начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Лишаване от родителски права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Лишаване от родителски права

Мнениеот swoboda » 11 Яну 2017, 12:57

Здравейте,предварително се извинявам, че правната материя не ми е позната. Казусът ми навярно не е сложен, но отнема твърде много време от живота на семейството ми.По същество- горд родител съм на 10 годишно момче, с което се сдобих по време на съвместно си съжителство с БНД. Въпросното съжителство продължи достатъчно дълго и за синът ми, и за мен. Ноември 2012, след последния акт на домашно насилие срещу мен на публично място и отново пред очите на синът ми, прекратих добрия тон и търпение. Заведох дела съответно- по ЗЗДН, за родителски права и за средна телесна повреда, които общо взето след три годишно ходене по съдилищата, успях да приключа и всички те да са в полза на детето, и на мен! До тук нищо тревожно, нищо което да не сме очаквали! Равносметката- хиляди левове за адвокатски хонорар, много безсънни нощи и изпокъсани нерви, но все пак на синът ми му бе присъдена издръжка, която БНД да изплаща( но той не го правеше много редовно и съответно заведох изпълнително дело срещу него) и бе дадена възможност връзката родител- дете да се съхрани. Естествено аз бях против( не че сега не съм! :evil: ), защото след срещите си с БНД, моето дете преставаше да ми е познато. Не знам с какви неща му е пълнил главата, но дни след като се бяха виждали, синът ми се държеше агресивно. В училище ходех почти всеки ден за да слушам дъжд от оплаквания както от класния ръководител, така и от родители и съученици. Спасявах положението с психолози, но те закрепваха положението и идваше следващата им среща. В общи линии живеех седмица за седмица, киснех при социалните и сигнализирах непрекъснато, че на детето ми се вреди, но кой ли те слуша, Пенке ле! Хубавото е,че и това мина! Юни 2015 излезе окончателното решение на въззивна инстанция( Окръжен съд), която потвърди предходното решение и постанови ефективна присъда при първоначален строг режим за нанесената ми средна телесна повреда! От този момент нататък синът ми не е общувал с БНД, което носи само по себе си само позитиви, издръжката( макар и нередовно плащана) спря и ние с детето ми започнахме нормалния си живот. Разбира се, същата година аз имах възможност да създам семейство с друг мъж и слава богу, че го направих. Сега двамата мъже в живота ми имат изградена здрава семейна връзка, общуват си по "мъжки", правят нормалните неща, които правят бащите със синовете си! Април 2016, след като дълго обсъждахме възможностите пред семейството ни, заведохме дело за лишаване от родителски права срещу БНД. Започнаха да валят изненадите- оказа се, че БНД изобщо не е задържан за изтърпяване на наказанието, което му е наложено; няма го в регистрите на нито един затвор на територията на страната; август 2015 е обявен за общонационално издирване; март 2016 е обявен за европейско издирване... Какъв късмет! Призовката по делото пристигаше на постоянния му адрес, където живее баща му и той я връщаше с обяснението, че БНД е в Испания и няма връзка с него. Криво- ляво дойде септември 2016 и назначиха особен представител, чийто хонорар за моя най- голяма изненада, трябваше да платим ние като заинтересована страна! Невероятна правосъдна система! Така, все пак даде се ход на делото, но в процес на изясняване на фактите, с ужас установих, че нашия представител е със съмнителна компетентност, тъй като беше пропуснал да изиска и представи съществена документация, така че да улесни съда и евентуалното второ заседание изобщо да не се състои. Както и да е, прокурора по делото и социалния доклад категорично потвърдиха иска ни за лишаване от родителски права, като основателен и доказан. Но поради липсващите документи и необходимостта детето да свидетелства, насрочиха второ заседание. Състоя се и то, но беше тежко, за синът ми, да дава обяснения от кога и защо не е общувал с БНД. Мисля, че тук е момента да вмъкна, че синът ми думата "тате" я свързва със съпруга ми, а не с БНД. Разбира се понесохме геройски горчивия хап да чакаме решението на съда! И за наша радост то не закъсня. Обаче... така и не дочакахме да влезе в сила! Решението бе в наша полза- лишаване от родителски права, но особения представител бе пуснал молба за обжалване в последния ден от законовият срок. И тук е момента да задам въпросите, които ме вълнуват- какви са шансовете решението да бъде изменено и да се приеме по леката мярка "ограничаване", като се има предвид, че по делото са приложени документи от ССИ за неплатени издръжки за 18 месеца, справки за съдимост на лицето( което се оказа с дълго съдебно минало, стар познайник от 1999г), справка за издадената присъда и неизпълнението й, справка за обявяването му за издирване, доклади от класния ръководител на детето и от училищния психолог, потвърждаващи вредоносното влияние на срещите с БНД до периода, когато ги е имало и детето потвърди, че не се е виждало с него не помни от кога! Трябва да спомена, че прокуратурата се самосезира и в момента тече досъдебно производство за неплатените издръжки. Но основния въпрос, който ме вълнува е има ли възможност при потвърдено и на втора инстанция решение, въпросния особен представител да обжалва и пред друга инстанция! Имах удоволствието да се запозная с отделни части на ГПК, но според съпругът ми го чета като дявол- евангелие, така че питам- за този вид дела не може ли да се ползва бързо производство, така че да не висим във необозримото бъдеще??? Трябва да подскажа, че съпругът ми има намерение да осинови синът ми, но ме вълнува въпросът- няма ли по този начин да облекчим БНД, което пет пари не дава и сега за детето? От новата 2017 семейството ни има възможност да заживее на територията на друга държава, но не можем да освободим детето си! Моля, за всякакви правни съвети, които биха дали желания от нас резултат. Благодаря предварително!
swoboda
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2017, 10:59

Re: Лишаване от родителски права

Мнениеот vesii » 29 Яну 2017, 14:37

Наеми си адвокат ,казусът е хлъзгав има много натрупана злоба между теб и съпругът ти и не се знае къде щете пързулнат.
vesii
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Яну 2017, 11:19

Re: Лишаване от родителски права

Мнениеот minov_nz » 29 Яну 2017, 19:26

Чл. 310. (1) (Предишен текст на чл. 310 - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) По реда на тази глава се разглеждат искове:

1. за трудово възнаграждение, за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, за възстановяване на предишната работа, за обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа поради уволнението, и за поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи;

2. за опразване на наети и заети за послужване помещения;

3. за установяване и преустановяване на нарушение на права по Закона за авторското право и сродните му права , Закона за патентите и регистрацията на полезните модели , Закона за марките и географските означения , Закона за промишления дизайн , Закона за топологията на интегралните схеми и Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни ;

4. за установяване и преустановяване на нарушение на права по Закона за защита на потребителите ;

5. (нова - ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм., бр. 82 от 2009 г., отм., бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.);

(2) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) При обективно съединяване на иск, предвиден в ал. 1, с иск, който подлежи на разглеждане по общия исков ред, не се допуска бързо производство.
(3) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) При съединяване в една искова молба на иск от посочените в ал. 1 с иск, който подлежи на разглеждане по общия ред, бързо производство не се допуска.

6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 42 от 2009 г.) други искове, чието разглеждане в бързо производство е уредено в закон.
Последна промяна minov_nz на 29 Яну 2017, 20:29, променена общо 1 път
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Лишаване от родителски права

Мнениеот minov_nz » 29 Яну 2017, 19:49

Особения представител може да обжалва всяко едно решение, стига то да подлежи на обжалване. Ограниченията му са само по чл. 29(5)ГПК , който гласи, че той може да извършва действия, за които се изисква изрично пълномощно, само с одобрението на съда, пред който се води делото.
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Лишаване от родителски права

Мнениеот swoboda » 31 Май 2017, 02:31

Здравейте, отново!
Естествено излезе и решението на ниво Окръжен съд и естествено то не беше окончателно! Така най- вероятно ще трябва да се влачим до смърт- не се знае чия! До сега съм сменила три адвокатски кантори, а сме само на втора инстанция- положението е отчайващо! Единственото, което ни крепи, е че и на двете съдебни инстанции решението е в наша полза, но... Това няма да е БГ, ако не се намери някоя селска пръчка да се перчи за твоя сметка! Особения представител е заявил, в неформален разговор с нашия представител, огромното си желание да обжалва до последна възможност, с което съвсем непринудено заковава синът ни в тая прекрасна, корумпирана, мила България! А за съжаление и ние /като много други преди нас/ открихме възможност за семейството ни да се развиваме и живеем нормално в по- различна обстановка, далеч от зловонната пропаст, която държи в пазвата си детето ни! По тази причина, а и по ред други, се обърнахме за правна помощ там, където ще я получим безплатно/ защото за разлика от БГ в държавата, в която се устройваме към момента, освен задължението да плащаш данъци, получаваш привилегията безвъзмездно да бъдат защитени правата ти!/, защото ДЕТЕТО НИ ИМА ЧОВЕШКИ ПРАВА и те трябва да бъдат уважавани! Разбира се и тук се чака, но поне до този момент нито за миг не ме накараха да се усъмня, че случаят ми ще отиде в кофата, на някоя прашна лавица или отразен за назидание на бъдещите последователи на съдебната система- как е редно да се постъпва с правото да живееш с единствения си кръвен родител, който се грижи за теб и те обича, който е успял да изгради живот за теб зад граница!!! Знам прекрасно какви словоизлияния ме очакват- не се страхувам да ги прочета! Страхувам се за онези невинни души, чиито майки не са дръзнали да тръгнат по тоя път, за да открият, че има по- добър живот и той не е в БГ! На всички, които бяха така добри да дадат съвет- огромно БЛАГОДАРЯ! Обещавам да продължа да "освежавам" темата с последващите събития, пък дано нещо в необозримото бъдеще се промени!
swoboda
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2017, 10:59


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron