начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

За специалисти по закона за наследството

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


За специалисти по закона за наследството

Мнениеот ivan505 » 24 Юни 2010, 20:07

Здравейте, ето една ситуация която трябва да реша.Въпроса е кой има право на наследство? Петър е наследодателя той е починал 2000 г.Той няма деца,няма и съпруга,има починала майка и починал баща почина ли 1990г и двамата.Бащата на наследодателя се казва Иван,той има две сестри марина и Мария починали през 1989 година и двете.Марина е оставила двама живи наследника Иванка и Минка, а Мария е оставила също двама живи наследника , Тонка и Дона. Майката на нашия наследодател Петър се е казвала Елена,тя имала две сестри и двама братя които са починали всичките ,техните имена и дати на смърт са Мина-починала -84г, Митьо -починал-76,Йордан- починал -95 год. и Станка-починала -78 год.Съответно Мина е оставила за наследници Огнян -починал през 1990 г и е посочил за свой наследник Дена и самата тя Дена -починала 2001 год ,която е оставила двама живи наследници Гергана и Веско.Митьо е оставил за наследници двма наследници един жив и един починал Мирослава която е жива и починалия Васил през 1997 год., който е оставил за наследници в Красимира и Мелена.Брата на елена Йордан е починал -през 1995 г и е оставила за наследници Елена и Ивана.А сестрата на починалата Елена ,Станка, която е починала през 1976 год. е оставила за наследник Христо който е починал през 1998 год. и е оставил за наследник Вичо, който е починал през 1999 год. и е оставил за наследници Христина и Теодора. Въпроса ми е кои имат право да наследяват и в какви дялове .Има да се делят 27 хиляди лева от наследниците които имат право за това.Мерси предварително на тия които ще се опитат да помогнат.
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 24 Юни 2010, 23:47

Живите от IV ред наследяват поравно и тези от IV степен изключват тези от по-долна степен. Единствено ако починалият 2001г. (ако правилно съм разбрал е наследник на Мина? - или е наследник на огнян - тогава въобще не става дума...) от 4 ред 4 степен не е приел наследството, може да има наследствена трансмисия към неговите низходящи, които иначе са от 5 степен.
Ако не греша в размишленията, първите братовчеди (децата на братята и сестрите на майка му и баща му - Иванка, Минка, Тонка, Донка откъм бащата и Елена, Ивана, Мирослава откъм майката), които са живи към 2000г. трябва да го наследят този наследодател и да получат по 1/7 от наследството -> 3857лв. за всеки.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 25 Юни 2010, 09:20

разковничето тук би трябвало да тръгне от МИНА,тя е починала и е оставила двама съответно Огнян , който е починал 1990 г., и Дена -която за разлика от Огнян е починала след наследодателя , тоест има право да получи наследство, но нея ,Дена я заместват нейните низходящи Гергана и Веско ,така че дяловете стават според мен 9!
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот portokal » 25 Юни 2010, 09:45

Сички живи към 2000 г. първи братчеди на Петър - загубих сметката колко са - наследяват, децата и внуците на починалите - не, заместване тук няма. Дяловете са равни.

Всъщност колегата по-горе правилно е преброил преди мен целия калабалък - това са наследниците, с дялове по 1/7.
Това в случай, че под "наследник" навсякъде разбираш син или дъщеря. Ако някой измежду
Иванка, Минка, Тонка, Дона, Мирослава, Елена и Ивана
НЕ Е първи братовчед на Петър, значи не е и негов наследник.

Дена не се разбра каква е, но явно е дъщеря или съпруга на Огнян, или пък наследница на Огнян по завещание, така че тя не наследява Петър. Ако обаче е дъщеря на Мина и сестра на Огнян, наследява и тя и съответно нейните деца.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 25 Юни 2010, 18:02

Огнян и Дена са брат и сестра!!След смърта на Огнян се оказва, че за свой наследник е посочил ДЕНА...Бройте пак дяловете на цифрата седем не се съгласявам :)
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 25 Юни 2010, 18:13

огнян, който е починал 90г., посочва за свой заместник сестра си. А тя умира 2001г., ако съм разбрал дотук.
В този случай 2 варианта:
8 първи братовчеди -> 1/8 идеална част за всеки към момента на откриване на наследството (2000г.)
ако към смъртта на Дена тя не е приела наследството на Петър, нейните наследници по закон и завещание (а не само децата й!) имат право да приемат припадащата й се част в съответните идеални части от наследството на Петър.
По-надолу от 4 ред 4 степен няма как да са наследници в този казус, освен при наследствена трансмисия!
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 26 Юни 2010, 00:32

първите братовчеди са 7 ,имаме и две деца наследници на единия братовчед Дена, тоест децата на дена ,те трябва да я наследят бройте вярно степените,според мен общо трябва да иамаме 9 наседника..
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 26 Юни 2010, 10:33

Съгласно чл. 1 от ЗН "Наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия". Към 2000г. има, по данните които сте дали, 8 (живи) наследника на наследодателя!
През 2001г. какво се случва е релевантно само в хипотезата на:
Чл. 57. Когато наследникът умре, преди да е приел наследството или преди да се е отказал от него, всеки от неговите наследници може да приеме това наследство само ако приеме и наследството на своя наследодател; той може да се откаже от същото наследство, макар да е приел наследството на последния.
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот ivan505 » 26 Юни 2010, 15:39

По данните които съм дал живите наследници с право на наследяване според мен са 9 човека..а не са 8, бройте по внимателно...
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05

Re: За специалисти по за кона за наследството

Мнениеот lexter » 26 Юни 2010, 16:51

дано не го приемеш като заяждане, ама си държа на своето:
преброй по първия си пост в темата колко са живите към 2000г. първи братовчеди на този наследодател и ще получиш броя на неговите наследници. Ако смяташ, че някой различен от първи братовчед (дете на брат/сестра на майка му и баща му) му е наследник, смятам че си в грешка; ако не смяташ така, значи аз имам някакъв проблем в пресмятането.
последна оферта от мен - 8 наследника, 3375 лв. за всеки от тях :)
Поздрави

едит: виждам, че ти ги броиш 9 защото смяташ, че децата на починалата 2001г. наследяват. Това, според мен, е възможно, ако починалата не е приела наследството; но дори да има НТ тогава неин наследник на общо основание наред с децата й, ще бъде и съпругът й, така както и евентуални заветници доколкото не накърняват запазена част!
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот dfani » 27 Юни 2010, 12:01

Здравейте, считам че наследниците са останалите живи първи браточеди,а те според мен са 7, аргумент -чл.8, ал.4 от ЗН. Първи братовчеди от страна на бащата - 4-ма. От дтрана н майката - децата на Йордан -2, едната дъщеря на Митьо. Не е ясно каква е Дена , но тя не наследява , защото първият братовчед на наследодателя Петар , Огнян е починал.
dfani
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Дек 2003, 13:44
Местоположение: гр. Елена

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот dfani » 27 Юни 2010, 12:51

Ако Дена е сестра на Огнян , то наследница е и Дена , като първа братовчедка на Петър. Тя ще бъде заместена от двете си деца - те ще получат по 1/16 от наследството на Петър.
dfani
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 10 Дек 2003, 13:44
Местоположение: гр. Елена

Re: За специалисти по закона за наследството

Мнениеот ivan505 » 27 Юни 2010, 23:11

Kолега няма да се наследява по описания от теб начин по 1/16 а двете деца на дена ще имат равни дялове, като дяловете на тези от 3-та степен /първите братовчеди/,тоест всеки ще има по 1/9 част.Така мисля аз.
ivan505
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 09 Ное 2008, 00:05


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron