начало
Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му Прокурорите по делото срещу Нотариуса разказват на кадровиците за схемите му

Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ani1978 » 15 Юли 2014, 01:39

Днес говорих с мой роднина. Обсъдихме едно евентуално дело по ЗОДОВ, което той има право да заведе. Смята, че може би няма морално право да го прави, тъй като парите щял да ги плати данъкоплатеца, а не лицата, които реално са нанесли щетите. Според вас правилни ли са тези разсъждения? Има ли обществото вина за вредите, които са му нанесени? Ако няма, защо (трябва ли) той да се отказва от нещо, което му се полага, за да не ощети обществото?
ani1978
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 29 Мар 2014, 17:08

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ivanov_p » 15 Юли 2014, 10:47

Вината е изцяло на обществото, какво общо имат магистратите с това? Те, завалиите, се съпротивляват доколкото могат, но така или иначе газенето на закона и особено в частта му за защита на правата е главното мото на "обществото" и точка първа на "общественото мнение".
Съд до дупка!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот portokal » 15 Юли 2014, 11:03

Ми не е прав, естествено, щото любимата на всички идея "който е сгрешил, да плаща от джоба си, защо да плаща обществото", е малоумна, та дрънка. Ако не беше малоумна, досега да е осъществена у нас и по света.
Имам предвид, естествено, грешки, тоест неумишлено нанесени вреди.
Ако това се правеше, нямаше да има кьорав читав кандидат за каквато и да било дейност с повишен риск от вреди в резултат на грешки (съдия, чиновник, лекар, шофьор) или на просто разминаване на мнението с горната инстанция. Не напразно е възприето или задължително застраховане, или ограничена отговорност на работника или служителя. За големи мърлячи си има уволнение, не разорение.
Принципно тва, не знам какъв му е случаят. Да си води делото спокойно, но да не се изхвърля много с размера на иска, че да не стане като оня журналист от вестник "Сега", дето орева света как тъпият съд го накарал да плаща разноски върхпу отхвърлената част, а нелоялната банка, в която си получава парите, не го предупредила навреме за запора върху сметката му. ;)
А, пардон - тва ЗОДОВ. Няма опасност да пострада от изхвърляне с размера, делото на този от "Сега" е било по 49 ЗЗД.
И успех!
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ilian_todorov » 15 Юли 2014, 13:44

portokal написа:. За големи мърлячи си има уволнение, не разорение.

Аз не съм чувал прокурор да е наказван затова, че е голям мърляч и е загубил дело. Много ще се радвам, ако ме поправиш, като цитираш конкретен случай. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот portokal » 15 Юли 2014, 14:45

Първо ти ми посочи един, който е загубил дело, защото е голям мърляч.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ilian_todorov » 15 Юли 2014, 15:25

portokal написа:Първо ти ми посочи един, който е загубил дело, защото е голям мърляч.

Ами мога да ти посоча номер на НОХД, но на лични.
Всъщност, мърляч е, че го е завел (приключил с ОА) без никакви доказателства.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот chinchilla » 18 Юли 2014, 17:46

Ми, ако наистина има причина, веднага да не се помайва, ами да си води делата. Щото има давност и след това увисне. А, за да стигне до Страсбург, трябва все пак да мине всички инстанции тук
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ilian_todorov » 21 Юли 2014, 00:09

chinchilla написа:Ми, ако наистина има причина, веднага да не се помайва, ами да си води делата. Щото има давност и след това увисне. А, за да стигне до Страсбург, трябва все пак да мине всички инстанции тук


Ставаше въпрос за брат ми, който тази година беше оправдан по безумно обвинение по член 206 (1) от НК, но аз също имам право да водя такова дело, тъй като в края на 2010 г. прекратиха по абсолюта давност (15 г.) нак. дело срещу мен. Както се досещаш делото не е било проведено в разумен срок.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот chinchilla » 21 Юли 2014, 12:59

Да, така наречената зак8ъсняла справедливост. Ама ти не можеш май вече да съдиш, щото делото ти е изтекло преди 4 години, а давността до колкото знам 6 месеца за такива дела.
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ilian_todorov » 22 Юли 2014, 00:50

chinchilla написа:Да, така наречената зак8ъсняла справедливост. Ама ти не можеш май вече да съдиш, щото делото ти е изтекло преди 4 години, а давността до колкото знам 6 месеца за такива дела.

Пет години е срокът. Шест месеца е за подаване на заявление до Министъра на правосъдието, но през 2010 г. още не беше излязъл закона за това.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот onzitam4 » 25 Юли 2014, 21:48

А допустимо ли е да се прескочи процедурата пред Министерството на правосъдието, а вместо това да се предяви направо иск в съда?
onzitam4
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:10

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот dimitrov359 » 26 Юли 2014, 19:40

Водете си спокойно делото, а ако спечелите някакви пари си ги приберете и после поискайте / с входирана писмена молба/от Ответника да издири виновните лица и да предяви иск срещу тях. Ответникът ще се направи на луд и няма да ви отговори на молбата щото не знае какво да каже. Вие обаче не го оставяйте и му искайте отговор и чрез други институции /примерно чрез Омбудсмана/докато не ви отговори.ГРАЖДАНСКИ КОНТРОЛ ДО ДУПКА - това мога да кажа аз.
dimitrov359
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 05 Апр 2014, 20:47

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот ani1978 » 05 Май 2015, 23:38

dimitrov359 написа:Водете си спокойно делото, а ако спечелите някакви пари си ги приберете и после поискайте / с входирана писмена молба/от Ответника да издири виновните лица и да предяви иск срещу тях. Ответникът ще се направи на луд и няма да ви отговори на молбата щото не знае какво да каже. Вие обаче не го оставяйте и му искайте отговор и чрез други институции /примерно чрез Омбудсмана/докато не ви отговори.ГРАЖДАНСКИ КОНТРОЛ ДО ДУПКА - това мога да кажа аз.

В момента съдят КОНПИ. Като я осъдят, да напишат молба до КОНПИ да поиска от своите служители завели делото, да платят на КОНПИ същата сума, която ще получат роднините ми. :D Това ми се струва смехотворно. :D
ani1978
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 29 Мар 2014, 17:08

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот iva_sh » 22 Май 2015, 22:10

Това с регресната отговорност към прекия причинител на вредата никога няма да сработи.
Делата по ЗОДОВ или по чл. 49 от ЗЗД никак не са кратки във времето. След като такова дело приключи ведомството обичайно плаща и би следвало да си иска обратно платеното от прекия причинител. Много често действията са извършени от повече лица и е трудно да се установи кой, колко и за какво отговаря. Когато прекият причинител е действал при непредпазлива вина имуществената му отговорност е ограничена като размер. Много е вероятно да се изтекли и сроковете в които тя може да се реализира. Би следвало в този случай давността да тече от датата на плащането на ведомството на увредения гражданин, защото едва тогава е причинена вреда на бюджета. Но обичайно сроковете се броят от датата на причиняването на вредата спрямо увредения гражданин. Много е вероятно съответния служител вече да работи на друго място, т.е. да не може да се приложи процедура чрез издаване на заповед. Би било интересно да се види в колко случаи е потърсен регрес и какъв е резултата. :|
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Делата по ЗОДОВ - моралната страна

Мнениеот chinchilla » 24 Май 2015, 21:37

Какъв беше срока, в който можеш да заведеш дело по ЗОДОВ ? ПАМ, отменено от АС . Искам да съдя .
Все пак 6 месеца лишаване, което ми е причинило неимуществени вреди...
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron