някой)-трябва да си натрупал достатъчно житейски опит.
Когато идват западняци са изумени от младостта на съдиите в България. въпросът който задават-това сътрудници ли са на съдиите?
А за да бъде още по-непопулярна тезата (тезата Ви, считам, не за непопулярна, а за неаргументирана, а за неправилна, недомислена и необоснована) ми-считам-че от окръжно ниво нагоре-следва да се въведе и изискването да си доктор по право-неписано правило за съдиите във Франция-да са доктори по право. Сериозни изисквания-за успех от следването, защитена дисертация, дълъг стаж-все пак говорим за хора от елита, в класово разделеното общество????!! - индия е такова общество (за там се сещам на прима виста) но не мисля, че има страна в европа..айде ЕС, където обществото да е класово-разделено. На запад почти няма начин да си магистрат в по-горен съд, без да си доктор.

- 17-year-old high school graduate when he persuaded county commissioners to appoint him to fill a vacancy for justice of the peace - setting the new world record for the Yungest judge, according to World Record Academy.
- най-младият съдия в конституционния съд на германия е бил Курт Ребман - 28 г. Иначе съдии в по-ниски по ранг съдилища има и на по 28 години.

И спирам до тук. Според мен сте твърде отдалечен/а от реалността относно правораздавателните системи на страните, за които говорите и мисля, че е дна проста справка (стига да има време човек да я направи) ще опровергае ако не всички, то поне 90% от твърденията в коментара Ви.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот mi_lena » 21 Мар 2015, 11:50

111888 написа:..... Съдия ставаш примерно на 60 г-на 60 г са младите съдии на запад....


Някой е гледал филми в по-голяма от здравословната доза. :)
Все едно не общуваме с колеги от ЕС и нямаме представа от възрастта им. Все едно не сме посещавали техните т.нар. "съдийски училища" (нашия НИП), не сме общували с курсистите им и не знаем какви са предпоставките за първоначално назначаване при тях.
Последна промяна mi_lena на 21 Мар 2015, 11:51, променена общо 1 път
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот 111888 » 21 Мар 2015, 11:51

Хайде сега-за президентът, който с предимно царемониални функции никой не е тръгнал да говори,че възрастта от 40 е дискриминационна. Ако се въведе възраст 30 г за съдиите-това не е дисриминация-защото ще важи за всеки. Да видим възрастта във Великобритания-МЛАДИТЕ СЪДИИ СА НА 60Г-средно. Естествено, без съмнение изключения има.


"While Labour has appointed judges who are five years younger (55) than the average age for judges overall (60) it has failed to make any dent in the average age of the most senior judges. The average age of a judge in the House of Lords is 66, with 10 being over the state pension age. [b]Even among junior circuit judges the average age has actually gone up slightly from 59 to 60.[/b]" http://www.independent.co.uk/news/new-j ... 97379.html


и друго интересно от статията "Of the 85 judges appointed or promoted since Labour came to power in May 1997 only seven have been women, while more than ever are from public school or Oxford and Cambridge University backgrounds." .
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот Melly » 21 Мар 2015, 12:28

Колеги, защо изобщо обръщате внимание на подобни "публикации". Аз ги пропускам. Единствено поради натрапчивото усещане, че от тях струят обобщени личностни обременености на неуспяли в реализацията си особи в стил "На кривата ракета и Космосът й е крив".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот portokal » 21 Мар 2015, 12:35

Аз цифровия ник по-скоро го виждам като неуморен цивилизатор и просветител и недоволна будна съвест, отколкото като крива ракета. Тези две групи имат известна прилика в поведението, но има и нюанси. ;)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот Melly » 21 Мар 2015, 12:43

Като сме тръгнали да му анализираме "характеристиките", аз по-скоро имам усещането, че този юзър е платен списвач (на граждански договор с управителното тяло на Лекс.бг) :wink: , който ползва форума като своеобразен "стен-вестник".
Последна промяна Melly на 21 Мар 2015, 12:48, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот bludniq_sin » 21 Мар 2015, 12:47

:) "The average age of a judge in the House of Lords" - Защо давате за пример камарата на лордовете :) До колкото разбрах от това което прочетох - Камарата на лордовете е последната инстанция за обжалване - т.е това е нещо като върховните ни съдилища. Освен това вие давате пример с една силно консервативна държава и система, като това, което сте посочили като възраст за млади съдии не е вярно за съдиите в страната, а за тези във въпросната камара.
Но да ви светна за нещо - попрочетох и какво излиза .. явно в UK има т.нар magistrates и judge. По леки дела - леки криминални дела с наказание до 12 месеца, както и граждански дела се гледат от т.нар magistrates - за тях НЕ Е необходимо юридическо образование, минималната възраст започва от 18 г. и е до 70 г. Решават и по-леки граждански дела (вкл. и родителски права и осиновявания).

https://www.gov.uk/become-magistrate/ca ... magistrate
https://www.gov.uk/become-magistrate/wh ... strates-do
https://www.gov.uk/courts/crown-court

По тежките наказателни дела се разглеждат от Crown Court където практикуват judge.
Относно въпросния judge - https://www.judiciary.gov.uk/about-the- ... g-a-judge/
Basic requirements
Judicial appointments are open only to citizens (including those holding dual nationality) of the United Kingdom, the Republic of Ireland or a Commonwealth country.
There is no upper or lower age limit for candidates, apart from the statutory retirement age of 70 for all judges. However, applicants should be able to offer a ‘reasonable length of service’ – usually at least five years.
Очевидно всеки пълнолетен гражданин (явно ДО 70 г.) може да бъде съдия стига да може да правораздава някакъв разумен срок - поне 5 г. - което за мен е абсурдно, но кой съм аз да ги съдя ...

Относно образователната степен;
Qualifications – legal positions
Most judicial posts will require a relevant legal qualification that has been held for either five or seven years.
Очевидно все пак за "повечето" позиции за съдия се изисква съответно юридическо образование, но съдейки от горния текст за по-ниските по ранг съдилища (или съдии..?) такова не е необходимо.

Та пак да кажа - темата е разнообразна и не е еднозначно, НО 60 г. определено не е възрастта на най-младите съдии. А и пак да кажа - англия не е точно европа и не е най-подходящата правна система за да се прави сравнение. Докато повечето в европейски системи (вкл. германия и българия) действа континенталната правна система, във великобритания англосаксонската правна система и не е подходящо с нея да се дават примери и да се правят сравнения.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот bludniq_sin » 21 Мар 2015, 12:49

Melly, portokal - просто ме дразни темата и затова се хабя. пък и е събота .. такова хубаво време, а съм на работа .. може малко човек да се разсее пък и ми даде повод да попрочета малко за действителността в грейт бритЪн :)
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот Melly » 21 Мар 2015, 13:40

bludniq_sin, нямам против - набивай му канчето. Но се съмнявам да те разбере.
Тук целта е да се оплюе системата. От една страна да се вмени на обществото колко некадърни магистрати имаме достигнали до тези равнища по неясни критерии - не били шестьоркаджии :D , и от друга - колко алчни са ни адвокатите (в друга една тема тук).
Това е. "Стен-вестникът" е запълнен. Вместо хляб, списвачите тук "предлагат" зрелища. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот 111888 » 22 Мар 2015, 12:03

Странно е как превеждате статията-то бива разширителен превод с елементи на разсъждение,, ама вашият превод е прекален. Преводът е в общи линии-че са назначени млади съдии на средна възраст-60г, като средната възраст вече не е 59, а е 60 г за младите съдии, като има и няколко млади съдии дори на 55 г, като не е направен пробив(dent-в случая пробив) при висшите магистрати-където възрастта си е 66 г средно.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Назначаването на магистрати-само с висок успех от следва

Мнениеот svettoslav » 22 Мар 2015, 20:19

111888 написа: Преди да решаваш чужди съдби(защото това е основата на наказателното право-ако досега не е разбрано от някой)-трябва да си натрупал достатъчно житейски опит.


Няма разлика гражданско,наказателно...административно.

Още повече,че в БГ по наказ. дела имаш достъп и до трета инстанция,а по граждански далеч не.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron