начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Казуси за недвижими имоти


прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот vile1 » 27 Юни 2016, 13:24

Здравейте,
имам следния казус за решаване.....притежавам апартамент, който е придобит от мен преди да сключа брак с жена ми. Апартамента е придобит от мен чрез кредит, които в последствие с общи усилия /мои и на съпругата ми/ погасихме. В нотариалния акт като собственик фигурирам аз, но смятам че е редно при положение,че и съпругата ми е дала принос в погасяването на кредита да стане съсобственик. Та въпроса ми е какви са начините това да стане и какви средстава би ми коствала една такава процедура.

Поздрави
vile1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юни 2016, 13:15

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот leto15 » 27 Юни 2016, 14:34

Правилно :D
leto15
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 04 Юни 2015, 09:14

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот jhoro » 27 Юни 2016, 15:29

Това, което сте решили е добре от всякаква гледна точка.
Само като разсъждение (пожелавам ви, никога да не се налага да ги правите "в реална обстановка").
Вие казвате, че сте придобили имота преди брака. На практика вие само сте сключили договора за кредит - предполагам същия е бил обезпечен с ипотека.
Сам казвате, че изплащането е станало по време на брака.
Чл. 21. (1) Вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити.
(2) Съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството.
(3) Съвместният принос се предполага до доказване на противното.


Най-добре отидете при конкретен нотариус - там ще ви обяснят стъпките и размера на таксите.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот Kogato » 27 Юни 2016, 16:57

Можете да прехвърлите част от имота на съпругата си чрез дарение - тогава не дължите местен данък.

Иначе, догадката на Jhoro, не е правилна - с факта на изплащането на кредита съпругата Ви НЕ Е придобила част от имота и той ще си остане изцяло Ваш, ако не направите стъпката, която обмисляте. Има устойчива съдебна практика по този въпрос.

Обмислете внимателно вида на сделката, най-добре след консултация със специалист.

Успех!
Kogato
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 22 Май 2008, 11:23

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот jhoro » 27 Юни 2016, 18:41

Kogato написа:Можете да прехвърлите част от имота на съпругата си чрез дарение - тогава не дължите местен данък.
Иначе, догадката на Jhoro, не е правилна - с факта на изплащането на кредита съпругата Ви НЕ Е придобила част от имота и той ще си остане изцяло Ваш, ако не направите стъпката, която обмисляте. Има устойчива съдебна практика по този въпрос.
Обмислете внимателно вида на сделката, най-добре след консултация със специалист.
Успех!

Абе може и да не е правилна, може само така да ти се струва - но пък има доста потенциал за евентуални доказвания.
Дарение много по-лесно се оборва - ако се стигне до там. По-скоро покупко-продажба.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот bird_of_paradise » 27 Юни 2016, 19:06

Kogato написа:Можете да прехвърлите част от имота на съпругата си чрез дарение - тогава не дължите местен данък.

Иначе, догадката на Jhoro, не е правилна - с факта на изплащането на кредита съпругата Ви НЕ Е придобила част от имота и той ще си остане изцяло Ваш, ако не направите стъпката, която обмисляте. Има устойчива съдебна практика по този въпрос.

Обмислете внимателно вида на сделката, най-добре след консултация със специалист.Успех!

+1!

Съпругата има право на облигационен иск за частта, с която е участвала в погасяване на задължението ви по кредита, който презумирам, че няма да заведе, така че отивате на вариант разпореждане с ид. част от имота в полза на съпругата си. Преценката за вида на разпоредителната сделка ще направите вие, след съответна консултация с колега адвокат или нотариус.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот vile1 » 28 Юни 2016, 08:58

До тук добре, но така и никой не каза какви са възможните варианти да се прехвърлят 50% от апартамента на съпругата ми. Някъде бях чел, че след като имаме брак и тя се води, че живее там след някакво време автоматично става съсобственик, но дали е така незнам. Но по-скоро ми трябва някой, който да изреди вариантите, а аз от своя страна да преценя кой да избера.
vile1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юни 2016, 13:15

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Юни 2016, 09:32

Не може да се забрани съпрузите да си правят дарствени актове.
Има го и в монографията на Васил Гоцев - Имуществени отношения между съпрузите. Там се обсъжда и тото-фиша, това го казвам само като ракурс, като едно така вметване, тото-фиша си е на съпруга - който го е пуснал.

Може да се направи приживно дарение, тоест да се дари имот на съпруга - без да става нова съсобственост.
Не можах да намеря Гоцев, там е е изчерпан въпроса, просто - трябва да е така. Смътно си спомням, че може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот vile1 » 28 Юни 2016, 10:13

ivan_lawyer написа:Не може да се забрани съпрузите да си правят дарствени актове.
Има го и в монографията на Васил Гоцев - Имуществени отношения между съпрузите. Там се обсъжда и тото-фиша, това го казвам само като ракурс, като едно така вметване, тото-фиша си е на съпруга - който го е пуснал.

Може да се направи приживно дарение, тоест да се дари имот на съпруга - без да става нова съсобственост.
Не можах да намеря Гоцев, там е е изчерпан въпроса, просто - трябва да е така. Смътно си спомням, че може.


Страхотно ми помогна :lol:
vile1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Юни 2016, 13:15

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот alexdichev » 05 Май 2017, 11:38

Здравейте, и моят казус е подобен с разликата, че аз съпругът искам да погася остатъка от ипотеката и да стана съсобственик на имота(апартамент), който е придобит преди брака и се води на името на съпругата.
С оглед на коментарите, кой е най-удачиния вариант, който би запазил правата ми над половината имот при евентуален развод:
- Дарение
- Покупко продажба
- Брачен договор
alexdichev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Май 2017, 19:47

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот m_polly » 17 Май 2017, 09:54

Според мен и при двамата питащи следва сделката да е покупко-продажба. Първо, защото вие нищо не им подарявате - те са плащали заедно с вас и второ, защото тази сделка се разваля по-трудно. Минусът е, че се плаща данък за придобиване на имот, който при дарението го няма. Това от гледна точка на реалната фактическа обстановка. Иначе може и дарение, което Ви дава възможност да искате издръжка от надарения съпруг в случай, че се нуждаете от такава и да отмените дарението ако той/тя не ви я даде (а има възможност да я плаща). По-достойния избор за мен е продажбата, въпреки по-високите разходи.
m_polly
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 11 Авг 2006, 01:18
Местоположение: София, България

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот alexdichev » 17 Май 2017, 15:50

Благодаря!
alexdichev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Май 2017, 19:47

Re: прехвърляне на половин апартамент на съпругата

Мнениеот omar2002 » 29 Яну 2018, 08:19

което сте решили е добре от всякаква гледна точка.


สมัคร maxbet
omar2002
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Окт 2017, 10:59


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron