начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Казуси за недвижими имоти


Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот nikita19 » 04 Окт 2016, 00:06

Здравейте! Собственик съм на 1/2 идеална част от имот, състоящ се от двор и стара къща в центъра на града ни. От мн години, още от епохата на комунизма, до ден днешен се опитват да го вземат под различни предлози: звук. зала, супермаркет, детска площадка и т.н. От няколко год вече за път с цел подобряване безопастност на движението. Преди няколко години аз и останалите собственици, които са засегнати от "пътя", заведохме дело, което спечелихме окончателно.
И тази година всичко започна отново. Пак път, този път с цел да свързва централната част на града с по-малките улички. Искат да отчуждят почти половината от имота ни и остава един триъгълник около 300кв.м. През всичките тези години идваха потенциални купувачи и предлагаха да закупят имота на прилична цена. Идваха и предприемачи, които искаха да построят кооперация и да ни обезщетят с жилища. Когато отиваха в съвета, им казваха, че не може, защото ще минава път през двора ни. Аз също ходих при главния архитект преди 3-4 год. И той ми каза същото-път та път. Нищо, че сме спечелили дело и т.н. Не смятам, че е наложително отварянето на предвидената в плана улица, тъй като с наличната транспофт мрежа тази обществена нужда се задоволява. Ако мине път, ще ни обезщетят по цени, които не ни устройват, а цената на останалата част ще падне веднага. Чудя се ще свърши ли този кошмар някога. Имаме ли, нямаме ли имот!? Пак дела, пак разходи, нерви. Защото това положение образува на всички ни напрежение и стрес. Или всички да приемем, че е по добре ужасен край, откоккото ужас без край?
Планът вече е гласуван от съветниците, но още на са уведомили официално. Та още не знаем под какъв предлог ще го поискат, но чухме, че ще е "път от първостепенна важност", сигурно за да имат повече основания да постигнат целите си.
nikita19
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Окт 2016, 20:08

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот nikita19 » 14 Окт 2016, 21:52

Моля ви, ако някой може да ми даде някакъв съвет, ще съм много благодарна.
nikita19
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Окт 2016, 20:08

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот sunrise » 14 Окт 2016, 22:34

Какво точно сте обжалвали? От коя година е това предвиждане на плана?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот nikita19 » 15 Окт 2016, 13:09

Здравейте отново. Преди няколко години със заповед на кмета беше одобрено изменение на ПУП. То предвидаше през двора ни да мине път, който да подобри безопасността на движение. Заведохме дело, което спечелихме. Решението беше окончателно. Тази година пак получихме известия, че през двора ни ще минава път, който трябва да свърже централната част на града с по-малките улици. Предвижда се да се отчуждят над 200кв.м., което е почти половината от двора ни. Колко пъти кметът може да иска отчуждаване на имот? И имам ли някакви права, защото те явно няма да се откажат. Нямам друг имот, това е единственото, което притежавам, а не мога нито да го ползвам, нито да го продам.

Старият план май беше от 2007, а новия предполагам, че е от тази година.
nikita19
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Окт 2016, 20:08

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот sunrise » 15 Окт 2016, 19:06

Тоест, обжалвали сте плана така ли а В момента има ли влязло друго изменение на плана?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот nikita19 » 15 Окт 2016, 19:50

Обжалвали сме предишно изменение на плана. А сега очакваме новото измениние, което трябва да е от първостепенна важност за града ни. Вече е гласувано от общински съвет. Чакаме да получим известия, но вече е решено.
nikita19
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Окт 2016, 20:08

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот nikita19 » 09 Окт 2017, 21:03

Здравейте отново. Пак ви занимавам с проблемите си свързани с отчуждаване на голяма част от имота ми. В края на миналата година разбрах съвсем случайно от моя приятелка, която се е намирала в момента в общината, че решението на общински съвет относно пътя, който трябва да мине през двора ни е обнародвано в държавен вестник и, че се надяват да изтече срока от един месец, без ние да се усетим. Оказа се, че този срок изтича след един ден. На следващия ден тръгнах да търся адвокат, никой не се занимавал с подобни дела и т.н. В края на крайщата успях да намеря, пуснахме жалбата в последната минута като уговорката ни беше, че ще я пуснем, но той ще провери има ли смисъл от дело или не, защото и той не е компетентен в тази област. Тази проверка не беше направена - днес, утре, др. седмица, месец и така до датата на делото. Самото дело се отложи, защото и двете страни поискаха експертиза от вещо лице. Въпросната експертиза е изцяло в тяхна полза за съжаление. При последното ни виждане той ми каза, че е влязло в сила изменение на ПУП преди няколко години, ако сме знаели сме можели да обжалваме и...... Как не го видя до този момент идея нямам?! Аз също не съм разбрала, но това не ме оневинява. Искам да знам може ли да се обжалва влязъл в сила ПУП и има ли смисъл да продължавам да се боря с вятърните мелници, да си разбивам нервите и да плащам, без да знам за какво. Искам да попитам също нормално ли е да получа съобщение от общината, че има изменение на устройствен план и ...... И че мога да подам възражение в 14 дневен срок. Подадох възражението, дадоха ми входящ номер и ми казаха, че ще получа отговор до месец. Нищо не получих, даже ходих да питам след време. И след почти половин година научавам съвсем случайно, че това е гласувано и вече обнародвано в ДВ и че без малко и пътя ще мине, без даже да разбера. Стана малко като един стар виц. Отчаяна съм, наближава датата на следващото дело и аз още не знам какво става, имам ли някакъв шанс или да се откажа. Ако може някой да ме посъветва или да ми обясни как стоят нещата. Благодаря ви предварително.
nikita19
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 03 Окт 2016, 20:08

Re: Къде са нашите права в случаите на отчуждаване?

Мнениеот sunrise » 10 Окт 2017, 09:39

В какво се състои новото изменение, за което са Ви уведомили?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron