начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Срокове за давност на административен акт

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Срокове за давност на административен акт

Мнениеот thedarkside » 17 Фев 2012, 13:39

Здравейте! Преди повече от година и половина извърших нарушение - заснет с камера със скорост по - голяма от 31 км/ч. Преди повече от година потвърдих, че съм аз и забравих за всичко.. до днес.. Районният полицай ме потърси, за да ми връчи наказателното постановление. Хронологията е следната:
21.05.2010 - констатиране на нарушението
20.09.2010 - декларация, че аз съм управлявал автомобила
02.12.2010 - съставяне на акт
28.12.2010 - преписка и връчване на акт
17.02.2012 - надлежните органи предприемат действие за връчване на НП ( за първи път - не са ми звъняли или да са ми изпращали призовка)

Искам да ви попитам, дали може да се приложи чл.34 от ЗАНН:

Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен
акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на
нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за
митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения, както и по Закона
за публичното предлагане на ценни книжа и на нормативните актове по прилагането
му и по Закона за регистър БУЛСТАТ - две години.


и ако не дали може да се приложи поне чл.82 от ЗАНН:
Чл. 82.(1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право
да се упражнява определена професия или дейност;

в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено
наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето
спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с
което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността, административното
наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по
ал. 1.


И съответно, ако влиза, трябва да пиша възражение към КАТ ( там, където се водя или където съм извършил наручението) или към съда?
thedarkside
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Авг 2011, 19:40

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот backstage » 18 Фев 2012, 00:36

По първото питане не може. АУАН е издаден в срок. И по вотрия няма да стане. Кога е излязло наказателното постановление? Сега при всеки опит да ти го връчат ще се подновява давността.
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот thedarkside » 18 Фев 2012, 11:53

Наказателното постановление е излязло на 14.01.2011 - преди повече от година
thedarkside
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Авг 2011, 19:40

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот backstage » 18 Фев 2012, 17:54

Ами тогава за теб се отнася следният текст:

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.


Съответно в ал. 1 б) е установен срок от 6 месеца + 1/2 - това означава, че щом са минали повече от 9 месеца НП в тази си част не може да бъде изпълнено. А ти предполагам освен отнемане на СУМПС имаш и глоба - за нея трябва да минат 2 години (в които органите да не се предприели действия - с които да прекъснат давността) или 3 години, което е абсолютната давност. Според мен ако отидеш да си вземеш НП и да си платиш глобата - няма да сбъркаш. Поне си отървал отнемането на книжката.
Трябва да си търпелив към седем основни чувства. Да си търпелив към седем основни чувства: Омраза, обожание, страх, яд, тъга, радост и загуба.
Аватар
backstage
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 01 Дек 2010, 05:55

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот iva_sh » 18 Фев 2012, 20:23

сроковете по чл. 82 от ЗАНН започват да текат от датата на влизане в сила на НП, а не от датата на неговото издаване. Освен това в ЗАНН няма давност за наказателно преследване, а само срокове за съставяне на акт и за издаване на НП, които са спазени. НК не се прилага субсидиарно в тази част, тъй като липсва такова препращане както в чл. 11, така и в чл. 84 от ЗАНН. Датата на връчване на НП има значение за началото на срока за обжалването му.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот sadiata » 21 Фев 2012, 02:32

Може ли да качите наказателното постановление,тъй като дадените от Вас данни не са достатъчни за да се направи извод за това приложим ли е чл.34 от ЗАНН. Отидете да Ви го връчат и внимавайте каква дата се вписва на връчване. Аз съм юрист практикуващ административно наказателно право.
sadiata
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 05 Авг 2009, 15:50

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот Гост. » 21 Фев 2012, 12:24

iva_sh написа:сроковете по чл. 82 от ЗАНН започват да текат от датата на влизане в сила на НП, а не от датата на неговото издаване. Освен това в ЗАНН няма давност за наказателно преследване, а само срокове за съставяне на акт и за издаване на НП, които са спазени. НК не се прилага субсидиарно в тази част, тъй като липсва такова препращане както в чл. 11, така и в чл. 84 от ЗАНН. Датата на връчване на НП има значение за началото на срока за обжалването му.


Абсолютно вярно.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот thedarkside » 22 Дек 2015, 19:11

Страхотна тема съм отворил преди 4 години и че мога да си я припомня ;) За добро или лошо става актуална.

Коледно получих писмо от НАП за доброволно изпълнение. В него ме известяват, че към дата 14.12.2015 дължа съответната сума по глоба по наказателно постановление от 14.01.2011г. Това прави почти 5 години от издаването на НП. По чл. 82 (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
.

И ако правилно разбирам е минала абсолютната давност. Въпросът ми е това така ли е? И ако наистина е изтекъл как мога да им го обясня - трябва да пиша до НАП и да им обясня или трябва да се инициира съдебно дело?

Благодаря!
thedarkside
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Авг 2011, 19:40

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот Biby » 23 Дек 2015, 11:50

Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.

А давността по ДОПК е 5 години.
Може да направите възражение пред НАП за изтекла давност и най-вероятно ще получите отказ.
Изображение
Biby
Потребител
 
Мнения: 329
Регистриран на: 28 Яну 2002, 20:25
Местоположение: София

Re: Срокове за давност на административен акт

Мнениеот thedarkside » 23 Дек 2015, 15:50

След като започването на изпълнителното производство е започнало на база изтекло по давност НП, би трябвало да няма правно основание въобще за създаването на изпълнително дело?
thedarkside
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Авг 2011, 19:40


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron