начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Нищожност

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нищожност

Мнениеот silvia86 » 12 Мар 2017, 20:37

Здравеите ,имам следното съдебно решение:С първоинстанционното решение, на основание чл. 26, ал. 2 и чл. 34 от ЗЗД, съдът е прогласил нищожността на сключения с нотариален акт договор за продажба на недвижим имот, срещу задължението на купувача да изгради със свои материали, средства и труд в изключителна собственост на продавачите, по одобрени архитектурни проекти, сгради с разгърната застроена площ .....кв.м., във вид годен за обитаване в имота, поради невъзможен предмет. Осъдилини сме да предадем - 2/6 ид.ч. ид.ч./по 1/6 ид. част за всеки един от ищците/ от недвижимия имот, предмет на прогласения за нищожен договор, като е отхвърлен иска за предаване на недвижимия имот за частта на 2/6 ид.ч. до претендирания размер от 2/5 ид.ч.
Оставил е без разглеждане насрещния иск за разваляне на договора за покупко-продажба, предмет на горепосочения нотариален акт.
При инстанционния контрол от Окръжен съд с влязло в сила решение е отменено първоинстанционното само в частта, с която над 2/6 ид.ч. до предявения размер от 2/5 ид.ч. е отхвърлен искът на въззивниците за осъждане на ответниците да им предадат владението върху процесния имот, и вместо него съдът е постановил, че ни осъждада предаде на 1/15 (една петнадесета) идеална част(съставляваща разликата между предявения размер от 2/5 ид.ч. и уважения размер от 2/6 ид.ч.) от недвижимия имот. В останалата част е оставил в сила решението, като е приел мотивите на първоинстанционното решение, по реда на чл. 272 от ГПК
Въпроса ми е следния обевена е нищожност ,но договора е останъл без да е развален ,кои придобива собственост по имота,изключително ще съм благодарна на отговор и коментар.
.
silvia86
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2017, 20:16

Re: Нищожност

Мнениеот bobi9 » 13 Мар 2017, 10:39

Аз ли не ви разбирам въпроса или той е .....
Съдът е прогласил договора за нищожен. Т,е за такъв който обективно не съществува. Как се разваля нещо, което го няма в правната действителност? Развалят се сделки, които могат да породят правни последици.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron