начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот sphinxz » 30 Мар 2014, 21:34

Привет,

имам интерес към закупуването на УПИ + къща, но това което ме притеснява е какво ме оферират от страна на агенцията и какво виждам в е-кадастъра.

Агенцията обявява, че документите са изрядни и че иматът е 600м2, но това, което се вижда в е-кадастъра е много различно. Още повече, че там виждам различни граници и информация в "основна карта" и в "регулация.

Бих се радвал, ако някой може да обясни защо може да се получава такова разминаване и кое трябва да гледам:

Ето какво излиза от основната карта в е-кадастъра:
Изображение

Къщата, която е отбеляза със стрелка е обект на сделката. Според аганцията УПИто е 600м2, но от кадастъра излиза над 2500м2.

По-интересно е какво се вижда, когато отида на карта Регулация. Според легендата сините линии са границите на имотите, а червената е границита на регулацията.
Изображение

Тук се появяват различни граници.

Това, което агенцията предлага е реално това, което се определя от червените граници и сините граници около къщата.

Определено ме претесняват всички тези разминавация. Коя карта е коректна? Основната или тази с регулацията? Моля за съвет какво да гледам и как може да съм сигурен относно това какви са границите на имота.

Защо в основната карта къщата е в границите на голям имот, а след това само малка част от него е в регулация? Какво се случва с останалата част от имота?

Моля за съвет. Благодаря предварително!

Поздрави!
sphinxz
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Яну 2012, 11:49

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот emilgrigorov » 30 Мар 2014, 22:14

Нито една от двете.
Тези неща се гледат на хартиен носител (оригинал) и се чете и текстовата им част.
Обърнете се към специалисти. Адвокат и геодезист.
Има и трета картинка (план за застрояване). От компетентността на архитект.
От двете картинки (именно картинки, а не кадастър и регулационен план), изглежда, че регулацията не е приложена (сметките по регулация не са уредени). Но, това може и да не е така. Трябва да се прочете нотариалният акт, и да се изследват документите, на чието основание е издаден ...
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот veneva » 11 Апр 2014, 16:46

Добър ден!
Не съм юридическо лице, нито архитект,но имах подобен проблем и си платих доста солено за до уточняване на границите.Играеща роля е регулационния план.На мен също не ми съвпадаха границите и ме накараха да наема геодезисти и да си променя границите спрямо регулацията.В кадастъра границите бяха с площ по голяма,но това не играе роля. Само промяната и подписа в общината ми струваше 500лв отделно дето се плаща на фирмата по геодезиия и в кадастъра.
Проверете ги тези неща ,докато е време.
Успех!
veneva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Сеп 2011, 00:41

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот julyanvonemona » 11 Апр 2014, 17:47

По начало ако кадастралната карта е добросъвестно направена не бива да Ви смущава разликата между отразеното в нея и това което е предвидено по регулациионния план.
Регулацията (червените +сините граници означават какво предвижда действащия ПУП, а И-кадастър отразява това което е в действителност. Нямам представа от каква агенция закупувате имота, но по принцип собственика, който и да е той може да ви продаде само това което иска. В случая той е решил да продаде само онази част от имота ограничена от регулационните линии (сини +червени). Няма пречки да поиска да продаде и целия имот (всичките 2500 кв.м.). Относно това дали тези 2500кв.м. съществуват, меродавен е нотариалния акт на продавача. Лошо е ако между този нотариален акт и И-кадастър има разлики. Не е непоправимо но е свързано със съдебни разправии и разходи.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот Melly » 11 Апр 2014, 19:03

Чудесна консултация, няма що. На рамо да си я носи човек.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот julyanvonemona » 12 Апр 2014, 18:05

Melly написа:Чудесна консултация, няма що. На рамо да си я носи човек.

Чак пък на рамо?! Не изглежда толкова тежка.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот sphinxz » 13 Апр 2014, 13:26

Здравейте,

много благодаря за отговорите на всички.

Разбира се, те не може да са много конкретни, защото и питането не е такова. :-)

Възнамерявам скоро да пристъпя по-сериозно към финализиране на тази сделка и със сигурност ще потърся съвет от специалисти.
Моля за съвет относно това какви да потърся - адвокат, архитект и тн?!

Също така, бих бил благодарен ако можете да споделите какво трябва да се провери при подобни казуси със стари къщи и разминаващи се граници и тн.
Кое е водещото - нот. акта, кадастъра, друго?!?
По-конкретно, освен нотариален акт, скица от кадастъра и тн, какво трябва да се провери за да съм сигурен сам за себе си, при придобиването на имот + къща.

Много благодаря!
julyanvonemona написа:По начало ако кадастралната карта е добросъвестно направена не бива да Ви смущава разликата между отразеното в нея и това което е предвидено по регулациионния план.
Регулацията (червените +сините граници означават какво предвижда действащия ПУП, а И-кадастър отразява това което е в действителност. Нямам представа от каква агенция закупувате имота, но по принцип собственика, който и да е той може да ви продаде само това което иска. В случая той е решил да продаде само онази част от имота ограничена от регулационните линии (сини +червени). Няма пречки да поиска да продаде и целия имот (всичките 2500 кв.м.). Относно това дали тези 2500кв.м. съществуват, меродавен е нотариалния акт на продавача. Лошо е ако между този нотариален акт и И-кадастър има разлики. Не е непоправимо но е свързано със съдебни разправии и разходи.
sphinxz
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 14 Яну 2012, 11:49

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот emilgrigorov » 13 Апр 2014, 21:25

Мисля, че съм писал по-горе. Или да напиша същото, но по-бавно?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот julyanvonemona » 15 Апр 2014, 17:44

Напиши го по-бавно. Така ще стане по-ясно.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот Melly » 15 Апр 2014, 18:25

julyanvonemona написа:Напиши го по-бавно. Така ще стане по-ясно.

Май си гладен и жаден, а? :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот julyanvonemona » 17 Апр 2014, 12:17

Melly написа:Май си гладен и жаден, а? :lol: :lol: :lol:
С голямо удоволствие бих бозал и от тебе но и у двама ни са настъпили необратими физиологични промени, а преди това едва ли е имало нещо за ядене, таяка че не се туряй в този кюп.
.
.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот vdggbg » 17 Апр 2014, 18:54

Това, което показвате, sphinxz, са извадки от базата данни на ГИС-София - нищо повече от "картинки", към днешна дата. Доколкото ми е известно, за м. Вердикал, гр. Банкя, има одобрена кадастрална карта - вижте как е отразен там имотът, който искате да закупите. Ще Ви трябва за пред Нотариус, така или иначе. И, както Ви казва julyanvonemona - собственикът не може да Ви продаде повече от това, което притежава.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот emilgrigorov » 17 Апр 2014, 21:06

Кадастрална карта + ПУП + Банкя :!: :arrow: адвокат + геодезическа фирма + архитект

Нито границите са установени, нито кадастралната карта е вярна, нито числата, записани като площ в нотариалния акт, нито сметките по регулация, нито пък ПУП-ът е читав ...
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Разлики в границите на имот - кое е реалното?!

Мнениеот julyanvonemona » 20 Апр 2014, 15:36

emilgrigorov написа:.........нито числата, записани като площ в нотариалния акт,.........

Нотариалнрият акт е първичен документ, до опровергаването му чрез поправка в него или съдебно решение той е базата върху която се стъпва колкото и да изглежда "неправдоподобен". Така поне аз мисля!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron