начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Адресна Регистрация

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Адресна Регистрация

Мнениеот daliq » 30 Авг 2010, 20:53

Здравейте! Имам нужда да си изясня следното:

Желая да декларирам пред данъчните новопридобит имот като основно жилище. Постоянният ми адрес, обаче е друг и по принцип не ми е нужно да го променям, защото на него живеят родителите ми

Та, въпросът ми е: необходимо ли ще бъде след тази промяна, да сменям адресната си регистрация в полицията(и съответно личната си карта) Т.е. длъжни ли сме, да се водим адресно регистрирани на адреса на основното си жилище?
И ако не сменя адреса по лична карта , ползвам ли отстъпката за основно жилище при плащане на данъка?
daliq
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Юли 2010, 18:27

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот namakak » 30 Авг 2010, 21:39

Има официален адрес и настоящ.Което не касае личните данни,които са за друго по което могат да ви издирят.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот hidden » 30 Авг 2010, 21:46

daliq написа:необходимо ли ще бъде след тази промяна, да сменям адресната си регистрация в полицията(и съответно личната си карта) Т.е. длъжни ли сме, да се водим адресно регистрирани на адреса на основното си жилище?

Съгласо Закона за гражданската регистрация сте длъжни в 30 дневен срок от промяна на местопребиваването си да заявите в общината (не в полицията) промяна на адреса. Ако това е адресът, на който живеете постоянно, следва да заявите промяна и в настоящия, и в постоянния адрес. Ако живеете там само временно, следва да заявите за промяна само настоящия си адрес.
Санкцията е - глоба.
namakak написа:Има официален адрес и настоящ.

Т.е. настоящият адрес е "неофициален"???
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот namakak » 30 Авг 2010, 22:08

Заявявате го,за да ви издирят по ЕГН.Задължен сте по закон,когато се установите на настоящия адрес.Нали все пак трябва да знаете кой ще е настоящия :wink:
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот hidden » 30 Авг 2010, 22:35

namakak написа:Заявявате го,за да ви издирят по ЕГН.Задължен сте по закон,когато се установите на настоящия адрес.Нали все пак трябва да знаете кой ще е настоящия :wink:

Отказвам да търся смисъл в това безсмислено мнение.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот namakak » 30 Авг 2010, 22:57

Очаква ви глоба :twisted: Все някъде трябва да си получите призовката за изпълнително дело от топлофиксираните тръби.
За да можете да се защитите ,ще трябва да установите адреса си,когато си намерите подходяща годишна квартира за постоянно.Всички знаем,че наемите постоянно спадат и не сме виновни за вашия ненавременен отрицателен отговор на нежелание.Нсе пак е ваша темата,на нас ни е все тая..,забрави благодарнико..
Консултацията с адвокат е належаща във ващия противоречащ казус.Иначе ви чака солидна глоба с лихви и отнемане на ниви и гори,в които имате дял.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот toni_sf » 31 Авг 2010, 09:58

:D тук ще се намеся , всеки един Бг гражданин има постоянен адрес и не е длъжен да живее на него той е необходим за получаване на кореспонденция каквато и била, това е официялен адрес , временният адрес е там кьдето живееш и ако искаш кореспонденция там си го обявяваш при когото трябва а всеки по желание може да си сменя постоянният ако смята че така ще му е по добре :D не го цитирам по закона :D та мисля да и кажа на питащата не си длъжна да си живееш в него и да си правиш там постоянен адрес :D защото ако ти писне след 2-3 гможе да го смениш и пак ли ще си вадиш лична карта с нов адрес
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот daliq » 31 Авг 2010, 10:27

Така ще обясня по подробно , явно не съм се уточнила , защото има много безсмислени коментари.
Аз живея с моите родители , на моят постоянен адрес - примерно ул баба тонка 26 , цял живот на него съм живяла
Закупувам си имот на ул иван вазов 15 - не живея там , скоро няма и да живея в новозакупеният имот. нямам друг имот на мое име само този - ул иван вазов 15,
Декларирам в данъчното имота , спазвайки посоченият в закона срок за това.
ЗА ДА ПОЛЗВАМ ОТСТЪПКАТА ЗА ГОДИШЕН ДАНЪК ВЪРХУ ОСНОВНО ЖИЛИЩЕ НА УЛ ИВАН ВАЗОВ 15 - ЯВНО Е ТАКОВА ЩОМ НЯМАМ ДРУГО НА МОЕ ИМЕ , ТРЯБВА ЛИ ДА СМЕНЯМ АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ ? ИЛИ ЛИЧНА КАРТА? и да се водя на новият адрес.

Благодаря предварително за отговорите.
toni_sf - благодаря за отговора половината от въпроса ми се изясни
daliq
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Юли 2010, 18:27

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот toni_sf » 31 Авг 2010, 10:38

до-daliq стига да сьм ти помогнал с моят отговор ,но явно и аз нещо съм пропуснал ,понеже не съм запознат с данъците какво означава да ползваш отстъпка за основно жилище от данъка, знам това че като получиш писмо от данъчните за дължимата такса в срока за плащане имаш право на 5% ако го платиш в рамките на посоченото време
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот daliq » 31 Авг 2010, 11:10

Ако жилището е основно , годишният данък е наполовина , Колкото и имота да имаш трябва да посочиш един основен , върху който плащаш само 50 процента от данъка.
Но не знам дали трябва да си адресно регистриран че живееш там , за да ползваш тази отстъпка. Т.е ако живея на друг адрес, но притежавам само това жилище , по всякаква логика то би трябвало да ми е осново . Има ли връзка между системите на данъчното , полицията и общината ?
daliq
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Юли 2010, 18:27

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот toni_sf » 31 Авг 2010, 11:48

това се говореше да стане ,ама дали вече има изградена връзка според мен би трябвало да има затова ти казах ти си направи на новото жилище временен адрес а постояният си го запази а и вече по новият закон по ЗУЕС се записваш в домовата книга като собственик
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот daliq » 31 Авг 2010, 12:00

благодаря на всички , ето коментари по темата ако и друг има такъв проблем

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=493639.0
daliq
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Юли 2010, 18:27

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот daliq » 31 Авг 2010, 17:33

Ахам значи служителката ме излъга , тя ми каза че не е задължително , но е желателно. Аз ще променя само регистрацията в общината и до там . Личната си карта , няма да я сменя , защото- В закона не е указано, че основно жилище съвпада с постоянен адрес.


§ 1. По смисъла на този закон:
2. "Основно жилище" е имотът, който служи за задоволяване на жилищните нужди на гражданина и членовете на неговото семейство през преобладаващата част от годината.

Преобладаващата част от годината - означава по голямата част от годината , т.е това няма връзка с личната карта за мен , а само с регистрацията в общината , поне за да мога законово да се заям с тях ако не ми го сметнат за основно жилище.
daliq
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Юли 2010, 18:27

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот toni_sf » 01 Сеп 2010, 10:53

до-daliq не могат да не ти го сметнат за основно щом нямаш нищо друго на твое име или на сьпруг .тук ще направя едно отклонение и мисля ,че ще съм прав ако по време на брака съпруга ти е придобил собственост и сте дали декларация пак ,ако не си омьжена си в правото си .даже снощи имах среща с един адвокат и го питах по твоя казус и отговора беше че защо трябва да имаш постоянен адрес на основното си жилище за да ползваш тази отстьпка
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот kirile » 26 Сеп 2010, 14:16

Здравейте ! И аз имам един въпрос , касаещ адресна регистрация.
Сградата е строена 1978 г. и има 8 апартамента. НА от 1981 г. - за 2 апартамента НА с адрес на имота ул."Дунав" 54 , а за 6 апартамента НА с адрес на имота ул."Дунав" 56. И досега на табелата пред входа пише ул."Дунав" 54 - 56. Доколкото знам една сграда не може да се намира на два адреса и по този повод преди няколко месеца подадох заявление в Общината за издаване на удостоверение за адреса на сградата. В удостоверението пише , че нашата сграда е с адрес ул."Дунав" 56 , а съседната сграда е с адрес ул."Дунав" 52. В акта за частна Общинска собственост на земята също пише адрес на УПИ ул."Дунав" 56. В момента изтича валидността на личната ми карта и е необходимо да я сменя. В сегашната ми лична карта съм с адрес ул."Дунав" 54 и поради това реших да подам заявление в Общината за постоянен и настоящ адрес ул."Дунав " 56 и новата ми лична карта да е с този адрес , но служителката в отдел ГРАО ми заяви , че не може да приеме заявлението , тъй като в информационната система адрес ул."Дунав" 56 не съществува. Доколкото знам съседите ми , с които съм в личен конфликт по този въпрос , преди около месец са подали молба за смяна на адресната регистрация на сградата от ул."Дунав" 56 на ул."Дунав" 54 , което отговаря на адреса на техните НА , но не на моя и този на Общината , като в този смисъл е издадено удостоверение в пълно противоречие с издаденото ми такова преди няколко месеца , с което се удостоверява настоящ адрес на сградата ул."Дунав" 54 , което мен лично не ме устройва.
Въпросът ми е - кой и на какво законово основание има право да смени адресната регистрация на сградата и да заличи досегашен адрес ? Считате ли , че с това е нарушено правото ми да се регистрирам на действителния адрес на имота в който живея и притежавам ? Може ли адреса на сградата да се сменя постоянно по молба на който и да е от собствениците ? По какви законови критерии се сменя адрес на сграда ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот toni_sf » 27 Сеп 2010, 01:09

до-kirile А бих Ви отговорил така .С решение на общинският съвет може да се променя и име на улица , и ако се вземе решение на такъв съвет може да се промени и номерацията на сградите.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот kirile » 28 Сеп 2010, 21:33

Адресната регистрация на сградата е сменена без решение на общинския съвет. По този повод посетих в общината главния инженер и той ми каза , че адресната регистрация на сградата е променена по молба на част от собствениците на самостоятелни обекти в сградата. Затова питам има ли законово основание за това и ако има да ми посочите нормата ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот Standbay » 29 Сеп 2010, 12:50

kirile написа:.....Затова питам има ли законово основание за това и ако има да ми посочите нормата ?

У К А З № 1315 ЗА НАИМЕНОВАНИЯТА
ЗАКОН ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
т.е. без решение на ОС не може
Дай ми фактите, за да ти дам правото!
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот kirile » 29 Сеп 2010, 13:44

Благодаря ! И аз така си мислех , че гл. инженер по молба на лица не може по свое усмотрение да го направи , но го е направил като е заличил стария адрес. Въпросът е АЗ какво да направя ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Адресна Регистрация

Мнениеот Standbay » 30 Сеп 2010, 11:47

Защо да не пробваш по реда на Закона за достъп до обществена информация кмета да ти предостави акта въз основа на който е станала промяната.
Дай ми фактите, за да ти дам правото!
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron