начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 22 Фев 2017, 23:41

Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми. После баща ми се е оженил отново и има втори син. Баща ми почина. Бабите и дядовците също. Аз нямам деца и въпроса ми е когато аз почина кой ще наследи моето наследство от майка ми? За наследството от баща ми е ясно, но наследството от майка ми кой ще наследи? Половината ми брат или роднините на майка ми, които са двама живи първи братовчеди, и две деца на другия първи братовчед, който почина.
Благодаря
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 00:02

avane написа:Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми - вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно. После баща ми се е оженил отново и има втори син. Баща ми почина. Бабите и дядовците също. Аз нямам деца и въпроса ми е когато аз почина кой ще наследи моето наследство от майка ми? За наследството от баща ми е ясно, но наследството от майка ми кой ще наследи? Половината ми брат или роднините на майка ми, които са двама живи първи братовчеди, и две деца на другия първи братовчед, който почина.
Благодаря

Приемам (поради липса на други данни), че нямате сключен брак.
В тази хипотеза ваши наследници (твърде рано премисляте тези последици - преди всичко бъдете жив и здрав!) ще бъдат двамата първи братовчеди, низходящи на брат/сестра на вашата майка, като единият към този момент е заместен от неговите низходящи по права линия.
Ако оставите вдовица (не дай Боже), тя ще бъде ваш наследник и ще елиминира тези от следващия ред на наследяване.

Радвайте се на малките, но значими неща от живота!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 23 Фев 2017, 19:14

За възстановени земеделски земи става въпрос.
Бихте ли цитирали тълкуване на закона за наследството или съдебна практика.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 20:30

avane написа:За възстановени земеделски земи става въпрос.
Бихте ли цитирали тълкуване на закона за наследството или съдебна практика.

Не, не бих. Потърсихте безплатна помощ - получихте я. Толкова.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот barakuda » 23 Фев 2017, 22:47

Безплатното си е като за без пари. Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 23:13

barakuda написа:Безплатното си е като за без пари. Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

Щом казваш, простено да ти е. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот vili_spasova » 24 Фев 2017, 09:57

barakuda написа: Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

+1

и ето това ЗН :
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Но винаги можете да направите завещание в полза на който си искате. Тук запазени части няма.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 25 Фев 2017, 12:06

vili_spasova написа:
barakuda написа: Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

+1

и ето това ЗН :
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Но винаги можете да направите завещание в полза на който си искате. Тук запазени части няма.

Здравей, Вили,
Радвам се, че се включваш с мнение по темата, но дали цитирането на норма от ЗН е достатъчно да затвърди убеждението ти, че същата е приложима и в конкретния казус за имущество придобито по ЗЕМЕДЕЛСКА РЕСТИТУЦИЯ (чл.91а вр. с чл.1 ЗН), където океанът за материята е дълбок, дълбок, ама много дълбок..., а и липсват данни за относимите към ЗН юридически събития (тук дори е невъзможно да присъстват такива) и затова приех болднатото в червено:

avane написа:Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми - вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно.
После баща ми се е оженил отново и има втори син.
...........................................


Извън горното,
поздрави от мен,
Melly.

П.П. Тежка работна седмица е причината да те прочета едва сега и да се включа в темата отново. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 08 Мар 2017, 23:02

"вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно"

Аз само съм станал наследник на майка ми защото тя е починала преди дйдо си. Няма други факти.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот barakuda » 09 Мар 2017, 22:20

Казусът е елементарен. Чл.9а очевидно няма приложение и не са нужни подробности.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот vili_spasova » 09 Мар 2017, 23:32

barakuda написа:Казусът е елементарен. Чл.9а очевидно няма приложение и не са нужни подробности.


+1, само да вметна, чл.9 / 1 /а, т.е 91а предполагам, че клавиатурата прави проблеми, както и моята на моменти :wink:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 17 Мар 2017, 16:40

Чл.9а e. Но не е за случая.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron