начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Смяна на фамилно име на сина ми

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смяна на фамилно име на сина ми

Мнениеот komat » 22 Апр 2006, 11:24

На 26.06.06г. се роди сина ми. Исках да напиша фамилията на рода ни, но не ми разрешиха защото аз самия не нося тази фамилия. Искам да попитам как мога да сменя фамилията на детето и дали можем да сменим и ние със съпругата си фамилните имена/тя е приела сегашната ми фамилия/. И евентуално колко би ми струвало. Благодаря.
Последна промяна komat на 17 Апр 2008, 00:39, променена общо 1 път
komat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Апр 2006, 11:11

Мнениеот lakov » 22 Апр 2006, 13:53

....охранително съдебно производство по ГПК пред Районния съд..., обаче трябва да има ВАЖНИ обстоятелства, налагащи промяна на името - като например да сте известни в обществото с фамилията, която желаете... не е невъзможно.
lakov
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 16 Май 2005, 20:45

Мнениеот airmen » 22 Апр 2006, 14:47

Честито ! С Вашия син сме родени на една дата ! Почти :D Няма пречки Вие и съпругата Ви да подаде молба до РС по местоживеене за промяна на фамилното име: Вашето, на съпругата и на сина Ви. Фактът, че желаете да носите старото родово име, е Важно обстоятелстнво по смисъла на закона - чл. 19 от ЗГР. Молбата да следва да е подкрепена със съответните писмени доказателства, можете да посочите свидетели - Ваши роднини, които да установята фактите. Таксата е 8 лв. Дерзайте и Успех !
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

благодаря.

Мнениеот komat » 22 Апр 2006, 15:34

благодаря, надявам се наистина да стане лесно, не съм правист и малко се притеснявам.
komat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Апр 2006, 11:11

Мнениеот lakov » 22 Апр 2006, 15:54

Успех и от мен !
и все пак - процедурата минава през открито съдебно заседание с участие на прокурор - трябва да се изкотви молба, да се направят доказателствени искания, да се приобщат документи, да се разпитат свидетели ... потърсете помпетентна помощ.
lakov
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 16 Май 2005, 20:45

Мнениеот kontrol » 23 Апр 2006, 01:32

И кое му е важното на обстоятелството? Името е стабилен елемент от гражданското състояние на лицата. Вкл. с оглед правната сигурност, поради това, че промяната не се обявява.
За промяната му е необходим комплекс от причини, всяка от които важна.
- нито вие, нито съпругата Ви, още по-малко детето, сте известни в обществото с родовото име;
- то не е обществено неприемливо или неудобно;
- то не е извън етническите и религиозните Ви традиции;
- нямате вражда с този, чието е името;
- детето може да се социализира и с настоящото име...

Тоест дотук Вие имате само една причина. Дерзайте! Пък и нямаме непререшаемост.

Ще трябва участие/доклад от Д-я "Социално подпомагане", свидетелства за съдимост, деклариране на липса на ограничения. Участва и общината.
По-късно е необходимо изрично писмено искане за отразяване промяната на имената на родителите в акта за раждане на детето.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот airmen » 23 Апр 2006, 09:02

В производството по чл. 19, ал. 3 от ЗГР следва да вземат участие Районна прокуратура, Общината, респ. общините, издали съответните актове за гражданска регистрация ( акт за раждане и акт за граждански брак ). Когато е подадена молба за промяна на фамилното име на малолетно лице, следва да се представи социален доклад от Агенцията за закрила на детето. Производството е охранително. Ако молбата се уважи, съдът разпорежда служебно да се впише промяната в съответните актове за гражданска регистрация. ЗБДС изисква промяната във фамилията да се декларира пред РДВР за корекция на документите за самоличност. Ако лицето е търговец, респ. съдружник в ТД, следва да заяви за вписване в ТР и промяната във фамилията си.
Желанието за носене на родовото име според съдебната практика е важна причина по смисъла на закона. Спомнете си христоматийния случай за съгражданина ни Манчестър Юнайтед. Запознат съм и с друг случай, в който става дума за промяна личното име на малолетно дете, който стигна до ВКС: Детето, по настояване на единия от дядовците, е именувано Каньо ( името на дядото ), въпреки желанието на родителите му да го кръстят Кристофър. След влошаване отношенията между старите и младите, родителите на детето подават молба за промяна на името на детето. В крайна сметка успяха. Мотивите на ВКС са, че името на детето се определя от неговите родители. Между другото има и практика на Европейския съд на правата на човека в Страсбург в тази насока. Съдът разглежда правото на име, респ. промяната като един аспектите на правото на личен живо, прогласено в чл. 8 от ЕКПЧОС.
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

а само за бебето

Мнениеот komat » 25 Апр 2006, 18:07

Искам да попитам дали процедурата за смяна фамилията само за бебето е по-лесна, че аз държа повече то да носи фамилията отколкото ние с майка му.
Благодаря.
komat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Апр 2006, 11:11

Мнениеот airmen » 25 Апр 2006, 18:52

Не е по - различна от процедулата за промяна на фамилията на пълнолетните. Особеността е, че молбата за промяна на фамилията се подава от двамата родители; изисква се становище на Агенцията за закрила на детето; в процеса участват Районна прокуратура и Общината. Съгласно разпоредбите на ЗГР, името на детето се определят от родителите му. Няма законова пречка фамилията на сина Ви да бъде различна от Вашата. Във всички случаи се обърнете към адвокат.
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

Мнениеот kontrol » 25 Апр 2006, 22:12

airmen написа:служебно да се впише промяната в съответните актове за гражданска регистрация.
на титуляра,
ако няма искане
airmen написа:Съгласно разпоредбите на ЗГР, името на детето се определят от родителите му.
собственото
--------------
Тате, тате, Панчо ми каза, че не съм ваше дете, `щото не нося фамилията ви?!?
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот neznaiko » 26 Апр 2006, 12:48

Prostete za vaprosa mi. No niakoi bi li mi obiasnil kakvi sa vajnite obstoiatelstva za promianata na familno ime na edno dete koeto e na 1 mesets? Bilo stanolo izvestno v obshtestvoto s familiata na roda si? Samo za edin mesets jivot kak se stava izvesten v obshtestvoto? Ili pak familiata na roda? MI 4l.14, al. 1 ot ZGR ne predvijda takava hipoteza. Hipotezite tam sa dve bashtinoto ili familnoto ime na bashtata? Za kavo familno ime na roda govorim?
Drugia vapros koito nikoi ne postavi sega e sled kato proizvodstvoto e ohranitelno zashto v 4l. 126a, b"L" ot GPK e kazano ISkovete po 4l.19 ot ZGR? Tozi vapros sam go postavial i predi vav foruma no nikoi ne dade niakakv ubeditelen otgovor. Izobshto ne vzemam stanovishte dali proizvodstvoto e ohranitelno ili iskovo. Prosto mi e interesno sled kato isto4nik na pravoto e zakona i sled tozi zapis v GPK proizvodstvoto iskovo li e ili e ohranitelno:)
Shte se radvam da 4uia pove4e dovodi v dvete posoki:)
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот neznaiko » 26 Апр 2006, 12:49

Prostete za vaprosa mi. No niakoi bi li mi obiasnil kakvi sa vajnite obstoiatelstva za promianata na familno ime na edno dete koeto e na 1 mesets? Bilo stanolo izvestno v obshtestvoto s familiata na roda si? Samo za edin mesets jivot kak se stava izvesten v obshtestvoto? Ili pak familiata na roda? MI 4l.14, al. 1 ot ZGR ne predvijda takava hipoteza. Hipotezite tam sa dve bashtinoto ili familnoto ime na bashtata? Za kavo familno ime na roda govorim?
Drugia vapros koito nikoi ne postavi sega e sled kato proizvodstvoto e ohranitelno zashto v 4l. 126a, b"L" ot GPK e kazano ISkovete po 4l.19 ot ZGR? Tozi vapros sam go postavial i predi vav foruma no nikoi ne dade niakakv ubeditelen otgovor. Izobshto ne vzemam stanovishte dali proizvodstvoto e ohranitelno ili iskovo. Prosto mi e interesno sled kato isto4nik na pravoto e zakona i sled tozi zapis v GPK proizvodstvoto iskovo li e ili e ohranitelno:)
Shte se radvam da 4uia pove4e dovodi v dvete posoki:)
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот neznaiko » 26 Апр 2006, 12:50

Код за потвърждение: Избери целия код
Prostete za vaprosa mi. No niakoi bi li mi obiasnil kakvi sa vajnite obstoiatelstva za promianata na familno ime na edno dete koeto e na 1 mesets? Bilo stanolo izvestno v obshtestvoto s familiata na roda si? Samo za edin mesets jivot kak se stava izvesten v obshtestvoto? Ili pak familiata na roda? MI 4l.14, al. 1 ot ZGR ne predvijda takava hipoteza. Hipotezite tam sa dve bashtinoto ili familnoto ime na bashtata? Za kavo familno ime na roda govorim?
Drugia vapros koito nikoi ne postavi sega e sled kato proizvodstvoto e ohranitelno zashto v 4l. 126a, b"L" ot GPK e kazano ISkovete po 4l.19 ot ZGR? Tozi vapros sam go postavial i predi vav foruma no nikoi ne dade niakakv ubeditelen otgovor. Izobshto ne vzemam stanovishte dali proizvodstvoto e ohranitelno ili iskovo. Prosto mi e interesno sled kato isto4nik na pravoto e zakona i sled tozi zapis v GPK proizvodstvoto iskovo li e ili e ohranitelno:)
Shte se radvam da 4uia pove4e dovodi v dvete posoki:)
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот neznaiko » 26 Апр 2006, 12:52

Izviniavam se za tova 4e kopirah napisanoto niakolko pati.ne sma iskal da dosajdam.Prosto mi davashe niakva greshka
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

за обществото

Мнениеот komat » 27 Апр 2006, 18:30

Действително, сина ми който няма още месец не е известен в обществото с фамилията си, защото не е син на Бритни Спиърс, но точно там е въпроса, че аз искам той да бъде популярен един ден в обществото с тази фамилия. Дано ме разбирате.
komat
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 22 Апр 2006, 11:11

Мнениеот neznaiko » 28 Апр 2006, 08:50

Ubeden sam 4e pove4eto hora shte vi razberat. Dano i sada vi razbere.
Az li4no ne vi razbiram.Ne razbiram i vsi4ki onezi koito iskat da si smeniat imenata. Za men li4no ime moje da se smeni samo ako e osmivashto opozoriavashto ili obshtestvenno nepriemlivo. Izvan tezi slu4ai ime moje da se smeni pri sklu4vane na grajdanski brak pri razvod ili pri osinoviavane. Vsi4ko drugo spored men sa prishtevki. Priznavam 4e dosta ot sadilishata sa liberalni i lesno dopuskat promianata na ime priemaiki 4e sa nalitse vajni obstoiatelstva za tova. Viarno e 4e v Zakona za grajdanskata registratsia niama legalno opredelenie na poniatieto "Vajni obstoiatelstva" no tova ne ozna4ava 4e moje razshiritelno da se talkuva tova poniatie.
I oshte neshto. Za men ne e vajen roda na edin 4ovek a ka4estvata koito toi pritejava. Bebeto vi naistina e oshte malko no to shte porasne. Da re4em 4e v roda na sapruga vi sa potomstveni lekari ili juristi. Naprimer Gerdjikovi ili Stalevi ili niakoia takava izvestna no ne trivialna familia. V edin moment sina vi reshi i toi da stane jurist. Ako sina vi si ima ka4estva nego shte go otseniat zaradi ka4estvata mu a ne zaradi imeto mu. Ako oba4e ne vdiava nishto to togava s kakvato i da e familia ne samo 4e niama da se realizira a naprotiv-shte se izloji. Taka 4e ne raz4itaite mnogo na imeto. I tova 4e dnes danena familia e sred preuspelite balgari ne ozna4ava 4e sled 20-30 godini pak shte e taka.
Prosto priemete 4e sina vi e li4nost i shte postigne uspehi ili neuspehi v jivota blagodarenie na sebe si a ne blagodarenie na pradiado si
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

zabravih nai - vajnoto

Мнениеот neznaiko » 28 Апр 2006, 08:58

Ubeden sam 4e vie i sapruga Vi shte obi4ate sina si tolkova mnogo bez zna4enie dali e s famisa Georgiev ili s familia Ivanov
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron