начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ да се ремонтира покрив

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 24 Юли 2014, 16:17

Здравейте. От близо 1 година съм собственик на апартамент на последния етаж. При интензивните дъждове през последния месец (юли 2014) стана така, че се получи сериозен теч във всички стаи и коридора. Поради тази причина още не правя вътрешен ремонт, тъй като няма смисъл. (Смених само дограмата и спрях.) Живея така, както са живели наемателите, чиито хазяин е бил предишния собственик.
Уведомих домоуправителката и направихме констативен протокол, в който се подписаха собственици на 7 апартамента от входа, че има проблем с покрива.
След това се предприеха следните мерки: поканиха се три фирми, които дадоха оферти, разбиха се сумите по проценти идеални части и на събранието, на което трябваше да се избере фирмата, която да извърши ремонта изведнъж става дума, че ще се прави „частично“, тъй като хората нямали пари. И да съберем по 5 лв. и щял брата на комшията да го бил направел. Няма да има фактури, няма нищо – те се „били разбрали“. И простотията (мнозинство във входа) се съгласява, защото ще й останат повече пари за ракия. „Имало било дупчица, били я видели и щели да я запълнят“.
В последните дни обиколих застрахователни офиси, където се интересувах за застраховки, тъй като предполагам, че може да спре да тече за малко, та да успея направя ремонт и да се застраховам. Застрахователят казва, че плаща само при първа щета (първи теч), оттам нататък „да си оправим покрива“ иначе спира да плаща и разваля договора. Ако щетата е от съсед, който живее над мен – тогава застрахователят го погва с писмо да отстрани неизправностите за да не ме наводнява и ако не го направи отива на съд и ще възстанови разходите на застрахователя. Но когато е покрив – това няма как да стане, тъй като над мен не живее физическо лице, към което да се обърне застрахователят.
Въпросът ми е: КАКВО ДА ПРАВЯ? Как да стане така, че да се направи този покрив? Какви според вас са начините, по които мога да заставя живущите във входа (100% частен) да поемат отговорността за тази обща част? И да проумеят, че не съм собственик на покрива!?!??
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kdkrastev1234 » 24 Юли 2014, 21:06

Аз не виждам въпрос, а само упрек към решението на ОС
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 24 Юли 2014, 23:58

kdkrastev1234 написа:Аз не виждам въпрос, а само упрек към решението на ОС


Eми, виж го, бе джанъм!
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 24 Юли 2014, 23:59

Покривът (водоотвеждането му), с водоотвеждащи воронки и вътрешни водосточни тръби ли е, или е с външни улуци?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 25 Юли 2014, 00:14

doc03 написа:Покривът (водоотвеждането му), с водоотвеждащи воронки и вътрешни водосточни тръби ли е, или е с външни улуци?


Панелка с водоотвеждащи воронки и вътрешни водосточни тръби.
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 25 Юли 2014, 00:35

Ето един практически съвет:
Тези водостоци минават (обикновено) успоредно с канализационните тръби (вертикалните), в едни шахти, които имат комуникация с баня (тоалетна, кухня), или са затворени с плочки, но все пак са в рамките на стените на тези помещения.
През ревизионния отвор, или направете съвсем малък такъв ниско долу, при пода на жилището, вкарайте по един маркуч. Същото направете с отдушниците и комините в хола, дневната, спалните. Всеки път, когато вали дъжд, или поне като се приберете у дома, наливайте вода (не много) през маркучите, отвътре по СТЕНИТЕ на вертикалните шахти - тръбни, комини и въздуховоди. Ще намерите начин как да го направите. Така най-много ще пищят тези на партера ... но ... какво да се направи - покривът тече :) :wink:
Така Вие ще бъдете последният, който ще иска ремонт на покрива.
Този начин за мотивиране на съседи е далеч от правото и цивилизования подход, но работи безотказно, и бързо, при това толкова по-ефективно, колкото по-говежда е обкръжаващата Ви среда :)
Успех!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 25 Юли 2014, 11:58

doc03 написа:Ето един практически съвет:
Тези водостоци минават (обикновено) успоредно с канализационните тръби (вертикалните), в едни шахти, които имат комуникация с баня (тоалетна, кухня), или са затворени с плочки, но все пак са в рамките на стените на тези помещения.
През ревизионния отвор, или направете съвсем малък такъв ниско долу, при пода на жилището, вкарайте по един маркуч. Същото направете с отдушниците и комините в хола, дневната, спалните. Всеки път, когато вали дъжд, или поне като се приберете у дома, наливайте вода (не много) през маркучите, отвътре по СТЕНИТЕ на вертикалните шахти - тръбни, комини и въздуховоди. Ще намерите начин как да го направите. Така най-много ще пищят тези на партера ... но ... какво да се направи - покривът тече :) :wink:
Така Вие ще бъдете последният, който ще иска ремонт на покрива.
Този начин за мотивиране на съседи е далеч от правото и цивилизования подход, но работи безотказно, и бързо, при това толкова по-ефективно, колкото по-говежда е обкръжаващата Ви среда :)
Успех!

Съгласен съм, че с кретени няма оправия. И единствения начин е да се мачкат. И все пак ако някой се е сблъсквал с такъв проблем (със сигурност са хиляди) и е успял да се справи по "цивилизован начин" - ще се радвам да сподели. Иначе, наистина не ми остава друго освен да им "е́*а мамата" (на техен език).
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот lakavitsa » 25 Юли 2014, 14:22

Не знам защо някой от модераторите е поставил въпроса на простосмъртния в графата "Взаимопомощ", а не в категорията Етажна собственост, какъвто по принцип този въпрос е. Въпреки че не е споменал и дума за ЗУЕС, ремонти по Решение на ОС, след формиран Бюджет на ЕС, след редовно внасяне на парични суми започвайки от 1% от минималната работна заплата за страната, със съгласието на 67% от представените на Събранието ид.части. И има съвети за атака на милите съседи с иначе благонравно поведение с обилни струи вода през отдушници, другаде това става с вода по стълбите, с пробиване на дупка в пода и настойчиво подаване на вода във вертикална посока, със заплахи, правене на бъзе и е едно друго растение със силни викове, които да се чуват в целия вход. Да знаят и помнят...Като в последните народни републики на една "славянска държава".
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 25 Юли 2014, 14:45

kollax написа:...Какви според вас са начините, по които мога да заставя живущите във входа (100% частен) да поемат отговорността за тази обща част? И да проумеят, че не съм собственик на покрива!?!??

lakavitsa написа:...Като в последните народни републики на една "славянска държава".

Именно. Живущите не искат да се прави покрива, нито със съгласие на 67%, нито дори на 6,7%.
Коментарът, и фактът, че сте чели закона го разбрахме. Бравос!
Все пак, кажете какво предлагате на човека да направи, че да се види на сухо. Ясно е, че чрез събрание няма да стане.
М?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот lakavitsa » 25 Юли 2014, 16:29

1. Ε как няма да стане с ОС. Ако им е за пръв път, може и да не стане. Щото на това ОС има и хора, които не знаят, и не искат и да знаят, че са задължени и от морална гл. точка и по Закон да правят вноски, справка ЗУЕС. И не са си правили труда, като са считали че няма да потече...На тях. И като потече тогава ще ...вземат мерки, без да си правят сметки за колко време няма да им тече, до следващата година, до година и половина или поне за 10 години. Нали е чувал за думата Гаранция в строителството.
2. Може "ония" да не искат просто и да смятат и да си помислят, че покривът не е само на тези които са непосредствено под него...
3. Най-важното в случая, и не само в този, е че и Държавата нехае, както за състоянието в нея, включително в Ет. С, така и за много други нещица /Да сте чували напоследък да се говори за Ет.С, въпреки че в тях живеят около 2 млн., че май и далеч повече, но на кого от държавните мъже му пука . Те самите може да не са непременно в сгради в режим на ЕС на 40 г. Те са другаде, където този проблем не съществува.
4. Натрупаха се много хора, за които от поне 30 години "законот е врата у поле" и всеки потърсил правата си го смятат едва ли не за луд. Справка Тодор Бойчев и неговият блок в Ст.Загора.
5. Попитах живеещ в ЕС оня ден, как сте с покрива. Правим го всяка година, беше му отговорът. Африка.
6. Или да си потърсиш адвокат, или да почнеш сам да си го кърпиш за по година две покрива над теб, с риск да предизвикаш гнева на съседен апартамент, който си мисли, че с ремонта си предизвикал теч и на него...или да повикаш ДНСК. Има и още един вариант, до който се прибягва напоследък. Продаваш и си купуваш къща едно- или двуетажна, някъде извън панелните 'жунгли..., които често биват нападани от ония с малко по-тъмен цвят на кожата и посещаващи пун'товете за отпадъци.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 25 Юли 2014, 19:15

Значи, предлагат или сам да си кърпите покрива, или да си купите къща. Разбрахте ли, kollax?

П.П. Да, забравих, задължително дайте и другата си буза!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 25 Юли 2014, 22:44

doc03 написа:Значи, предлагат или сам да си кърпите покрива, или да си купите къща. Разбрахте ли, kollax?

П.П. Да, забравих, задължително дайте и другата си буза!


Интересното е, че на простотията й изглежда скъпо да даде между 130 и 180 лв. за ремонт на покрива (при положение, че се дава веднъж на има-няма 10 години), но искат да сменят дограмата на входа! И да събират пари за това! Разбирате ли за какво иде реч!?
Последна промяна kollax на 26 Юли 2014, 00:37, променена общо 1 път
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 25 Юли 2014, 23:27

Интересното е, че на простотията й изглежда скъпо да даде между 130 и 180 лв. за ремонт на покрива (при положение, че се дава веднъж на има-няма 10 години), но искат да сменят дограмата на входа! И да събират пари за това! Разбирате ли за какво иде реч!?
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 26 Юли 2014, 08:56

Аз разбирам, но това не Ви върши работа. Понякога няма други начини, освен тези, които пораждат възмущение у благоверните, ... като моето предложение, с водичката :-)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 26 Юли 2014, 11:26

doc03 написа:Аз разбирам, но това не Ви върши работа. Понякога няма други начини, освен тези, които пораждат възмущение у благоверните, ... като моето предложение, с водичката :-)

Боя се, че май това ще се окаже единствения начин, колкото и да не ми се разправя...
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот lakavitsa » 26 Юли 2014, 12:12

Възмущението идва не толкова от използването на маркуча през отдушника наказателно, а от неприлагането на текущата нормативна база, или по-скоро от неприлагането спрямо определени ползватели, собственици, обитатели, така както се прилага към Берлускони да речем, да упражнява обществено полезен труд наказателно, най-малкото примерно, когато се наложи. Не че мога да бъда присъединен към тази категория "благоверни". Тодор Стойчев от Ст. Загора, ако позволи да използвам името му, не може да иска да му се присмиват като "благоверен" затова че е поискал да се спазва буквата на ЗУЕС.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 26 Юли 2014, 15:26

Използването на водата не е наказателно, а демонстративно. До тази ситуация, с течаща вода по всички вертикали при дъжд, и особено при топене на снега така или иначе ще се стигне, когато се разруши още малко покривната изолация. По този начин просто ще им покаже какво му е на него, и какво ги очаква и тях в един определен момент.
Заради такива добитъци, които даже и не желаят да свикат събрание, преди две години бях принуден да направя един мини-покрив в подпокривното пространство над определен апартамент, в панелен блок. Спря да тече в апартамента, шурна във всички околни, и тече до втория етаж, именно през вертикалните комуникации ... (партерните са необитаеми и не знам там как е положението.) Дори и при тази ситуация не искат да ремонтират покрива. Но проблемът вече не е мой.
Така че маркучът не е наказателно, а поучително.

Това също е вариант, kollax, да си направиш собствена хидроизолация, но на плочата, която ти се явява таван на стаите, отгоре, в подпокривната част. Не знам обаче чисто технически дали ще се получи, при мен сработи добре.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот kollax » 26 Юли 2014, 15:53

doc03 написа:Използването на водата не е наказателно, а демонстративно. До тази ситуация, с течаща вода по всички вертикали при дъжд, и особено при топене на снега така или иначе ще се стигне, когато се разруши още малко покривната изолация. По този начин просто ще им покаже какво му е на него, и какво ги очаква и тях в един определен момент.
Заради такива добитъци, които даже и не желаят да свикат събрание, преди две години бях принуден да направя един мини-покрив в подпокривното пространство над определен апартамент, в панелен блок. Спря да тече в апартамента, шурна във всички околни, и тече до втория етаж, именно през вертикалните комуникации ... (партерните са необитаеми и не знам там как е положението.) Дори и при тази ситуация не искат да ремонтират покрива. Но проблемът вече не е мой.
Така че маркучът не е наказателно, а поучително.

Това също е вариант, kollax, да си направиш собствена хидроизолация, но на плочата, която ти се явява таван на стаите, отгоре, в подпокривната част. Не знам обаче чисто технически дали ще се получи, при мен сработи добре.


Идеята не е лоша, но това би станало трудно, тъй като в подпокривното пространство е пълно с тръби - водосточни, вентилационни и пр. Да не говорим за камъните, които са към 2 тона, може би. Но, благодаря за идеята - със сигурност би останала като вариант. А някой да познава човек, който да умее да работи подобни неща? (Става дума за София.)
kollax
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Юли 2014, 15:48

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот lakavitsa » 26 Юли 2014, 19:56

Вариантът си е вариант, док3, но ако имаш мпс на 4 колелета а и на 2 никой няма да разбере кой ти е срязал гумите. Нали така почват така наречените междусъседски войни. За бумеранга ми е думата. Може и разследване да се получи, с наказателна акция от "компетентните органи" за самоуправство. При старателни разследващи органи. Има го и това. Не че имам голям страх, това са реакции при феод. строй. Зъб за зъб, гума за гума, наводняване за наводняване, силикон в ключалките за силикон...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Отказ да се ремонтира покрив

Мнениеот doc03 » 26 Юли 2014, 20:52

Самоуправство? Леле ... :D Отидохме в дебрите на НК ... но ще спра по темата ...
Та като спомена силикон в ключалките ... се сетих за по-добър вариант :)
:arrow:
Изображение
... добър материал е полиуретанът, като изсъхне - няма отваряне :P
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron