начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Моля за помощ - брак с чужденец

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 29 Яну 2014, 14:10

Здравейте, нов съм и предварително се извинявам ако задавам неправилно въпросите!

Мисля да сключа брак с чужденка /не е от ЕС /, четох доста но истината е че се обърках много! Ще съм МНОГО благодарен на малко помощ и яснота по някои въпроси
1.След брака в България, каква карта ще и бъде издадена - продължително или постоянно пребиваващ чужденец в БГ. И дългосрочно и продължително едно и също ли е?
2.След издаване на тази карта за продължително пребиваващ чужденец в България , може ли да пътуваме свободно в ЕС - тя като моя съпруга или ще трябва виза за нея! Примерно за Германия.
3. Имал ли изискване след издаване на карта за продължително пребиваване на чужденец в БГ, /тя е с срок до 1г./ , колко време за една година трябва да сме били в България и някакви ограничения. По конкретно мислим да пробваме да работим в Германия заедно, но ме притеснява /четох законите и се обърках/ че трябва през годината определено време да сме били в България - вярно ли е това или не???? Можем ли през тази една година повечето време да сме в Германия /ако имаме работа разбира се/ и след това да се върнем в Б-я за подновяване на картата за продължително пребиваване - издаване на нова карта за 1г. и ще има ли пречки?

Ще съм Ви много благодарен за помощта.
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот borovinka » 29 Яну 2014, 14:43

Служба "Миграция" към местното ви Областно управление на МВР. Отивате с конкретните данни - чия гражданка е дамата, с какви документи и статут разполага и колко възнамерява да остане тук, получавате пълна, подробна и най-точна информация по всички въпроси, които сте задал.

Най-общо казано:
martin7 написа: 1.След брака в България, каква карта ще и бъде издадена - продължително или постоянно пребиваващ чужденец в БГ. И дългосрочно и продължително едно и също ли е? - Нито едното, нито другото, ако не подаде молба за това. Може да подаде молба и за двете, според което е по-удачно за нея. Не, не е едно и също - основанията, на които се разрешава едното и другото са съвсем различни.
2.След издаване на тази карта за продължително пребиваващ чужденец в България , може ли да пътуваме свободно в ЕС - тя като моя съпруга или ще трябва виза за нея! Примерно за Германия. - Тя не може да пътува и пребивава свободно (важи правото на държавата, чиито гражданин е), ако я придружавате вие, може да пътува през страните в ЕС.
3. Имал ли изискване след издаване на карта за продължително пребиваване на чужденец в БГ, /тя е с срок до 1г./ -има и зависи не само от пребиваването, ами и от още няколко важни фактора. Питайте подробно за вашия случай в Миграция. , колко време за една година трябва да сме били в България и някакви ограничения. По конкретно мислим да пробваме да работим в Германия заедно, но ме притеснява /четох законите и се обърках/ че трябва през годината определено време да сме били в България - вярно ли е това или не???? Можем ли през тази една година повечето време да сме в Германия /ако имаме работа разбира се/ и след това да се върнем в Б-я за подновяване на картата за продължително пребиваване - издаване на нова карта за 1г. и ще има ли пречки?

Ще съм Ви много благодарен за помощта.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 29 Яну 2014, 20:40

Ходих и питах в Миграция.
1. Казаха ми, че няма да дадат карта за постоянно пребиваващ чужденец в България, а ще и дадат продължително до 1г. и всяка година ходене по мъките + огромни такси..
2. Също така и, че никъде не може без виза да ходи в ЕС, дори и с мен заедно след брака. Което мисля, че не е вярно!
3. Не може да излиза повече от 30дни в годината, защото няма да и дадат след пет години постоянно пребиваваш чужденец в БГ. А за ги питам след пет години ще кандидатстваме за българско гражданство, а те ми казват няма да стане - "мисията невъзможна".
Какво да Ви кажа - Българи и нейните държавните служители - без коментар! :!:

За това ще съм благодарен, за помощ и опит от знаещи или минали по този път.

Бъдещата ми съпруга е от бившата СССР.
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот borovinka » 30 Яну 2014, 12:07

Няма знаещи и незнаещи - има закон, който се прилага еднакво спраямо всички и най-вероятно това, което са ви казали от Миграция, е истината. Харесва ли ви или не, това е законовото положение.
Това е юридически форум, ако очаквате съвети от някой "минал по втория начин" (ако въобще в случая може да има такъв), значи не сте на правилното място.
Да, сериознички са таксите за пребиваване и продължаване на пребиваването. Съпругата няма ли начин да се запише като студентка? (Мисля, че има някакви облекчения откъм такси за тях?) За визите най-вероятно си е точно така - искат се за всички страни от ЕС и то от самите страни - това не зависи от България, а от държавата, чийто гражданин е бъдещата ви половинка. Статута за пребиваване и работа в ЕС също зависи от националното й право. За гражданство у нас може да кандидатства веднага, ако отговаря на условията, ще й дадат такова сравнително бързо (от 1 до 3 години).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 30 Яну 2014, 16:13

За гражданство ми казаха от Миграция, че може да кандидатства след петата година най-рано, но било много трудно по-точно ми казаха - "Мисията невъзможна"
Интересувам ме всичко по законен начин разбира се, то друг няма! Но е друго да ти каже един човек който се е сблъсквал - ТАКА Е! А не да ти чете сухо закона...
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот borovinka » 30 Яну 2014, 17:28

Във всички случаи "четенето на сухо на закона" е първата стъпка, за да знаете какво може да направите.
Всеки случай е различен, но за всички се отнася един и същ закон. Дяволът е в подробностите, както се казва.
Мисията не е невъзможна - зависи какво е вашето положение и какво искате - вие и съпругата.
Намекнах ви, че има начин да ускорите (и поевтините) нещата, ако съпругата е студентка в български ВУЗ.
За гражданството има още тънкости и преди 5-те години - особени заслуги (не споменавате дали не е някоя видна спортистка - Гришо, ти ли питаш бе, човек, да не си решил с Марчето Шарапова да се взимате вече! :mrgreen: ), може, дай боже, да кандидатства и като родител на български гражданин... хипотези много и разнообразни. Може и да е предприемачка и да реши да вложи 1 млн. лева в нашата икономика, след което да й дадат гражданство с почести и предимство :twisted: - вие си знаете какви са ви конкретните положения при вас. Седнете и си прочетете закона подробно.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 30 Яну 2014, 17:54

За съжаление нямаме 1 милион, тя не е спортиска или др. подобно, варианта за висше отпада, и особените заслуги също, както и крупните инвестиции и отварянето на много работни места и т.н. Закона го четох.
Говорим за двама обикновени души които иска да се оженят! Моля без тънки подигравки!



п.п. ако имах 1 мил. нямаше да съм в БГ много отдавна
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот borovinka » 31 Яну 2014, 16:53

Публикацията ми в никакъв случай не следва да се приема за подигравка. Дадох ви само пример, че хипотезите са много, а по това, което ни пишете, няма как да познаем коя от тях би могла да се отнася до вас.

Успех в брака и ви пожелавам 1 милион във валута по ваш избор.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот satir » 31 Яну 2014, 17:23

http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
Аватар
satir
Активен потребител
 
Мнения: 1984
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
Местоположение: те тукa те...

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот katerinakuch » 31 Яну 2014, 18:26

martin7 написа:За съжаление нямаме 1 милион, тя не е спортиска или др. подобно, варианта за висше отпада, и особените заслуги също, както и крупните инвестиции и отварянето на много работни места и т.н. Закона го четох.
Говорим за двама обикновени души които иска да се оженят! Моля без тънки подигравки!


Това е много хубаво, че двама души искат да се оженят - за любовта няма граници. В тази насока мисля, че едва ли има значение в коя държава ще живее двойката. А не сте ли се замисляли за по-лесен вариант, а именно да живеете двамата в Русия - там, откъдето е дамата? Можете да се поинтересувате и там как стои въпросът с Вашето пребиваване и ако ще ви е по-лесно, отидете да живеете там.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот irabesk » 13 Мар 2014, 21:02

Здравейте Мартин7,
Прочетох за вашия казус. Доста време е минало от тогава, не знам дали сте решили проблема, имайки предвид многото "препъни камъчета", които са на пътя ви/ ни.
Вярно, че всеки случай, си е самостоятелен, но законът е за всички.
Аз пиша, тъй като имам подобен казус.
Благодаря предварително на всички, които са компетентни в областта на "брак с чужденец", а моят "чужденец" е алжирец.
Идва в БГ с шенгенска виза за 1 месец. През този месец смятахме да сключим брак тук, на БГ земя, предвид, че така ме посъветваха от БГ посолството в Алжир- по-добре било да се сключи брака или в БГ или другаде в чужбина, за да бъде валиден законът на страната"бракосъчетателка".
Да, ама не!
Писах на Конслулски отдел на МВнР с цел да ме упътят за нужните документи, които той трябва да представи.
Те ми отговориха, че не те решават, а Гражданското- те определят документите и знаят най-добре за тях.
Оттам звъня на Гражданското- те ми кзават, че освен свидетелство за семейно положение ще е нужна и Законова справка, че Алжир признава брак, сключен в чужбина.
След което, казвам на моя приятел/ от 5 години сме заедно, през които само аз съм ходила в Алжир, поради отказа за виза от негова страна/да попита за тази законодателна справка в Гражданското при тях.
Идилията не приключва дотук...
Отатам му казват, че такъв документ не съществува...
Аз продължавам да дерзая на БГ територия...
Звъня на Алжирското посолство в София и ги питам дали те могат да му издадат тази декларация, тук, на място в БГ. Те ми казват по телефона, че не могат да му я издадат тук, НО ЧЕ АЛЖИР ПРИЗНАВА БРАК СКЛЮЧЕН В ЧУЖБИНА.
Не бяха много убедителни и това ме накара да се свържа с БГ посолството в Алжир и да им задам и на тях "От къде може да се сдобие с подобна декларация"...и днес мили хора получих следното писмо от БГ посолството:
"По принцип в
Алжир не се признава брак между
алжирец и чужденка, сключен в
чужбина – той задължително
трябва да се дублира със
сключването на брак и в Алжир.
Във връзка с
това бих Ви посъветвал бъдещият
Ви съпруг да Ви изпрати покана за
посещение в Алжир с цел
сключването на брак, която се
оформя в кметството и която той
следва да Ви изпрати в оригинал
по DHL или друга бърза поща,
като същевременно Ви информира
подробно за изискваните от
алжирското законодателство
документи за сключването на брак
с чужденка. След сключването на
брака в Алжир, документът следва
да бъде заверен от съответните
инстанции, включително от
тукашното министерство на
външните работи. Не е необходимо
същият да се легализира и от
Посолството, предвид наличието
на Договор за правна помощ по
граждански, семейни и
наказателни дела между България
и Алжир, в сила от 1985 г., но
мнозина младоженци се
„подсигуряват” и със заверка от
Посолството. След това така
завереният документ следва да се
преведе и легализира и в
България, като след
приключването и на тази
процедура същият се представя в
общината по Вашето
местожителство, съпроводен от
молба въз основа на него да Ви
бъде издаден и акт за сключен
български граждански брак, което
отнема около 10-ина дни.
Оттам-нататък, ако сте решили да
живеете в България, бъдещият Ви
съпруг следва да представи
съответната документация в
Консулската служба на
Посолството с молба за
издаването на виза тип Д, която е
6-месечна многократна и на базата
на която за този период Дирекция
„Миграция” на МВР следва да му
издаде първоначално 1-годишна
карта за пребиваване в България."
А моят приятел в същото време се обадил и до тамошното МВнР, и до Гражданското при тях, от където му казали, че в БГ, на място щели да му издадат тази декларация и то от БГ ведомство.
Нямам думи!
Такава каша, такова НЕВЕЖЕСТВО и от двете страни, аз никога не съм смятала че има!
Става дума за една супер проста процедура, а като че ли ще се сключва брак м/у държани глави на две страни свързано с размяна на кг злато!!!
Не знам кой е прав и кой не! Кой познава законите и кой не?
Готова съм да отида и да сключа брак в друга държава, но дали той ще бъде признат после в Алжир?
Който влиза в положение и е минал по този "трънест път", моля, пишете!
Сърдечно благодаря!
irabesk
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2014, 20:35

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот borovinka » 13 Мар 2014, 23:39

От гледна точка на България, бракът ви, където и да го сключите, ще бъде валиден. Ще трябва само да представите официално удостоверение от Алжир (преведено и легализирано с апостил), че съпругът ви не се намира в друг брак. Нашето гражданско в БГ не се интересува дали бракът се признава и в Алжир или не - няма как да ви искат декларацията, за която правилно са ви казали, че не съществува. На лицето по гражданско състояние му е достатъчно да види, че лицата, които бракосъчетава, не са обвързани преди това с друг брак.

От гледна точка на Алжир ще е ирелевантно къде е сключен бракът - защо? Ами защото споменавате, че от там са ви казали, че може да се ожените и в друга държава - ерго, Алжир не ги бърка дали тази "друга държава" ще е България, Таджикистан, САЩ или Бразилия - бракът ви все ще е валиден.
Щом искате да живеете тук, по-добре сключете брака тук, за да не ви се налага да го регистрирате след това в БГ.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 13 Мар 2014, 23:53

Аз още не съм сключил брак... но ще пиша за всичко за да може други да знаят и избегнат много неприятности.
Ако се сключва брака в България - удостоверение за семейно положение от Алжир, удостоверение от посолството в БГ за разрешение за брак /това не съм сигурен дали важи за Алжир, в моя случай се изисква/

Изключително много съм възмутен от некомпетентността на всички държавни служители, постоянно човек се сблъсквам със стени - по скапана държава от България НЯМА ТОВА Е СИГУРНО!
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот irabesk » 14 Мар 2014, 00:03

Така е, но не се ядосвайте, просто се въоръжете с много нерви, търпение и добри обноски пред служителите. Те обичат като им се "мазним" и любезничим, макар и да не ни е точно това на сърцето.
Не, тази декларация е друго- тя е част от документите само за брак с алжирец.
Всъщност- в Гражданското за всяка една страна имат нужните документи, които се изискват и в тази връзка, преди да започнете каквато и да е легализация или превод на документ, първо се осведомете за нужните документи. Така направих и аз, но след като се "подхлъзнах"първия път. Първо разберете документите и после давайте пари за превод и легализации.
irabesk
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2014, 20:35

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 16 Мар 2014, 15:35

Не можаха да ми обяснят от Миграция, след брака ако искаме за няколко дни да отидем до Австрия с автомобил, ще трябва ли някакви документи за съпругата ми /те е рускиня/ /виза или др./????

Отговора беше - Може и да трябва! Не знам как да го разбирам това!

Ако някой знае мола да ми каже.
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот irabesk » 16 Мар 2014, 15:50

Здравей Мартин,
пиша ти, като само на база на това, което на мен ми казаха по моя случай.
Можете да отидете,но тя като чужденка, пребиваваща в БГ, отива в посолството на Австрия и кандидатства за виза, като предоставя всички необходими документи за това, включително и акта ви за брак. Тя си остава чужденка, независмо дали сте бракувани или не и подлежи на всички процедури валидни за чужденци.
Нейната резидентска карта ще й помогне да получи виза за Австрия.
Поздрав,
irabesk
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2014, 20:35

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 23 Мар 2014, 17:31

Здравейте, прочетох че след брака и виза "Д" се предоставя продължително пребиваване,
/не постоянно или дългосрочно при което няма проблеми с започване на работа в България/.
След получаването му /продължително пребиваване/ вярно ли е, че няма право съпругата ми да работи в България без да има разрешение от Министерство на Труда и социалната политика - ВЯРНО ЛИ Е ТОВА :(
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот irabesk » 23 Мар 2014, 17:55

Би ли изпратил линка?
irabesk
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 13 Мар 2014, 20:35

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот martin7 » 23 Мар 2014, 18:37

В закона за чужденците в Р.България, в сайта на МВР. След това виза, избирам тип Д и там в пояснение има Тъмно синьо Закон за Чужденците в Р.България избирам го и чл.33

http://www.mfa.bg/bg/pages/124/index.html


Чл.33 /2/ Чужденците, пребиваващи краткосрочно или продължително на територия на Р.Б., могат да осъществяват дейност по трудово правоотношение или като командировани лица само след получавне на разрешение или регистрация от органите на Министерството на труда и социалната политика.
martin7
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 29 Яну 2014, 13:33

Re: Моля за помощ - брак с чужденец

Мнениеот mimona31 » 21 Окт 2016, 15:28

Здравейте,

Виждам, че темата е на повече от две години, но пък се надявам да има кой да ми обърне внимание.
Преди една година сключих брак с ливански гражданин и почти веднага замина за Ливан, за да подаде документи за виза Д. Веднъж му отказаха поради некоректна адресна регистрация, разбира се наша грешка. Но пък отговора за отказа го получихме след 5 месца чакане, а не както беше обявено след 45 работни дни.
Веднага след като получихме отказа, пуснахме на ново документи за нова виза и вече започваме петия месец без никакъв отговр.
Звъняла съм в какви ли не институции и отговора на всякъде " неможем да ви дадем информация". И съпругат ми ходи много кратно до посолството и там отговора е " чакаме Софиянци да се изкажат".
Как може никой в тази държава да не поема отговорност и да си играят с бъдещото на нората не ми е ясно.
Моля, ако някой може да ми даде съвет какво бихме могли да направим да го сподели. Аз вече се изчерпах и всеки съвет би ми бил от полза.
mimona31
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Окт 2016, 13:15

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron