начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

За специалисти по закона за наследството

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


За специалисти по закона за наследството

Мнениеот ivan505 » 24 Юни 2010, 20:07

Здравейте, ето една ситуация която трябва да реша.Въпроса е кой има право на наследство? Петър е наследодателя той е починал 2000 г.Той няма деца,няма и съпруга,има починала майка и починал баща почина ли 1990г и двамата.Бащата на наследодателя се казва Иван,той има две сестри марина и Мария починали през 1989 година и двете.Марина е оставила двама живи наследника Иванка и Минка, а Мария е оставила също двама живи наследника , Тонка и Дона. Майката на нашия наследодател Петър се е казвала Елена,тя имала две сестри и двама братя които са починали всичките ,техните имена и дати на смърт са Мина-починала -84г, Митьо -починал-76,Йордан- починал -95 год. и Станка-починала -78 год.Съответно Мина е оставила за наследници Огнян -починал през 1990 г и е посочил за свой наследник Дена и самата тя Дена -починала 2001 год ,която е оставила двама живи наследници Гергана и Веско.Митьо е оставил за наследници двма наследници един жив и един починал Мирослава която е жива и починалия Васил през 1997 год., който е оставил за наследници в Красимира и Мелена.Брата на елена Йордан е починал -през 1995 г и е оставила за наследници Елена и Ивана.А сестрата на починалата Елена ,Станка, която е починала през 1976 год. е оставила за наследник Христо който е починал през 1998 год. и е оставил за наследник Вичо, който е починал през 1999 год. и е оставил за наследници Христина и Теодора. Въпроса ми е кои имат право да наследяват и в какви дялове .Има да се делят 27 хиляди лева от наследниците които имат право за това.Мерси предварително на тия които ще се опитат да помогнат.
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 24 Юни 2010, 23:47

Живите от IV ред наследяват поравно и тези от IV степен изключват тези от по-долна степен. Единствено ако починалият 2001г. (ако правилно съм разбрал е наследник на Мина? - или е наследник на огнян - тогава въобще не става дума...) от 4 ред 4 степен не е приел наследството, може да има наследствена трансмисия към неговите низходящи, които иначе са от 5 степен.
Ако не греша в размишленията, първите братовчеди (децата на братята и сестрите на майка му и баща му - Иванка, Минка, Тонка, Донка откъм бащата и Елена, Ивана, Мирослава откъм майката), които са живи към 2000г. трябва да го наследят този наследодател и да получат по 1/7 от наследството -> 3857лв. за всеки.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 25 Юни 2010, 09:20

разковничето тук би трябвало да тръгне от МИНА,тя е починала и е оставила двама съответно Огнян , който е починал 1990 г., и Дена -която за разлика от Огнян е починала след наследодателя , тоест има право да получи наследство, но нея ,Дена я заместват нейните низходящи Гергана и Веско ,така че дяловете стават според мен 9!
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот portokal » 25 Юни 2010, 09:45

Сички живи към 2000 г. първи братчеди на Петър - загубих сметката колко са - наследяват, децата и внуците на починалите - не, заместване тук няма. Дяловете са равни.

Всъщност колегата по-горе правилно е преброил преди мен целия калабалък - това са наследниците, с дялове по 1/7.
Това в случай, че под "наследник" навсякъде разбираш син или дъщеря. Ако някой измежду
Иванка, Минка, Тонка, Дона, Мирослава, Елена и Ивана
НЕ Е първи братовчед на Петър, значи не е и негов наследник.

Дена не се разбра каква е, но явно е дъщеря или съпруга на Огнян, или пък наследница на Огнян по завещание, така че тя не наследява Петър. Ако обаче е дъщеря на Мина и сестра на Огнян, наследява и тя и съответно нейните деца.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 25 Юни 2010, 18:02

Огнян и Дена са брат и сестра!!След смърта на Огнян се оказва, че за свой наследник е посочил ДЕНА...Бройте пак дяловете на цифрата седем не се съгласявам :)
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 25 Юни 2010, 18:13

огнян, който е починал 90г., посочва за свой заместник сестра си. А тя умира 2001г., ако съм разбрал дотук.
В този случай 2 варианта:
8 първи братовчеди -> 1/8 идеална част за всеки към момента на откриване на наследството (2000г.)
ако към смъртта на Дена тя не е приела наследството на Петър, нейните наследници по закон и завещание (а не само децата й!) имат право да приемат припадащата й се част в съответните идеални части от наследството на Петър.
По-надолу от 4 ред 4 степен няма как да са наследници в този казус, освен при наследствена трансмисия!
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 26 Юни 2010, 00:32

първите братовчеди са 7 ,имаме и две деца наследници на единия братовчед Дена, тоест децата на дена ,те трябва да я наследят бройте вярно степените,според мен общо трябва да иамаме 9 наседника..
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 26 Юни 2010, 10:33

Съгласно чл. 1 от ЗН "Наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия". Към 2000г. има, по данните които сте дали, 8 (живи) наследника на наследодателя!
През 2001г. какво се случва е релевантно само в хипотезата на:
Чл. 57. Когато наследникът умре, преди да е приел наследството или преди да се е отказал от него, всеки от неговите наследници може да приеме това наследство само ако приеме и наследството на своя наследодател; той може да се откаже от същото наследство, макар да е приел наследството на последния.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 26 Юни 2010, 15:39

По данните които съм дал живите наследници с право на наследяване според мен са 9 човека..а не са 8, бройте по внимателно...
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 26 Юни 2010, 16:51

дано не го приемеш като заяждане, ама си държа на своето:
преброй по първия си пост в темата колко са живите към 2000г. първи братовчеди на този наследодател и ще получиш броя на неговите наследници. Ако смяташ, че някой различен от първи братовчед (дете на брат/сестра на майка му и баща му) му е наследник, смятам че си в грешка; ако не смяташ така, значи аз имам някакъв проблем в пресмятането.
последна оферта от мен - 8 наследника, 3375 лв. за всеки от тях :)
Поздрави

едит: виждам, че ти ги броиш 9 защото смяташ, че децата на починалата 2001г. наследяват. Това, според мен, е възможно, ако починалата не е приела наследството; но дори да има НТ тогава неин наследник на общо основание наред с децата й, ще бъде и съпругът й, така както и евентуални заветници доколкото не накърняват запазена част!
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот dfani » 27 Юни 2010, 12:01

Здравейте, считам че наследниците са останалите живи първи браточеди,а те според мен са 7, аргумент -чл.8, ал.4 от ЗН. Първи братовчеди от страна на бащата - 4-ма. От дтрана н майката - децата на Йордан -2, едната дъщеря на Митьо. Не е ясно каква е Дена , но тя не наследява , защото първият братовчед на наследодателя Петар , Огнян е починал.
dfani
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Дек 2003, 13:44
Местоположение: гр. Елена

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот dfani » 27 Юни 2010, 12:51

Ако Дена е сестра на Огнян , то наследница е и Дена , като първа братовчедка на Петър. Тя ще бъде заместена от двете си деца - те ще получат по 1/16 от наследството на Петър.
dfani
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Дек 2003, 13:44
Местоположение: гр. Елена

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот ivan505 » 27 Юни 2010, 23:11

Kолега няма да се наследява по описания от теб начин по 1/16 а двете деца на дена ще имат равни дялове, като дяловете на тези от 3-та степен /първите братовчеди/,тоест всеки ще има по 1/9 част.Така мисля аз.
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron