начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Как мога да се откажа от дело като ищец?

Казуси за недвижими имоти


Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот kuman » 27 Мар 2017, 21:04

Здравейте,

Преди 2 години се включих в дело като ищец. Накратко съседите ми решиха да съдят строителя на блока, в който живея, заради проблеми с общите части.

Обаче, наскоро се видях със строителя, свестен човек се оказа, продаде ми и гараж на добра цена и реших да се откажа от делото.

Въпросът ми е каква е процедурата при отказ от дело (като ищец)?

В момента делото е на доклад при съдията от Софийски районен съд.

Предполагам трябва да отида в Софийски градски съд и да подам молба за отказ от дело, но никъде не намерих точна информация за процедурата.

Прадварително Благодаря за всички отговори :)
kuman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Мар 2017, 20:45

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот svettoslav » 27 Мар 2017, 22:42

По същия начин, по който си се включил, абсолютно по същия се изключваш . Поне аз така правя.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот Melly » 27 Мар 2017, 22:44

kuman написа:Здравейте,

Преди 2 години се включих в дело като ищец. Накратко съседите ми решиха да съдят строителя на блока, в който живея, заради проблеми с общите части.

Обаче, наскоро се видях със строителя, свестен човек се оказа, продаде ми и гараж на добра цена и реших да се откажа от делото.

Въпросът ми е каква е процедурата при отказ от дело (като ищец)?

В момента делото е на доклад при съдията от Софийски районен съд.

Предполагам трябва да отида в Софийски градски съд и да подам молба за отказ от дело, но никъде не намерих точна информация за процедурата.

Прадварително Благодаря за всички отговори :)


Не препоръчвам да направите отказ от иска, тъй като отказът от иск ви лишава от право на иск в последващ спор между строителя и вас на същото основание.
Във вашия случай няма място за емоции! Платили сте цена за изпълнение на СМР, което трябва да отговаря на изискванията за качество, количество и време за изпълнение. Ако е налице неточно изпълнение от страна на строителя, то той носи отговорност за обещетение към всички вас.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот victorpatrick » 01 Авг 2023, 10:43

Здравейте!

Когато решите да се откажете от делото като ищец, трябва да следвате определени стъпки за подаване на молба за отказ от делото. Ето някои насоки, които може да ви помогнат:

Проверете процедурата: Всеки съд може да има малко различна процедура за подаване на молба за отказ от делото. Първо проверете уебсайта на съда или се свържете със служителите там, за да получите информация за процедурата за отказ.

Подгответе молбата: Направете писмена молба за отказ от делото, която да включва вашите лични данни, данни за делото и причините за отказа. Препоръчително е да посочите причините за вашия отказ от делото, както и факта, че сте сключили споразумение срещу строителя. Rainbow Friends: Chapter 2
victorpatrick
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Юни 2023, 10:29

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот dimist » 01 Авг 2023, 12:23

victorpatrick написа:Здравейте!

Когато решите да се откажете от делото като ищец, трябва да следвате определени стъпки за подаване на молба за отказ от делото. Ето някои насоки, които може да ви помогнат:

Проверете процедурата: Всеки съд може да има малко различна процедура за подаване на молба за отказ от делото. Първо проверете уебсайта на съда или се свържете със служителите там, за да получите информация за процедурата за отказ.

Подгответе молбата: Направете писмена молба за отказ от делото, която да включва вашите лични данни, данни за делото и причините за отказа. Препоръчително е да посочите причините за вашия отказ от делото, както и факта, че сте сключили споразумение срещу строителя. Rainbow Friends: Chapter 2


Всички съдилища имат еднаква процедура за отказ или оттегляне на иска, уредени са ГПК - чл. 232 /оттегляне/ и член 233 /отказ/. Но като сте в добри отношения със строителя, препоръчвам чл. 234 - спогодба, за да сте сигурен, че няма да дължите разноски. Като гледам, тоя въпрос ви убягва, а е важен, за пари става дума все пак. Ако сте заплатили някакви разноски, губите ги, но поне да не дължите на ответника.
dimist
Потребител
 
Мнения: 619
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот ykovachev » 01 Авг 2023, 13:51

Колега dimist, тази замряла тема от 2017 г. (както и други) е ексхумирана от поредния чатбот с профил victorpatrick. То от 2017 досега спорът, както и да се е движил, все е прикючил. Призовавам всички активни участници да не се връзват на общите лафове на чатботовете, защото очевидно засега те не са в състояние да заменят живите юристи, да ме прощава victorpatrick.
Общите лафове разкриват и машинното авторство. Като почнем от това, че всеки съд можел да има малко различна процедура - ми да, в различните държави може. Другата чудесия - да посочиш причини за отказа - нито за отказ, нито за оттегляне на иск законът изисква мотивиране. Но чатботът първо трябва да смели българския ГПК, а още не му стигат процесорите за това явно. А лафът "споразумение СРЕЩУ строителя" просто кърти и навежда на мисълта, че това е премелено през някакъв транслейтър, вероятно от английски.
Досега не помня да съм писал след чатбот тук, не мисля и да пиша повече - само призовавам отново кадърните колеги да не хранят чатботските упражнения по приключени теми, а ако може и администрацията на форума да трие поне мненията по такива 6-тодишни теми, чието развитие отдавна е приключило, ще бъде чудесно.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Как мога да се откажа от дело като ищец?

Мнениеот guest1 » 01 Авг 2023, 20:46

ykovachev написа:... а ако може и администрацията на форума да трие поне мненията по такива 6-тодишни теми, чието развитие отдавна е приключило, ще бъде чудесно.

Нап лно съм съгласен.
Даже може- каквато практика има на други места - старите теми да се архивират и заключват.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron