начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 04 Сеп 2014, 12:15

Имам един въпрос по повод регистрацията на автомобил от Германия.

Автомобилът е внесен от Германия на ход от неговия собственик – българин, който живее там. След като го е внесъл, е свалил немските рег. номера и ги е върнал в съответната служба в Германия, като автомобилът е свален от отчет от техните контролни служби (техния КАТ).

За да регистрирам автомобила на мое име съгласно чл. 12а от Наредба I-45 от 24 март 2000 г. ми трябва:

- по т. 5 - документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство. Това би трябвало да е договор за покупко-продажба между мен и продавача, който съгласно чл. 144 ЗДвП може да е в обикновена писмена форма.

- по т. 6 - декларация за придобиване на собствеността – от къде съм закупил автомобила. В тази декларация пиша например, че автомобилът е закупен от гр. Ст. Загора – както си е и в действителност.

Мислите ли, че ще има проблем, ако направя всичко по така описания начин?

ПС: по принцип, ако аз купувам колата директно от Германия и я внеса на ход или на автовоз, между мен и собственика се съставя т. нар Кaufvertrag (дог. за покупко-продажба), като при регистрацията, във въпросната декларация по т. 6 от Наредбата посочвам, че съм закупил автомобила от Германия и съм го внесъл на ход или на автовоз. Ако обаче сега направя такова нещо, това ще е съставяне на документ с невярно съдържание и деклариране на неверни данни, което си е престъпление и се носи отговорност по НК. Затова не ми се ще да го правя така.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот bludniq_sin » 04 Сеп 2014, 12:47

Какво пише в договора за покупко-продажба? Днес на еди-коя-си дата, еди-къде-си ... тоя и тоя като взеха предвид това и онова се съгласиха за следното ...
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот doc03 » 04 Сеп 2014, 13:10

law_master написа:Ако обаче сега направя такова нещо, това ще е съставяне на документ с невярно съдържание и деклариране на неверни данни, което си е престъпление и се носи отговорност по НК. Затова не ми се ще да го правя така.

Йезуитски не е точно така.
Не изготвяш ти договора, само го подписваш, че закупуваш автомобил, а автомобилът съответства на написаното. Кой подписва за продавач, и дали е той или не е - не знаеш и няма как да знаеш.
Това е.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 04 Сеп 2014, 13:20

Да де, но в Кaufvertrag-а, който имам пише, че съм го купил от Германия, гр. Не му помня името. И съответно при регистрацията в КАТ трябва да подпиша декларация, че съм го внесъл аз (на ход или на воз), което пак не е така - т.е. не съм го внесъл аз, иначе автомобила си е докаран на ход. Не че могат да ме засекат и да докажат обратното, ама знам ли...по теорията за всобщата гадост всичко може да стане. Пък тука едно Решение на КРС ми попадна из между другото и хептен се спекох
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот bludniq_sin » 04 Сеп 2014, 14:17

Няма какво толкова да го мислите - не сте първия не сте последния който си внася колата от другаде и макар аз да не съм го правил гледам, че маса народ няма проблеми с това.

От моята камбанария обаче има тук един момент (ако бъркам нека ме поправят), че договорът гласи, че е сключен в германия. Фактът, че предаването на автомобила е в българия по принцип не е от значение унас тъй като предаването не е част от фактическия състав на договора - важен е моментът в който сте постигнали съгласие единия да плати а другия да прехвърли собствеността - тогава договорът е сключен. Това предаване обаче е важно в германия тъй като ако си спомням правилно там собствеността се прехвърля едва с предаването на автомобила (с всичките му там талони, ключове и тн) от продавача на купувача (няма изискване за плащане на цената към този момент). В случая приложимото право е немското (тъй като там е постоянния адрес на продавача) и може да се каже, че договорът е произвел действие едва с предаването на колата тук и може би щеше да е по-правилно да се пише че сте купил колата тук. От друга страна ако се прилага нашето право плащането на цената и предаването на автомобила не влияят на това кога и дали е прехвърлена собствеността - това унас става със сключването на нотариално заверения договор, какъвто вероятно нямате - имате си немския договор. Според мен е най-логично да пишете, че автомобилът е закупен в германия и е докаран тук на ход. Не виждам да питат кой е внесъл автомобила - пише "превозното средство е влязло в Република България на ... еди-коя-си дата". Пишете че е влязла колата, когато е влязла и това следва да е. Но така си мисля аз и може и да не съм хич прав ;)
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот doc03 » 04 Сеп 2014, 15:08

law_master написа:.... в КАТ трябва да подпиша декларация, че съм го внесъл аз (на ход или на воз)..

Тази декларация, както и декларацията за изгубено/откраднато немско (чуждо, каквото и да е) СРМПС се изисква по реда на вътрешноведомствен нормативен акт, а не по силата на закон или ПМС ...
... такива неща :wink:
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 05 Сеп 2014, 07:58

Така, понеже съм от хората дето, докато спят мислят :D ...та какво измислих тази нощ.

Да направя договор за покупко-продажба между мен и един мой роднина по майчина линия (за да няма сходство в имената) и с този договор и kaufvertrag-a, който е на мое име, той да регистрира колата на негово име. Така аз няма да трябва да попълвам декларация с невярно съдържание, пък при него всичко ще си е изрядно - декларацията която той ще попълни ще си е вярна защото той ще е придобил автомобила от БГ.

Ще направя и пълномощно, че имам право да управлявам и да се разпореждам с колата (включително сам със себе си :wink: ) и ще го заверя нотариално и след това когато реша я прехвърлям на мое име и сменям само талона в КАТ.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот bludniq_sin » 05 Сеп 2014, 09:31

От много мислене накрая ... да не стане "уйде коня у ряката"
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот doc03 » 05 Сеп 2014, 11:02

law_master написа:Така, понеже съм от хората дето, докато спят мислят :D ...та какво измислих тази нощ.

Да направя договор за покупко-продажба между мен и един мой роднина по майчина линия (за да няма сходство в имената) и с този договор и kaufvertrag-a, който е на мое име, той да регистрира колата на негово име. Така аз няма да трябва да попълвам декларация с невярно съдържание, пък при него всичко ще си е изрядно - декларацията която той ще попълни ще си е вярна защото той ще е придобил автомобила от БГ.

Ще направя и пълномощно, че имам право да управлявам и да се разпореждам с колата (включително сам със себе си :wink: ) и ще го заверя нотариално и след това когато реша я прехвърлям на мое име и сменям само талона в КАТ.

Според мен това е излишна гимнастика, но, щом е за спорта - може! :D
А и БМВ трябва да правят парици ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 10 Сеп 2014, 18:02

В крайна сметка реших да направя следното:

свързах се с човека в Германия и му изпратих изготвен от мен български договор за E-V, в който сме посочили, че автомобилът е купен от България - както си е. Така няма да се налага да попълвам декларации с невярно съдържание. Човекът е подписал договора и вчера ми го е пратил по пощата. Да се надяваме в скоро да го получа и да регистрирам колата. :)

ПС: Мой приятел наскоро му докараха кола от Дания и той си е рег. колата именно с датския договор, като в Декларацията е посочил, че я е купил от Дания и я е докарал на платформа. А той не е ходил изобщо там... :D

ПС 2: Ако на някой му е интересна темата ще пиша каква е развръзката :)
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот todorst » 11 Сеп 2014, 10:14

Много гимнастика! Вариант първи. Купувам автомобил в страна от ЕС. От частно лице с договор, от автокъща с фактура. Ако автомобилът е в движение с валиден тех.преглед не сменяш рег. табелки. Имаш документ,че си собственик! В избрана застрах. компания правиш застраховка и с оригиналните немски/френски/ табелки си караш автомобила вкл. и в България. Имаш редовни документи. Проблемът е ,че след време срокът на тех.преглед изтича и трябва да отидеш с автомобила в Германия/Франция/ за нов техн. преглед. В България обаче няма да плащаш данък/такса / МПС в съответната община. Но ще трябва да плащаш гражд.отговорност в Германия / Франция/ Въпрос на сметка. Ако не ти изнася - в КАТ и пререгистрация на автомобила с бълг. табелки. Сега ще плащаш данък МПС и граж. отговорност в България!!
Физическото присъствие при покупката не е от значение. Много бълг.автокъщи приемат поръчки. Купуват на мое име автомобила, докарват ми го. Документите за купувач са на мое име. Ако докараният автомобил е с валиден техн.преглед, платена граж.отговорност и документ за собственост / КАРТ ГРИ / търкаляй си го по прекрасните български пътища!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот doc03 » 11 Сеп 2014, 20:20

Единственото, което така и не разбрах от тази тема е, защо са нужни всички тези въртели (нарекох ги "гимнастика") и приключения (нарекох ги "спорт") ?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 15 Сеп 2014, 10:24

Веднага обяснявам с един нагледен пример :)


РЕШЕНИЕ № 909 ОТ 29.04.2013 Г. ПО АНД № 1263/2013 Г. НА РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС

РЕШЕНИЕ

№ 909/ гр. Бургас, 29.04.2013 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Районен съд - Бургас ХХ Наказателен състав
На два десет и трети април през две хиляди и тринадесета година

в публичното заседание в следния състав:

Районен съдия: Мариела Иванова

Секретар: А.Р.
Прокурор: ......................
като разгледа докладваното от съдия Иванова наказателно административен характер дело номер 1263 по описа на съда за 2013 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по внесено постановление от Районна прокуратура - Бургас, с предложение за освобождаване на З.С.А. с ЕГН **********, от наказателна отговорност и налагане на административно наказание "глоба" за извършено от нея престъпление по чл. 313, ал. 1 от НК.

Районна прокуратура - Бургас не изпраща представител в съдебно заседание.
В съдебно заседание защитникът на подсъдимата не оспорва фактическата обстановка и правна квалификация на деянието, като моли съда да наложи наказание "глоба" в минимален размер.
В последната си дума подсъдимата моли съда да й наложи наказание в минимален размер.
Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното:
По фактите:

Подсъдимата З.С.А. е родена на ***г***, с адрес на местоживеене ***, **************, ЕГН **********

Подс. З.А. искала да си закупи лек автомобил, поради което преглежда интернет сайтове за продажба на леки коли. В един такъв интернет сайт си харесва лек автомобил марка "Джип", модел "Гранд Чероки", обявен за продажба и си уговаря среща с продавача в град София. През месец ноември-декември 2011 г. на неустановена дата подс. А. *** и в една от автокъщите там се среща със собственика на предпочетеното от нея за закупуване МПС-италианец, непознато за нея лице. В автокъщата вижда лек ия автомобил - марка "Джип" с идентификационен номер на рама *** качено на автовоз, а непознатия т мъж й се представя като негов собственик и продавач и й обяснява, че въпросният автомобил е внос от Италия. Подсъдимата А. купува автомобила от това лице, като му заплаща исканата сума, а последният пред о ставя на подс. А. автомобила, ведно с ключовете и документите за същия - италианско свидетелство за регистрация на МПС, италиански сертификат за собственост и декларация за продажба на МПС от 20.11.2011 г. с посочено в нея чуждестранно лице като продавач - А. Д. Д. . При предаването на посочената декларация на подс. А., Д. собственоръчно я попълва като вписва в нея имената на подсъдимата като купувач на автомобила, и подписва като декларатор.

На 30.12.2011 г. подс. А. се явява в сектор "ПП" при ОД МВР- гр. Бургас, за да регистрира автомобила, за което предоставя на свид. Кр. К. -служител в сектор ПП при ОД МВР- гр. Бургас, заявление за първоначална регистрация на МПС, ведно с предоставените й от продавача документи. Освен заявлението подс. А. саморъчно попъл ва и представя на свид. К. подписана от нея самата декларация съгласно Приложение № 2 къ м чл. 12а, ал. 1, т.б и чл. 12б, ал. 1, т.б от Наредба № 1-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях (Наредбата), която по силата на чл. 140, ал. 2 от Закона за движение по пътищата се подава службите за регистрация, в която посочва, че на 20.11.2011 г. в град Милано, Италия, е закупила от А. З. З. лек автомобил марка "Джип" модел "Гранд Че р оки".

Съгласно експертното заключение по назначената по делото и изготвена от БНТЛ- ОД МВР- гр. Бургас граф олог ическа експертиза "подписът положен със сина химикална паста след "подпис" в декларация-приложение № 2 към чл12а, ал. 1 т.б от Наредбата е положен от З.С.А..

По доказателствата:
Така описаната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от обясненията на подсъдимата, показанията на свидетелите Н. А.М., Кр. К., приобщени към доказателствения материал чрез прочитане на протоколите, в които са обективирани, на основание чл. 378, ал. 2 от НПК, от писмените доказателства по делото - справка за съдимост на подсъдимата, от заключението на вещото лице по графолическата експертиза, декларация. Съдът цени посочените доказателства като непротиворечиви и изясняващи в цялост фактите от предмета на доказване.
По правото:
Подсъдимата З. А. е осъществила от обективна и субективна страна престъпление по чл. 313, ал. 1 НК, тъй като на 30.12.2011 г. в гр. Бургас, сектор "Пътна полиция" при МВР-Бургас потвърдила неистина, че на 20.11.2011 г. в гр. Милано, Италия е закупила от А. З. З. моторно превозно средство-лек автомобил марка "Джип" модел "Гранд Чероки" с идентификационен номер на рама *** в писмена декларация съгласно Приложение № 2 къ м чл. 12а, ал. 1, т.б и чл. 126, ал. 1 т.б от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, която по силата на чл. 140, ал. 2 от ЗДвП се подава пред орган на властта-пред служител на сектор "Пътна полиция " при ОД на МВР за удостоверяване истинността на обстоятелствата по придобиване на собственост та върху МПС.

От субективна страна деянието е извършено подс. А. виновно при форма на вината "пряк умисъл" по см исъла на чл. 11, ал. 2 НК, тъй като подсъдимата е съзнавал а общественоопасния характер на деянието, предвиждал а е общественоопасните му последици и е искал а тяхното настъпване.

С оглед на изложеното, съдът прие, че подсъдим ата е осъществил а състава на престъплението по чл. 313, ал. 1 НК, както от обективна, така и от субективна страна, поради което следва да я освободи от наказателна отговорност и на осн. чл. 78а НК, да й наложи административно наказание.

За да приложи разпоредбата на чл. 78а НК, съдът прие, че са налице предпоставките, визирани в този текст, касае се за умишлено престъпление, за което законодателят е предвидил наказание лишаване от свобода до 3 години или глоба от 100 до 300 лева. Подсъдим ата не е осъждан а, не е освобождавана от наказателна отговорност по този ред и от деянието няма причинени имуществени вреди.

По отношение на наказанието:

При индивидуализация на наказанието съдът съобрази следните обстоятелства: подсъдимата е на средна възраст, не е осъждана, и е указала пълно съдействие за разкриване на деянието. В този смисъл справедливо се явява наказание "глоба" в минимален размер от 1000 лева. Разпоредбата на чл. 78а, ал. 5 от НК в случая е неприложима, защото за престъплението по чл. 194, ал. 3 от НК се предвижда наказание "лишаване от свобода".

По разноските:

Разноските по делото в размер на 105.40 лева за изготвяне на графологическа експертиза и превдо следва да се възложат в тежест на подсъдимата на основание чл. 189, ал. 3 от НПК.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК Районен съд - Бургас

РЕШИ:

ПРИЗНАВА З.С.А.-родена на ***г***, с адрес на местоживеене ***, ******** ЕГН ********** за ВИНОВН А в това, че на 30.12.2011 г. в гр. Бургас, сектор "Пътна полиция" при МВР-Бургас потвърдила неистина, че на 20.11.2011 г. в гр. М ., И. е закупила от А. З. З. моторно превозно средство-лек автомобил марка "Джип" модел "Гранд Чероки" с идентификационен номер на рама *** в писмена декларация съгласно Приложение № 2 къ м чл. 12а, ал. 1, т.б и чл. 126, ал. 1 т.б от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, която по силата на чл. 140, ал. 2 от ЗДвП се подава пред орган на властта- пред служител на сектор "Пътна полиция " при ОД на МВР за удостоверяване истинността на обстоятелствата по придобиване на собственост върху МПС, поради което и на основание чл. 313, ал. 1, вр. чл. 78а от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и й НАЛАГА административно наказание "глоба" в размер на 1000 (хиляда) лева.

ОСЪЖДА н а основание чл. 189, ал. 3 от НПК З.С.А., със снета по делото самоличност, да заплати в полза на държавата по сметка на БРС разноските по делото в размер на 105.40 лева.

Решението може да бъде обжалвано и/или протестирано пред Бургаски окръжен съд в 15-дневен срок от съобщението до страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!
А.Р.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот nikolov__ » 15 Сеп 2014, 18:58

Такава е практиката по автокъщите. В т.н. Кaufvertrag (договор за покупко-продажба) обикновено са вписани само данните на продавача(собственика на МПС-то по талон) и е подписан само от него. Данните и подписът на купувача се вписват след като се плати автомобила и следва да се регистрира в КАТ. Там вече се попълва въпросната декларация с неверни данни. Обикновено схемата минава гладко, НО...
горе имаме нагледен пример, че не винаги е така. Цялата отговорност попада
върху купувача(декларатора), а автокъщата(продавачът) не фигурира никъде
и ако се окаже, че автомобилът е обявен за издирване... :roll:
errare humanum est
Аватар
nikolov__
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 11 Авг 2013, 16:29

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот doc03 » 15 Сеп 2014, 22:06

nikolov__ написа:Такава е практиката по автокъщите. В т.н. Кaufvertrag (договор за покупко-продажба) обикновено са вписани само данните на продавача(собственика на МПС-то по талон) и е подписан само от него. Данните и подписът на купувача се вписват след като се плати автомобила и следва да се регистрира в КАТ. Там вече се попълва въпросната декларация с неверни данни. Обикновено схемата минава гладко, НО...
горе имаме нагледен пример, че не винаги е така. Цялата отговорност попада
върху купувача(декларатора), а автокъщата(продавачът) не фигурира никъде
и ако се окаже, че автомобилът е обявен за издирване... :roll:

Изображение
... или че номерът на рамата е "бъзикан" ... :roll: :)

П.П. Само да добавя - обикновено, след закупуване на автомобила от шарана, от автокъщата подават сигнал (до Италия, ама само "например"), и от там МПС-то се обявява за крадено след .... регистрирането му в БГ :wink:
(Не се стърпях, тъй като е класика в жанра, сори! :oops: )
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Мнение за регистрация на МПС в КАТ?

Мнениеот law_master » 29 Сеп 2014, 11:37

Здравейте, да докладвам как приключи сагата по регистрацията. :D

Получих миналата седмица договора от човека в Германия и отидох в петък в КАТ да регистрирам колата.

На гишето където се получават заявленията служителката нещо не ѝ хареса договора и ми каза да отида при майора. Отивам при майора, той ми вика щом договора се сключва м/у лица в България, независимо дали колата е с номера или без, трябва да е нот. заверен.

Аз му обяснявам, че не е така и му казах, че в ЗДвП изрично пише, че ако колата е без номера е достатъчна обикновената писмена форма, като му казах, че по същия начин автокъщите прехвърлят автомобили. Но така или иначе той си държеше на неговото - според него автокъщите заверявали с печата си договора и за тях било различно според Наредбата за регистрация на МПС (ще проверя дали е така).

В крайна сметка му казах, че имам и немски договор и той каза, че с него няма проблем. Попълних декларацията и регистрирах колата, което е най важното.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron