начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Нотариален акт

Казуси за недвижими имоти


Re: Нотариален акт

Мнениеот emelan » 20 Окт 2016, 09:42

Всъщност, когато страните по покупко-продажба се подписват пред нотариуса, удостоверяващ сделката, какво подписват страните - нотариалния акт или договора за покупко-продажба?
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 20 Окт 2016, 10:27

Привет. На въпроса

emelan написа:Всъщност, когато страните по покупко-продажба се подписват пред нотариуса, удостоверяващ сделката, какво подписват страните - нотариалния акт или договора за покупко-продажба?


страните подписват договор за покупко - продажба на недвижим имот, който е "облечен" във формата на нотариален акт за покупко - продажба на недвижим имот, поради изискването на чл. 18 ЗЗД
"Чл. 18. Договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт." и при спазване на изискванията на ГПК за нотариалните производства.
Така че в този случай слагам равенство между нотариален акт и договор за покупко- продажба на недвижим имот. Те в случая /прехвърляне на собственост на недвижим имот/ са равнозначни, защото недвижим имот не може да се прехвърли валидно, ако не се извърши под формата на нотариален акт. /а ще изпаднем в хипотезата на предварителен договор, което беше обсъдено по - горе/.

Дано го обясних разбираемо.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот emelan » 20 Окт 2016, 11:09

Благодаря!
Разбрах.
Абе умно пате съм, само дето трябва мноооого да ми се обяснява и то много пъти...
Нормално, като за невежа...
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 20 Окт 2016, 11:37

Когато страните по договора се разпишат пред нотариуса:
1. Подписват НА или проект на НА?
2. Ако е проект на НА, кога този проект става НА, с кое действие на кого?
3. Участват ли страните по договора в това действие?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нотариален акт

Мнениеот ch3oh » 20 Окт 2016, 12:08

"Нотариалната заверка на частния документ не го превръща в официален документ. В тези случаи е налице комплекс от документи на една и съща материална основа: частен документ, съставен от частни лица, и официален документ - нотариалната заверка, съставена от съответното длъжностно лице в кръга на службата му"
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Нотариален акт

Мнениеот Melly » 20 Окт 2016, 12:15

Много сложно се изказа, алкохоле. :D
Сега дълго и протяжно трябва да обясняваш на "умното пате", че и на Пейчо какво си искал да кажеш. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариален акт

Мнениеот ch3oh » 20 Окт 2016, 12:53

И на мен ми е приятно, Мели! /и е метанол/ Май не обръщаш внимание на кавичките. Така, че не приемам "обвиненията" в сложност на исказа....а какво съм искал да кажа - то си е написано... :D :D
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Нотариален акт

Мнениеот Melly » 20 Окт 2016, 13:10

Здрасти, метаноле, :lol: :lol: :lol:
Хубав ник!
Сега обърнах внимание какъв подтекст е вложен изписвайки тази химическа формула ch3oh. Мнооого идейно, поздравления!
Последна промяна Melly на 20 Окт 2016, 13:14, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариален акт

Мнениеот ch3oh » 20 Окт 2016, 13:14

Мерси, за което :D :D :D

и да допълня за питащия - договорите, пък било то и във форма на нотариален акт, никога, ама никога не са "свидетелстващи".
Последна промяна ch3oh на 20 Окт 2016, 13:20, променена общо 1 път
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Нотариален акт

Мнениеот Melly » 20 Окт 2016, 13:20

Допълних думата "химическа", за да не обърквам аудиторията, особено "умната", че става въпрос за аритметическа формула - хихиии, но и без това пояснение ти ме разбра де!

Хубав и усмихнат ден, метаноле!

Допълвам,
Питащият, за срам и резил, прекръстен от мен с името Пейчо, е завършил някога ЮФ. :evil:
Последна промяна Melly на 20 Окт 2016, 13:25, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариален акт

Мнениеот ch3oh » 20 Окт 2016, 13:22

Хубав ден и на теб, Мели!
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 20 Окт 2016, 13:30

ivanov_p написа:Когато страните по договора се разпишат пред нотариуса:
1. Подписват НА или проект на НА? -
2. Ако е проект на НА, кога този проект става НА, с кое действие на кого?
3. Участват ли страните по договора в това действие?


Страните се събират в кантората на нотариуса, заедно с документите си за самоличност. /Предполага се, че останалите необходими документи или поне копия от тях са представени предварително - поне 2-3 дни преди сделката. В деня на сделката обаче е необходимо всички документи да се представят в оригинал./
Нотариусът прочита на глас съдържанието на проекта на НА, ако е необходимо се нанасят корекции. Ако страните са съгласни, нотариусът се е уверил междувременнов самоличността им, дееспособността им, в представителната власт на страните /вкл. че имат право да договарят сами със себе си при условията на чл. 38 ЗЗД/, както и че прехвърлитилите /продавачите/ са собственици на прехвърляния недвижим имот, и както и че разбират свойството и значението на акта, който извършват, че декларират, че са единствени и легитимни собственици и нямат други документи .... и т.н.т/ НОТАРИУСЪТ /деловодителката/ записват поредния НА в общия регистър и актовата книга на нотариуса. Така се формират общо 4 номера - на акта, тома, рег. № /това е от общия регистър/, както и номера на нотариалното дело. Делбите нямат дела, това е защото не са под формата на НА, а под формата на договор /но това е друга тема/.
Пристъпя се към подписване на ободрения проект на нотариален акт, който вече има всички номера и дати.
Това вече е "истинския" нотариален акт, който се е "излюпил" от проект на НА в истински НА! Та този уточнен, прочетен и номериран НА /и то в поне 6 екземпляра/ се подписва първо от страните и най - накрая от нотариуса, след което се полага печата на нотариуса на всички страници /навсякъде по принцип трябва да има подпис и печат, а не само печати - но съм виждала и средни страници само с печати, без подписи/. Така нашето проектче се е превърнало в истински, както се казва настоящии нотариален акт.


И да, страните по договора участват в превръщането на проекта на НА и истински НА, със изразяването на съгласието си, /обикновено нотариусът ги пита "- Разбрахте ли? Съгласни ли сте? Имате ли въпроси?.. или нещо от този род"/ и с полагането на подписите под НА.

После обикновено се изчаква да минат всички сделки за деня, нотариусът или друг негов служител комплектова /заедно с молба, скици, дан. оценка, декларации, такса за вписване.. и др../ готовите вече истински нотариални актове и ги представя за вписване в Службата по вписване към Имотния регистър.
Това всичкото като се спазва ПРАВИЛНИКЪт ЗА ВПИСВАНИЯТА

http://www.lex.bg/laws/ldoc/-25375744
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 20 Окт 2016, 15:12

ch3oh написа:"Нотариалната заверка на частния документ не го превръща в официален документ. В тези случаи е налице комплекс от документи на една и съща материална основа: частен документ, съставен от частни лица, и официален документ - нотариалната заверка, съставена от съответното длъжностно лице в кръга на службата му"


ivanov_p написа:Нотариалният акт е официален, но договорът на който е поставен нотариалният акт е частен. Под нотариален акт обикновено се разбира самият договор, напр. за продажба на имот, но това е договор, частен документ, оформен като нотариален акт от нотариуса, при спазване на изискванията на закона. Официален документ са само отразените от нотариуса обстоятелства.


Мели, скъпа, нали знаеш колко злощастно завършват опитите за бъзикане с говорителя на Темида?

Това обаче са неща от отделенията, макар болшинството тук въобще да не са ги чували, но аз питам друго: Договор за покупко-продажба на имот с нотариална заверка на подписите ще бъде ли НА по смисъла на чл. 18 ЗЗД?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 20 Окт 2016, 15:33

Вили,
Изненада ме с този правилник, аз все мислих, че тези неща ги пише в закона на нотариусите. Много е интересен, довечера ще го прочета целия.
Хубаво обаче ще е и ти да го прочетеш, за да разбереш основното, което ще ти трябва в наказателното.

Нотариалният акт е официален свидетелстващ документ! Нотариален акт е екземплярът в регистъра, наречен от закона първообраз. Вторият първообраз е в книгата на нотариуса. Всичко друго са преписи и копия. Никой не може да представи "оригинален" НА, освен ако не занесе в съда регистъра на АВ. Затова на преписите се пишат номерата на мястото на първообраза в регистъра.
След като първообразът на НА е в регистъра и е официален свидетелстващ документ подправката на съдържанието на договора, съответно на нотариалните заверки в ТОЗИ НА как ще бъдат третирани от наказателния закон? Без значение, че инкорпорираният договор представлява частни волеизявления това ще е подправка на официален документ.
Как ще бъде третирана подправката в т.нар. "оригинал" намиращ се в някоя от страните? Никак! В този препис, ако е със сините печати на нотариуса, или копие от него, са отразени номерата на първообраза в АВ, където всеки може да направи проверка. Подправката на такъв НА не е престъпление, независимо от брътвежите на идиотите от СУ, наречени царско лоби, които ги включиха в НА.
Разбрахме ли се сега кое какво е или още да изпитвам, че дотук само двойки и една петорка на наситения едновалентов?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 20 Окт 2016, 15:45

ivanov_p написа: ...но аз питам друго: Договор за покупко-продажба на имот с нотариална заверка на подписите ще бъде ли НА по смисъла на чл. 18 ЗЗД?


Привет. Не, на поставеният по този начин въпрос отговорът е не.

Давам пример: Договор с нотариална заверка на подписите е договорът за доброволна делба, договор за наем, договор за разпределяне право на ползване, предварителен договор за покупко - продажба, договор за аренда, но тези договори на са под формата на нот. акт.
/Колегите от пловдивско ще кажат, че са виждали нотариален акт за доброволна делба на недвижим имот. В този случай има утежняване на формата на договора с цел уж за да се заобиколи изискването да има уравняване на дяловете и така делбата се превръща в маскирано дарение. Но това пак е друга тема, която не искам да започвам сега/

За да стане по - разбираемо за неюристите - представете си го така: под НА за покупко - продажба нотариусът само полага подпис и печат, а на договорите за делба и прочее най - отзад се мъдри едно правоъгълно печатче, в което се казва, че удостоверявам подписите на...., е те това е нотариална заверка. А формата на нот. акт е известна на всички, както и начина по който се извършва, както и особените правила, които се спазват..

Та отговор на въпроса - не, не е нотариален акт, а предварителен договор за покупко - продажба по см. на чл. 19 ЗЗД, дори най - отгоре да се мъдри текст нотариален акт... - колега изпадаме в теоретични постановки, които просто няма как да се случат на практика. Или нотариусът заверил подписи на страни под НА, трябва да е на много яки антидепресанти, за да го направи. Повечето нотариуси си пазят хляба и си отварят очите на шестнадесет.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 20 Окт 2016, 15:59

ivanov_p написа:Вили,

Хубаво обаче ще е и ти да го прочетеш, за да разбереш основното, което ще ти трябва в наказателното.

Разбрахме ли се сега кое какво е или още да изпитвам, че дотук само двойки и една петорка на наситения едновалентов?


Ми, аз скромно се надявам да не ми се налага /сега и за в бъдеще/ да се замесвам в наказателно, каквото и да е то.
Също така скромно се надявам да не ми поставите оценка. Оценката са ми поставили колегите с които работя, както и работодателя, който е решил, че ми се полага нещичко за знанията и практиката които имам. А и клиентите, които търсят съвет и помощ.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нотариален акт

Мнениеот hasplu » 21 Окт 2016, 21:36

ivanov_p написа: Нотариален акт е екземплярът в регистъра, наречен от закона първообраз.


Аааааа.....в кой закон е наречен така, че нещо съм ръждясал май ?!???????

И ква наказателна отговорност за кви 5 лева?

И що винаги се намесва наказателното право и тук - бивш дознател ли сте????
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 486
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Re: Нотариален акт

Мнениеот kalahan2008 » 22 Окт 2016, 09:04

hasplu написа:И що винаги се намесва наказателното право и тук - бивш дознател ли сте????

hasplu, това е някакъв пореден форумен трол, когото модераторът необяснимо защо толерира.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4184
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Нотариален акт

Мнениеот ivanov_p » 23 Окт 2016, 11:43

че нещо съм ръждясал май ?!???????


Не май, напълно!

Сега читателите да вземат да прочетат това, което би трябвало да знаят по теория или инстинкт:

(2) За вписване на нотариалните актове по чл. 4, буква "а" се представят два еднакви първообраза от тях. За вписване на всички други актове по чл. 4 се представят оригиналът и официално заверен препис от него или два такива преписа, ако не може да се представи оригиналът - съответно два нотариално заверени преписа от обявените завещания с предмет недвижим имот и права върху недвижим имот. Когато вписването се извършва по молба на нотариус, се представят три еднакви екземпляра, съответно три преписа.
(3) Допуска се вписване и на официално заверени извлечения, които трябва да съдържат съществените условия на акта, който се вписва.

Чл. 4. Вписват се:
а)
(доп. - ДВ, бр. 5 от 2001 г., в сила от 01.01.2001 г.) всички актове, с които се прехвърля правото на собственост (продажба, дарение, замяна, даване вместо изпълнение, отчуждаване срещу задължение за гледане и хранене и др.) или с които се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право (право на ползуване, собственост върху постройка и др.) върху недвижими имоти, както и актове, с които се признават такива права (констативни нотариални актове, актове, които имат силата на констативни нотариални актове, актовете за държавна собственост, актовете за общинска собственост и други, изрично предвидени в закон);

Чатнахме ли сега кое е първообраз, кое преписи, заверени или не, кое извлечение?
След като чатнахме тези неща можем ли да си отговорим какъв ще е състава на престъплението по чл. 308 НК:

Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.

(2) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г., изм., бр. 27 от 2009 г.) Когато предмет на деянието по ал. 1 са удостоверения за наследници или актове за гражданско състояние, нотариални актове или нотариални удостоверявания, български или чуждестранни документи за самоличност, документи за завършено образование или за придобита квалификация, свидетелства за управление на превозни средства, за регистрация на превозни средства, визови стикери, други документи, удостоверяващи прехвърляне или учредяване на право на собственост или на други вещни права, правоспособност, лични или регистрационни данни, наказанието е лишаване от свобода до осем години.

Виждаме ли ясно разликата между НА и НУ, първообразите и оригиналите на които седят в публичен регистър и У за наследници, за гражданско състояние, визови стикери, шофьорски книжки и т.н.?
Как се съставя неистински нотариален акт? Или как се подправя?

Това трябва да се дава на изпити, а не казуси от рода:
Иван съставил неистински нотариален акт, който употребил за да продаде имота по акта. Извършил ли е престъпление и какво нотариусът, като в присъствието на Иван отправил закани към сексуалната неприкосновеност на негови роднини по права и съребрена линия от женски пол?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нотариален акт

Мнениеот vili_spasova » 23 Окт 2016, 13:26

Здравейте.
ПВ изисква два първообраза за вписване, но никде не указва колко точно първообраза може да състави нотариуса при изповядане на сделката. Нотариусите обикновено съставят поне по 6 или 7 първообраза от НА за прехвърляне право на собственост на НИ /от констативките и ипотеките са по - малко броя/, като представят всички първообрази за вписване в СВ. /разпределението е горе - долу следното: един за нотариалното дело, един за актовата книга на нотариуса, един за актовата книга на СВ, по един за техническа служба и данъчна служба /които се пращат службно от СВ/ и един първообраз /с посписа на съдията по вписванията и печата на СВ/ се дава на купувача/. Ако бъркам нещо, моля да ме поправите.

Продължавам обаче да се чудя защо все го въртите към наказателното право и ощастливяване на възходящи от женски пол, както и кой състав осъществява? Всички нотариуси, които познавам лично /а те не са малко/ си пазят хляба /и хайверчето също/ и не биха си позволили да фалшифицират какъвто и да било документ, камо ли НА! А ако попаднат на такъв, просто ще сигнализират компетентните органи /дори с риск да ги набият!/
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 918
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron