начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Глоба за изтекъл паспорт

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Глоба за изтекъл паспорт

Мнениеот ivan_veskov » 30 Юли 2017, 13:01

Здравейте,

не съм сигурен дали пиша в правилния раздел и дали няма вече такава създадена тема, тъй като въпросът ми е малко банален, но ето и моят въпрос- молба за правна помощ:

Преди 2 седмици ми се наложи да си подновя изтеклия си задграничен паспорт, като при връщане на стария ми написаха акт за връщане на паспост с изтекла давност преди буквално 3 дни. Поисках да си платя акта на момента, но ми казаха че сумата ще бъде определена от началника на паспортното след 2 седмици. Трябвало да дойда тогава.

Само че аз не отидох, понеже ми се наложи да замина по- рано и няма да ме има поне 6 месеца. Въпросът ми е, има ли смисъл след като се върна да ходя да си плащам "акта" и дали ще ми направят проблем при издаването на следващ задграничен паспорт след 5 години, имайки предвид, че повечето административни наказания са с давност ПОД 5 години.

Благодаря предварително!
Иван
ivan_veskov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Ное 2012, 20:21

Re: Глоба за изтекъл паспорт

Мнениеот katerinakuch » 31 Юли 2017, 13:24

Вие въобще получил ли сте надлежно съставения акт?
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Глоба за изтекъл паспорт

Мнениеот ivan_veskov » 31 Юли 2017, 13:35

Да, получих акт, но в него не пише сумата, тъй като предстояло тя да бъде определена от шефа на паспортното след 2 седмици, които минаха, но и мен ме няма вече в България.
ivan_veskov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Ное 2012, 20:21

Re: Глоба за изтекъл паспорт

Мнениеот jhoro » 02 Авг 2017, 17:34

Интересно, интересно!!! Съгласно
Чл. 49. (3) Лицата са длъжни да върнат паспортите си и заместващите ги документи на органа, който ги е издал, в тримесечен срок след изтичане на тяхната валидност или отпадане на основанието за тяхното издаване или ползване.
Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;
Закон за българските лични документи
Вие сте го върнали след 3 дни и са ви съставили АУАН!!! Някой се престарава!
Една друга подробност е, че ако мине 1 година след тези 3 месеца - вече няма санкция! Проверено няколко пъти!
ivan_veskov написа:Да, получих акт, но в него не пише сумата, тъй като предстояло тя да бъде определена от шефа на паспортното след 2 седмици, които минаха, но и мен ме няма вече в България.

Разбира се, че няма да пише - АУАН (акта) е документ за констатиране на нещото.
За вида и размера на санкцията се издава Наказателно постановление. Или пък не!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron