начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отглеждане на куче в съсобствен двор

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 16 Апр 2017, 12:02

Здравейте, имам следният казус.
Съсобственик съм на 1/2 идеална част от дворно място. Другият съсобственик отглежда куче което е оградено с телена мрежа, не спира да лае. Подадох 2 сигнала до общинските власти, но като отговор получавам, че собственика на кучето е предупреден да спазва наредбата за отглеждане на домашни животни.

Въпроса ми е следният, прочетох наредбите на няколко общини и на почти всички се иска съгласие от съсобственик в случай , че животното ще се отглежда в общ двор.
В моята Община в наредбата не е упоменато , че при отглеждане на животно в съсобствен имот се иска писменно съгласие на другия съсобственик.

Какво бихте ме посъветвали?.. консултация с адвокат имаше но не беше запознат с казуса и каза, че ще ми върне отговор след седмица.
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 19 Апр 2017, 10:39

Никой ли не се е сблъсквал с подобен казус ? Писах e-mail и до общината да ми разаснят наредбата, но уви... трудно е да се отговори на e-mail. :(
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот bobi9 » 19 Апр 2017, 13:10

Ако крайната ви цел е да накарате съсобственика да не отглежда куче в собствената си част - няма да стане. Щом е предупреден и продължава да не спазва наредбата и ви нарушава спокойствието изискайте проверка и да го глобят.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 19 Апр 2017, 14:22

Ми проблема е , че брата на собственика работи в същата община(както ви казах, вече подадох 1 сигнал и нищо...)ако има законов начин дори и чрез съд да ги спра да отглеждат куче? няма ли освен общински наредби нещо , някакъв закон?
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 19 Апр 2017, 14:23

А и друго, при съсобсгвеност в идеални часи , коя част е собствена ?
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот ivanov_p » 19 Апр 2017, 22:15

Кучкарите са социопати и няма как да го накарате да си махне кучето.
Никоя част не е съсобствена конкректно, но може със споразумение да разделите ползването на двора, който ви е в съсобственост.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 20 Апр 2017, 08:58

Делбата трае дълго време, кучето не е виновно че стопаните са му ..... Но аз какъв избор имам в другите общини ясно са описали в наредбата нещата.... абе БГ. Плащам 600 лв от мен осигуровки на месец и 500 от работодателя но една наредба не може да напишат и един майл да отговорят.
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот bobi9 » 20 Апр 2017, 09:49

Колегата Ви казва да си съставите доброволен разделителен протокол, за да си уточните, кой коя част от двора ползва. Не говорим за съдебна делба, която трае дълго. В крайна сметка не е това въпроса. Не няма закон и съд с който да забраните на човек да си отглежда куче. Дори и да имаше подобна разпоредба за съгласие, която твърдите, че има в други общини, то ви казвам, че тя би била абсолютно безполезна.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 21 Апр 2017, 17:15

Не са съгласни за доброволна делба, за това говоря и за съдебна делба. Предполагам щом по повечето общини се иска съгласие има някаква логика(видяно е от някакъв закон и т.н). Ето от община Сливен.
Чл. 15. Забранява се:
4. Настаняване и отглеждане на куче в съсобствен имот:
а) без изрично писмено съгласие на съсобствениците.
б) в обекти - етажна съсобственост, без изричното писмено съгласие на етажните съсобственици и/или ползватели на обекти, непосредствени съседи (над, под, от ляво и дясно) на имота, където ще се отглежда кучето.

Пробвах всякакви варианти, първо жалби до общини и т.н. За това исках да знам има ли начин дори чрез съд. Перфектно са го измислили ако имам 1/5 от апартамент, заграждам го в хола и другия ползвател да се оправя.
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот teogeo » 23 Апр 2017, 14:04

ivanov_p написа:Кучкарите са социопати и няма как да го накарате да си махне кучето.
Никоя част не е съсобствена конкректно, но може със споразумение да разделите ползването на двора, който ви е в съсобственост.


Копаеш и дълбаеш надолу упорито ;)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот mvalentinov » 24 Апр 2017, 12:05

Разбирам, значи чрез съд няма начин да накарам човек който има 1/2 идеална част от двор да го махне, дори и да съм против. Ще опитам в друг раздел и с още 1 една консултация...
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот bobi9 » 24 Апр 2017, 13:22

Понеже сте упорит ще ви дам жокер, но с уговорката, че ще престанете да ни задавате един и същи тъп въпрос и то в друг раздел, на който вече ви отгворорихме трима или четирима души, че не можете да го накарате да махне кучето.

Отивате при адвокат, при който водите двама (трима, петима) свидетели. Казвате му, че искате да осъди собственика на кучето за претърпени от вас неимуществени вреди изразяващи се в безсъние, дискомфорт, безпокойство и т.н. Най-добре свидетели от околните от вас къщи, на които кучето също пречи. Ако ви каже, че не може отивате при друг адвокат, докато намерите някой, който не е завършил бургаския свободен. Правно основание на иска. чл.50 ЗЗД, във вр. чл.45, във вр. с чл.51 ЗЗД.
Ако успеете да го осъдите, собственика сам ще махне кучето. Ред по който да му забраните да го отглежда, за десети път, ви казвам, че не съществува.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Отглеждане на куче в съсобствен двор

Мнениеот teogeo » 24 Апр 2017, 18:49

mvalentinov написа:Разбирам, значи чрез съд няма начин да накарам човек който има 1/2 идеална част от двор да го махне, дори и да съм против. Ще опитам в друг раздел и с още 1 една консултация...


Може и има начин. С негаторен иск, че кучето смущава правото Ви да си ползвате/обитавате спокойно имота. Има негаторни искове за шум от климатик, шумна съседна хлебарница, комшия, който ремонтира коли постоянно (отворил е часпром сервизче в гаража си). Имаше някъде и негаторен иск за лай на куче...

А може да се изхитрите, да уловите и да вържете колегата p_ivanov в двора си. Кучето ще спре да лае от стрес и ще търси начин да избяга от неприятното съжителство. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron