начало
Щонов нареди на БЕХ преустановяване на действия по Щонов нареди на БЕХ преустановяване на действия по "Южен поток"

Предизвестие по чл.326 ал.2

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предизвестие по чл.326 ал.2

Мнениеот echkaa » 02 Авг 2010, 23:04

Здравейте!Работя в държавно предприятие,но в момента съм в отпуск по майчинство.Днес колегите ми са получили предизвестия по чл.326 ал.2 във връзка с чл.328 ал1 т.2 от КТ.Интересува ме какъв е моят статус,имам ли права и ако е да,то законът до кога ме защитава?До втората или третата година на детето,а ако е не,имам ли право на някакво обещетение?Благодаря Ви предварително!
echkaa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Авг 2010, 22:45

Re: Предизвестие по чл.326 ал.2

Мнениеот kazimirc4 » 03 Авг 2010, 16:03

Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
2. ;
3. ;
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
5. (нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) ;
6. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) .

(2) .

(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.).
(4) Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) .
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.).
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.*!!!!*
Както виждате от текстовете, КТ Ви защитава до третата година от раждането на детето Ви.Колкото и да не звучи добре, законодателят е предвидил правната възможност ИТ да се произнесе в случай като Вашия, когато от него се иска съгласие за прекратяване на ТД. Назависимо от това, ако уволнението не е извършено законосъобразно, то можем да бъде атакувано в съда. Както пише проф.д-р Васил Мръчков-съгласието от ИТ не "санира",/прави законосъобразно/ подобно уволнение.
kazimirc4
Потребител
 
Мнения: 219
Регистриран на: 24 Май 2010, 15:09


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron