начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

електронно правосъдие

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


електронно правосъдие

Мнениеот petkova63 » 28 Дек 2016, 11:39

Колеги, пускам темата и тук, бях писала във форума за юристи. Никой ли не е работил по дело през този портал?

Колеги, някой работил ли е през портала за електронно правосъдие. По-конкретно ме притеснява електронното призоваване. Регистрирах се и получих достъп общо до портала. Сега не смея да си пусна искането за достъп и електронно призоваване по конкретното дело. Притеснява ме, дали има опасност системата да отчете валидно уведомяване, пък аз да не получа книжата по електронен път, или да се вкарам в беля със сроковете. Имам нужда от споделяне на опит, как работи системата по конкретно дело.
petkova63
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Юли 2013, 19:17
Местоположение: гр. София

Re: електронно правосъдие

Мнениеот teogeo » 28 Дек 2016, 19:33

petkova63 написа:Колеги, пускам темата и тук, бях писала във форума за юристи. Никой ли не е работил по дело през този портал?

Колеги, някой работил ли е през портала за електронно правосъдие. По-конкретно ме притеснява електронното призоваване. Регистрирах се и получих достъп общо до портала. Сега не смея да си пусна искането за достъп и електронно призоваване по конкретното дело. Притеснява ме, дали има опасност системата да отчете валидно уведомяване, пък аз да не получа книжата по електронен път, или да се вкарам в беля със сроковете. Имам нужда от споделяне на опит, как работи системата по конкретно дело.


Да, хипотетично може да стане беля. Електронното призоваване (т.е. изпращането на електронна призовка) става по два симултантни (едновременни) начина, т.е. дублирано, кумулативно, не знам как да го обясня по друг начин:

1. При влизането/логването в системата - ще ви излезе notification (съобщение / прозорче), че имате призовка. Но, разбира се, е малко тъпо постоянно да влизате в системата и да проверявате за призовка.

2. Получавате го на електронната си поща (която сте описали при подаване на заявлението). И тук вече може да се оплетат нещата. Няма гаранция, че идващото от портала писмо няма да бъде маркирано по някаква причина като "спам" (нежелана електронна поща) или вирус от Вашия пощенски сървър (някои мейл сървъри имат конфигурирани антивирусни програми, които сканират всяко писмо). Оттам писмото може въобще да не стигне до пощенската Ви кутия (сървърът Ви да го изтрие) или да стигне, но да влезе в папка тип "Спам" и да не го забележите. Може и пощенския Ви сървър да "падне" за определено време и в зависимост от настройките за "retry" (т.е. препредаване) да го получите после като се вдигне обратно сървърът или да не го получите.
Ако ползвате публичен мейл, при който нямате контрол върху пощенския сървър (т.е. пощенският сървър не е вашият корпоративен) - т.е. сървъри от типа @abv.bg, @lex.bg, @mail.bg, @gmail.com и други - просто рискувате. Или си изградете навик да си проверявате и "спам" папките. При някои публични пощенски сървъри в настройките на интерфейса им може да "whitelist-нете" някой домейн, т.е. да му укажете, че всички идващи писма от този домейн винаги ще се приемат за чисти.

За мен си е полезно удобство - настройвам си пощенския сървър да "внимава" за писма от домейна на електронното правосъдие и освен имейл директно да ми изпраща и СМС. Но засега само за 3 съдилища ме "топли"
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: електронно правосъдие

Мнениеот petkova63 » 29 Дек 2016, 15:36

Много благодаря, обяснили сте съвсем ясно.
А системата получава ли обратна информация за това, кога съм отворила (прочела) уведомлението. Как се отчитат сроковете, напр. за изпълнение указанията на съда, тоест моментът на получаването / връчването.
petkova63
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Юли 2013, 19:17
Местоположение: гр. София

Re: електронно правосъдие

Мнениеот teogeo » 29 Дек 2016, 19:38

petkova63 написа:Много благодаря, обяснили сте съвсем ясно.
А системата получава ли обратна информация за това, кога съм отворила (прочела) уведомлението. Как се отчитат сроковете, напр. за изпълнение указанията на съда, тоест моментът на получаването / връчването.


Здравейте,

независимо дали сте влезли или не сте влезли в системата (вие може и да не влизате цял месец) - това е без значение. Изпратено Ви е електронно писмо (имейл) на посочен от Вас адрес - от момента на получаването на писмото от Вашия пощенски сървър, от този момент се счита и призоваването. Т.е. ако имате поща @abv.bg, от момента, в който пощенският сървър на портала за електронно правосъдие изпрати успешно писмото на сървъра на abv.bg, оттогава се считате за уведомени. Не сте си влизали в пощата цяла седмица? Или сте влезли, но не сте отворили писмото - Ваш си проблем... Ако обаче сте посочили неправилен имейл адрес или поради някаква причина пощата Ви не е достъпна (препълнено е дисковата ви квота - максимално позволеното заемано дисково пространство, или пък сървърът е паднал - по ред причини, които няма да описвам в детайли), то в такъв случай ще се считате за уведомени от момента на изпращане (опита за изпращане) на електронното писмо.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: електронно правосъдие

Мнениеот teogeo » 29 Дек 2016, 19:48

Ще отбележа, че аз съм много "за" електронното правосъдие и електронното призоваване, но в този му вид имам леки опасения. Наистина, хубаво е всички ЮЛ (като се почне с държавните учреждения - общини, кметства и т.н. , и се мине през ТД) да бъдат задължени да посочват електронен адрес за призоваване. Това значително ще ускори съдебния процес и ще намали ресурсите, необходими за връчване (да обикаля призовкаря и да му връчва на всеки хартийките).

Но... представете си следния случай... Вие сте абонирана за електронно призоваване. Аз знам за това и завеждам срещу Вас иск за 500,000лв. Знам кога ще бъде изпратена призовката по електронен път и деня преди това започвам срещу пощенския Ви сървър атака, която да го срине (да го държи неработоспособен за определено време). Вие не успявате да си получите призовката, нямате си и идея, че срещу Вас е заведен иск, пропускате срока по чл. 131 от ГПК (или който и да е друг срок) и... нататък знаете какво се случва. А да доказвате после, че пощенският Ви сървър е бил атакуван - сложна работа в тази динамична среда - "глобалната мрежа".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: електронно правосъдие

Мнениеот mirel78 » 18 Яну 2017, 21:46

И аз съм за,но малко ме е страх да го използвам.
mirel78
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 10 Апр 2016, 22:43


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron