начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Недопустимо съдебно решение

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Недопустимо съдебно решение

Мнениеот ah14881488 » 18 Юли 2017, 20:06

Здравейте и предварително благодаря на всички отзовали се!
Заведох положителен установителен иск по чл. 124 от ГПК срещу 2 лица, относно собствеността на всички дружествени дялове на ,,Х''' ЕООД.
На 1-а инстанция(ОС-Шумен) молбата ми бе отхвърлена като неоснователна.
На 2-а инстанция(АпС-Варна) обезсилиха решението на ОС-Ш(без да съм искал това във въззивната жалба) с мотив, че е решението е недопустимо, защото самата фирма ,,Х'' ООД не била посочена като 3-и ответник, и по-точно:
,,Като е предявил установителния иск срещу съдружниците, но не и срещу самото дружество „Х'' ООД, със седалище гр.Варна, въззивникът „АЗ” ЕООД, със седалище гр.Шумен, представлявано от И.В.В., е предявил недопустим иск, поради което постановеното по него решение е недопустимо, поради което следва да бъде обезсилено, а производството прекратено.

Аз в петитума на въззивната жалба съм посочил, че ,,моля да бъде отменено изцяло решението на ОС-Шумен и бъде постановено ново по същество'' и т.н,, а те какво постановяват!

Има ли смисъл да обжалвам пред ВКС,предвид че се постановява нещо коренно различно от исканото(диспозитивно начало и т.н.)?
Наясно съм, че за да се даде адекватен съвет, трябва да се знаят и всички релевантни факти...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Недопустимо съдебно решение

Мнениеот todor72 » 13 Авг 2017, 09:32

Здравейте, за да може да бъде даведн отговор на въпроса ви, необходимо е запознаване не се въззивната жалба, а с петитума на исковата молба. Вие искате да бъде отменено изцяло първоинстанционното решение, но първоинстанционният съд се е произнесъл на база исканията, заявени в исковата молба, затова за да се преценят шансовете за касационно обжалване е необходимо да се знае какво точно сте поискали.

За безплатна консултация по търговскоправни въпроси, недвижими имоти, застраховки и др. - адвокат Мангъров, София. Безплатна консултация.
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08

Re: Недопустимо съдебно решение

Мнениеот teogeo » 13 Авг 2017, 19:06

ah14881488 написа:Здравейте и предварително благодаря на всички отзовали се!
Заведох положителен установителен иск по чл. 124 от ГПК срещу 2 лица, относно собствеността на всички дружествени дялове на ,,Х''' ЕООД.
На 1-а инстанция(ОС-Шумен) молбата ми бе отхвърлена като неоснователна.
На 2-а инстанция(АпС-Варна) обезсилиха решението на ОС-Ш(без да съм искал това във въззивната жалба) с мотив, че е решението е недопустимо, защото самата фирма ,,Х'' ООД не била посочена като 3-и ответник, и по-точно:
,,Като е предявил установителния иск срещу съдружниците, но не и срещу самото дружество „Х'' ООД, със седалище гр.Варна, въззивникът „АЗ” ЕООД, със седалище гр.Шумен, представлявано от И.В.В., е предявил недопустим иск, поради което постановеното по него решение е недопустимо, поради което следва да бъде обезсилено, а производството прекратено.

Аз в петитума на въззивната жалба съм посочил, че ,,моля да бъде отменено изцяло решението на ОС-Шумен и бъде постановено ново по същество'' и т.н,, а те какво постановяват!

Има ли смисъл да обжалвам пред ВКС,предвид че се постановява нещо коренно различно от исканото(диспозитивно начало и т.н.)?
Наясно съм, че за да се даде адекватен съвет, трябва да се знаят и всички релевантни факти...


Не е нужно да сте го искали в диспозитива си. За валидността и допустимостта на съдебното решение горната инстанция (въззивна / касационна) следи служебно.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron