начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Придобиване на имот по наследство

Казуси за недвижими имоти


Придобиване на имот по наследство

Мнениеот svetlio_br » 05 Сеп 2017, 12:47

Здравейте,

Искам да Ви попитам, след смъртта на баба ми и дядо ми, аз съм единственият наследник, защото и баща ми е починал продобивам апартамент, но в последствие разбрах, че не са плащани данъци от много време. Въпросът трябва ли да платя старите данъци, които за на баба ми и дядо ми на името, за да мога да си прехвърля собствеността на мое име с подаване на декларация по чл. 14 ?

Благодаря!
svetlio_br
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Сеп 2017, 12:40

Re: Придобиване на имот по наследство

Мнениеот n_ikito » 05 Сеп 2017, 12:55

Наследството включва не само активите, но и пасивите към момента на откриването му. :idea: Не би следвало да имате проблем с предеклариране, но Общината може да си търси от Вас дължимите данъци, ако не са погасени.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Придобиване на имот по наследство

Мнениеот svetlio_br » 05 Сеп 2017, 13:01

Благодаря!
Аз няма да ги оставя не погасени, но понеже съм доста, затова искам да си подам декларацията и във времето ще ги платя! Просто незнаех, дали ще ми я приемат без да платя данъците.
svetlio_br
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Сеп 2017, 12:40

Re: Придобиване на имот по наследство

Мнениеот n_ikito » 05 Сеп 2017, 13:09

Имате срок :idea: , ако го пропуснете :arrow: глоба!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Придобиване на имот по наследство

Мнениеот jhoro » 05 Сеп 2017, 14:41

Както Ви е казал n_ikito - приемайки наследството - Вие приемате както активите, така и пасивите.
Действията Ви са следните:
1. Отивате в местната данъчна служба и искате справка за задълженията.
2. Отделяте тези, който са от преди повече от 5 години и подавате заявление, свободен текст, че искате за тези задължения да се приложи давностния срок. Съгласно
Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено, или изпълнението е спряно по искане на длъжника.
ДОПК

Тоест - ако едно задължение е от август 2010 година - брои се от 01.01.2011 г. На 31.12.2015 г е изтекъл давностния срок на това задължение. На практика самото задължение не се заличава или премахва, но отпада възможността за принудително събиране. При желание (и възможност) от Ваша страна - може да го платите доброволно.
Чл. 174. Не подлежат на връщане доброволно платени публични задължения, изпълнени след изтичане на давностния срок, включително отписаните по реда на чл. 173.

3. За тези, който не могат да бъдат отписани, и които в същото време Вие нямате възможност да заплатите - в ДОПК има цяла „Глава двадесет и втора. ОТСРОЧВАНЕ И РАЗСРОЧВАНЕ“
Вие декларирате желанието си да погасите тези задължения, но в същото време - и невъзможността да го направите накуп. Много вероятно да успете да стигнете до взаимноизгодно решение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Придобиване на имот по наследство

Мнениеот svetlio_br » 06 Сеп 2017, 13:12

Благодаря за изчерпателния отговор.
svetlio_br
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Сеп 2017, 12:40


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron