начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Казуси за недвижими имоти


Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот remil » 24 Юли 2017, 09:23

Така и така сте загрели, та да попитам и аз. Наследник съм на 1/2 имот. Другата 1/2 се държи от втората съпруга на баща ми, която от смъртта на баща ми, вече 4 години, живее в имота, без да ме допуска в него. Има ли вероятност да придобие целия имот?
remil
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Май 2004, 23:17
Местоположение: София

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2017, 09:27

Като стой та гледай! Трябват й още 6 години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот telman » 24 Юли 2017, 21:16

Трябва да демонстрира претенции за собственост.
Не е достатъчно.

Наскоро имаше решение на Върховния съд, че ако се снабди с нотариален акт - констативен, тоест демонстрира явно намерение да придобие вещто - тече срок, от нотариалния акт.

На практика трудно се уважават искове за давност, демонстрацията трябва да е явна и недвусмислена.
10 години текат от деня на покупката - например с фалшиви документи, които не могат да направят купувача собственик веднага - затова ес чака 10 години.

Съдиите масово отхвърлят претенции за давност. Аз му плащах данъците, аз плащах тока, аз си го записах в данъчното, това са невалидни действия. Трябва нещо, което да се доведе до знанието на другия.

Хората купуват вече имоти по цял свят - едното оспорване на собствеността не едостатъчно.
Заминаваш в чужбина - и един вид те налазват роднините. Да, ама не е так.
telman
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 24 Юли 2017, 20:46

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот ivanov_p » 25 Юли 2017, 07:07

Щом не е така и съдилищата масово отхвърлят такива искове няма защо да се притеснява човека.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот gpn17 » 29 Ное 2017, 18:32

Привет, колеги!
Студент съм още, но четейки мисля че правилно схванах как се решава един мой казус, съгласно:

"Независимо от какъв юридически факт произтича съсобствеността, е възможно този от съсобствениците, който упражнява фактическа власт върху чуждите идеални части, да превърне с едностранни действия държането им във владение. Ако се позовава на придобивна давност за чуждата идеална част, той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е обективирал спрямо останалите съсобственици намерението да владее техните идеални части за себе си."

Съсобственик владее недвижим имот от 20 г., той е наследник на майка си, но няма нотариален акт за това. Другите сънаследници никога не са проявявали интерес към имота. Следователно този съсобственик може да си издаде констативен НА по обстоятелствена проверка, ако разсъждавам правилно той няма да има материална доказателствена сила и другите наследници могат да го оспорят по съдебен ред. Т.е., въпросът ми е, за да бъде издаден констативен НА за придобиване по давност, необходимо ли е съсобственика да е обективирал спрямо останалите съсобственици намерението си.
Предварително благодаря за оказаното внимание, уважаеми колеги! :)
gpn17
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 07 Апр 2017, 21:11

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот pendeva » 12 Дек 2017, 15:10

Здравейте, при подаване на Молба декларация до община за извършване на обстоятелствена проверка след което се получат възражения от останалите наследници за издаване на справки и удостоверение по отношение на описаният молбата имот в следствие на което се постанови отказ за издаване на удостоверението как бихме могли да се защитим при евентуално обжалване.
pendeva
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2017, 11:48

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот sotkanin » 26 Дек 2017, 03:00

pendeva написа:Здравейте, при подаване на Молба декларация до община за извършване на обстоятелствена проверка след което се получат възражения от останалите наследници за издаване на справки и удостоверение по отношение на описаният молбата имот в следствие на което се постанови отказ за издаване на удостоверението как бихме могли да се защитим при евентуално обжалване.

Прекрасно съставено изречение !!!! xD
sotkanin
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Фев 2017, 00:03

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот omar2002 » 23 Яну 2018, 08:16

Здравейте!

m8bet
omar2002
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Окт 2017, 10:59

Re: ПРИДОБИВАНЕ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ ПО ДАВНОСТ

Мнениеот val1980 » 06 Мар 2018, 10:02

СПЕШНО СЕ не НУЖДАЯ ОТ СЪВЕТ!!!А МОЖЕ И НАПРАВО ОТ АДВОКАТ!
Здравейте,нов потребител съм и предварително моля да бъда извинена за допуснатите грешки.
Трябва ми много добър адвокат за въпрос със придобиване по давност на имот,вече имам призовка и времето ни тече.Става въпрос за жилище в което живеем с майка ми от повече от 10 години/при майка ми има около 20 горе долу/при мен има прекъсване на този процес.Тя и бившият и приятел на който по документи е жилището живеят на семейни начала от 98год., майка ми чрез пълномощно строи и владее имота и съответно вкарва голяма сума пари за подобрението му.От 2006г до момента бившият и приятел не идва и не ползва жилището в което живеем,и по негово настояване сме тук.Предстоеше да сключат брак, но преди 2 години го хванахме с друга жена.Съответно брак нямаше, последваха заплахи,закани и побой над майка ми.Имаме медицински свидетелства и т.н.Вскички съседи и собственици в блока знаят че майка ми е собственик и че никой не я е притеснявал или изисквал от нея или от мен да напускаме жилището,или да ни иска наем.Вложили сме много средтва в това жилище и това е ясно на върпосния бивш.Сдве деца съм,сама жена,незнам какво да правя и как да постъпя.Ходих при адвокати и тримата ми казаха различни мнения.Моля за помощ!Това че имат съвместно съжителство от толкова години и че може да се докаже че тя живее тук от толкова години не играе ли роля?Сега в жалбата си въпросния бивш господин иска да напуснем жилището и лъже за времето в което живее с майка ми/междрувременно той си живее в друг имот с любовницата си/.Може ли да се изкара констативен акт за собственост за въпросното жилище?ще има ли някакъв смисъл?предварително ви благодаря за съветите и помощта.Ако някой иска да помогне мога да дам и телефон - от Варна съм
val1980
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 06 Мар 2018, 09:37

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron