начало
Президентът усили натиска за съдебна реформа Президентът усили натиска за съдебна реформа

обезщетение при съкращение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обезщетение при съкращение

Мнениеот danas1970 » 06 Ное 2008, 07:02

Здравейте,работя във фирма "Капрони" АД-гр.Казанлък.От половин година насам нещата не отиват на добре.През месец Октомври мина едно съкращение,а сега ще има още едно и аз съм в списъка на съкратените.От фирмата казват,че ще имам право на обезщетение в размер на 2 брутни заплати.Но като говорих с колеги от предното съкращение ми казаха,че трябвало да се явят във фирмата 1 месец след съкращението си и да декларират,че не са започнали работа,за да получат първата брутна заплата,а втората ще я получат след още 1 месец.Четох Кодекса на Труда,но не намерих нещо по този казус.Въпросът ми е след като работодателят ме съкращава,не трябва ли да си получа обезщетенията без значение дали съм започнал друга работа или не,и в какъв срок тябва да ми бъдат изплатени?
danas1970
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Ное 2008, 06:47

Re: обезщетение при съкращение

Мнениеот sunrise » 06 Ное 2008, 10:48

По всяка вероятност се касае за обезщетението по
Чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
Затова е необходимо да изтече месеца. Ако Вие започнете междувременно работа, не ви се следва това обезщетение.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3475
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: обезщетение при съкращение

Мнениеот danas1970 » 06 Ное 2008, 17:16

Значи ето какво пише в предизвестието,което ми беше връчено днес.

На основание чл.326 от КТ във връзка с чл.328,ал.1,т.3 от КТ с настоящото Ви известявам,че възнамерявам да прекратя Вашето трудово правоотношение с изтичането на 30 дни от получаване на предизвестието на посоченото основание.
Трудовото правоотношение ще бъде прекратено,като Ви бъде връчена заповед за прекратяване.
Ако не бъде спазен срока на предизвестието ще Ви бъде изплатено обезщетение по чл.220,ал1 от КТ.
Предизвестието е изготвено в два еднообразни екземпляра,единият от които ви връчвам.


От личен състав ми казаха,че няма да спазят срока на предизвестието,заради което ще ми бъде изплатена 1 брутна заплата,а след 1 месец трябва да се явя и да декларирам,че не съм започнал друга работа за да ми бъде изплатена и втората.

Но днес се видяхме с колегите съкратени преди месец,които бяха дошли да декларират че все още са без работа,за да си получат ВТОРОТО обезщетение,но още не са получили и ПЪРВОТО!
danas1970
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Ное 2008, 06:47

Re: обезщетение при съкращение

Мнениеот sunrise » 06 Ное 2008, 17:47

А как разбраха ,че е второ, щом няма първо? :wink:
Нали знаете, трябва да Ви се изплати и неползвана част от отпуската, ако има такава.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3475
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: обезщетение при съкращение

Мнениеот danas1970 » 06 Ное 2008, 18:45

Аз не се изразих правилно,за което се извинявам.
Мисълта ми беше,ако започна работа през този месец ще ми бъде ли изплатено някакво обезщетение,понеже нали едното ми се полага за това,че работодателят не спазва срока но предизвестието,а само второто е ако съм без работа.и в такъв случай според мен би трябвало да получа поне едното.
danas1970
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Ное 2008, 06:47

Re: обезщетение при съкращение

Мнениеот Trapped » 06 Ное 2008, 18:57

danas1970, колко човека работят на Вашата щатна длъжност? В какво здравословно състояние сте? Използвали ли сте си разрешения по закон годишен отпуск? Трудовият Ви договор - колективен или индивидуален е?
"Това е адвокатското правоотношение. Едната страна се задължава да плати определена сума, а другата да спечели делото." /Advokat_Nikolov/ Юридически процедури;Гражданска отговорност онлайн;Масло Valvoline
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 373
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 1 госта


cron